برگزاری مراسم نکوداشت استاد مهدی جلیلی در دانشکده الهیات

 

برگزاری مراسم نکوداشت استاد مهدی جلیلی در دانشکده الهیات

 

آیین نکوداشت استاد دکتر مهدی جلیلی استاد پیشکسوت گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی به پاس سال ها خدمت ایشان به جامعه علمی و دانشگاهی کشور به ویژه دانشگاه فردوسی مشهد، روز 27 اردیبهشت  1395 در دانشکده الهیات و معارف اسلامی به همت دانشجویان تاریخ و تمدن ملل اسلامی، اعضای هیأت علمی گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی و کارکنان دانشکده الهیات و معارف اسلامی برگزار شد.
در این مراسم دکتر کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر هاشمی، معاون آموزشی دانشگاه،  دکتر رئیسیان، رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی ، دکتر ساکت، رئیس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه، دکتر معتمدی، معاون دانشکده الهیات و معارف اسلامی، خانواده دکتر جلیلی، جمعی از استادان و دانشجویان دانشکده الهیات به ویژه اعضای هیأت علمی و دانشجویان گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی و استادان و دانشجویان گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد حضور داشتند.
 دکتر رئیسیان، رئیس دانشکده الهیات ضمن خوشامدگویی و تشکر از برگزارکنندگان مراسم، اظهار داشت : رسالت معلم رسالتی الهی است که علاوه بر انتقال دانش در حوزه های بشری، تربیت نیروی انسانی برای جامعه را به عهده دارد.
وی دکتر جلیلی را استادی نمونه در رفتار، گفتار و منش دانست و افزود: از زمان آشنایی با دکتر جلیلی، ایشان را استادی سخت کوش، متواضع، با اخلاق و مسئولیت پذیر یافتم که 70 سال از عمر خود را در راه علم صرف کرده اند.
در ادامه جلسه دکتر غفرانی عضو هیأت علمی گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی نیز ضمن خوش آمد گویی در مورد نحوه شکل گیری آیین نکوداشت توضیحاتی ارائه و از دست اندرکاران برگزاری جشن نام برده و قدردانی کرد.


دکتر ساکت، رئیس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه از حضور در جمع خانواده دانشکده الهیات به ویژه در آیین نکوداشت  دکتر جلیلی ابراز خوشحالی کرد و از مفاخر دانشکده الهیات همچون مرحوم دکتر مدیر شانه چی، مرحوم استاد جلال الدین آشتیانی، مرحوم دکتر محمود رامیار و  دکتر محمود مهدوی دامغانی یاد کرد.
 وی ادامه داد: در روزگاری که دیدگاه های مبتنی بر رشته های فنی و علوم پایه حوزه های علوم انسانی را به سیطره خود درآورده و اموری چون فناوری به گفتمان غالب دانشگاه تبدیل و نقش آموزشی و پرورشی دانشگاه کمرنگ شده است و اعضای هیأت علمی در بهترین حالت به مقاله نویسانی زبردست تبدیل شده اند، حضور و وجود کسانی چون  دکتر جلیلی که همچنان بر نقش معلمی خود پای فشردند بسی دل انگیز و امیدوار کننده است.
رئیس آثار مفاخر و اسناد دانشگاه با اشاره به جایگاه علمی دکتر جلیلی که از همکاری ایشان با بنیاد دائره المعارف بزرگ اسلامی نمایان است، اظهار کرد: بدون شک اعضای هیأت علمی بازنشسته، سرمایه های معنوی و اجتماعی دانشگاه هستند که حضور آن ها نه تنها از منظر تجربه مغتنم، بلکه راهنمایی و مشاوره ایشان در عرصه های پیش رو کارآمد خواهد بود.
 دکتر محمد باغستانی، عضو هیأت علم گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی  ضمن بر شمردن برخی از ویژگی های برجسته دکتر جلیلی به نظم، دقت، رعایت حقوق دانشجویان هماهنگ با رعایت مبانی آموزشی و ارتباط دانش محور ایشان با دانشجویان اشاره کرد.
وی با اشاره به دوران شکوفایی تمدن اسلامی تا نیمه قرن پنجم هجری قمری و مقایسه آن با دوره بعد، که از آن به دوره انحطاط یاد می شود، افزود: جهان معرفت به هم پیوسته است، هر بخش از این جهان آسیب ببیند بخشهای دیگر آن آسیب می بینند و امروزه باید برای برون رفت از فضایی که نازایی فکری در همه عرصه ها به وجود آورده، به مشاوره ها و تعامل فکری و از بین بردن این دیوارها و گسست ها اندیشید.
دکتر قنوات، دانشیار گروه آموزشی تاریخ و تمدن ملل اسلامی با اشاره به آشنایی 34 ساله خود با دکتر جلیلی، برخی از ویژگی های شخصیتی ایشان را نام برده و اظهار کرد: ایشان انسانی دقیق، منضبط و علیرغم چهره جدی شان، انسانی شوخ طبع هستند.
وی انضباط آموزشی و دقت نظر در بررسی پایان نامه، بی حاشیه بودن استاد و تمکین در برابر قوانین و ضوابط را از دیگر خصوصیات رفتاری دکتر جلیلی دانست و ادامه داد: ایشان هیچ گاه برای دست یابی به عناوین و سمت های اجرایی، جاه طلبی نداشتند و این به نوعی به قناعت مردم کویری برمی گردد.
دکتر کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد نیز ضمن خوشامدگویی به مهمانان و تبریک اعیاد شعبانیه، از این اقدام زیبا و خودجوش که برای یکی از بزرگان کویر و مفاخر دانشگاه برگزار شده است، ابراز خوشحالی کرد و اظهار داشت:  دکتر جلیلی 15 سال به عنوان رئیس کمیسیون تخصصی علوم انسانی که از تخصصی ترین کمسیون های علمی دانشگاه است، فعالیت داشته اند.
وی با اشاره به وجود دشواری و حجم وسیع کار در کمیسیون خاطرنشان کرد: دکتر جلیلی به تنهایی مسئولیت این کار سخت را به عهده داشته اند و جانب انصاف را رعایت کردند و با خلوص و پشتکار در خدمت علم و دانشگاه بوده اند.
در ادامه دکتر جلیلی نیز از مقامات دانشگاه و دانشکده الهیات، مرکز مفاخر و اسناد دانشگاه و بنیاد پژوهش های اسلامی و همه دانشجویانی که در برگزاری این مراسم نقش داشتند تشکر کرده و از خانواده به ویژه همسر گرامی خود قدردانی کردند.
 ایشان در سخنان خود به دانشجویان و همکاران جوان توصیه کرد: دوران تحصیل کوتاه است اما اثرات آن سالیان سال و حتی در نسل بعد باقی می ماند. توصیه می کنم که در این دوره محدود به فراگیری علم بپردازند و تحصیلات خود را ادامه دهید که انشاالله موفق خواهید بود.
در پایان نکوداشت آقای کازرانی مسئول آموزش دانشکده و امامی، کارشناس آموزشی دانشکده مراتب قدردانی از استاد گرانقدر آقای دکتر جلیلی را به جای آوردند.
 دکتر مهدی مجتهدی نیز در مورد کتاب جشن نامه نکوداشت دکتر جلیلی با نام «ذکر جلیل» و مجله تاریخ و فرهنگ که به همت مسئول نشریه دانشکده، آقای ذکاوتی گردآوری شده است، توضیحاتی ارائه دادند.
در این نکوداشت رونمایی از جشن نامه «ذکر جمیل» و ویژه نامه تاریخ و فرهنگ با حضور دکتر جلیلی، ریاست و معاونت دانشگاه فردوسی مشهد، ریاست دانشکده الهیات، دکتر قنوات، دکتر مجتهدی صورت گرفت.
مراسم با اهدای هدایایی به رسم یادبود و قدردانی از طرف رئیس دانشگاه، رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی، جمعی از دانشجویان گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی و  دکتر احمد نمایی پایان یافت.

 IMG 1250
 IMG 1327
 IMG 1328
 IMG 1344