برگزاری سومین دوره جایزه ادبی قهرمان

سومین دوره جایزۀ ادبی استاد محمد قهرمان عصر چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

مراسم معرفی و تقدیر از برگزیدۀ سومین دوره جایزۀ ادبی استاد محمد قهرمان، ساعت ۱۶ روز چهارشنبه، ۲۹ اردیبهشت‌ به صورت مجازی و حضوری با تعداد محدود و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در باشگاه مفاخر و پیشکسوتان دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در این مراسم که به همت مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد و با همکاری گروه زبان و ادبیات فارسی و با هدف گسترش و اعتلای زبان و ادب پارسی و به‌ منظور پاسداشت یاد و خاطرۀ استاد قهرمان، پژوهشگر و شاعر برجسته و رئیس اسبق کتابخانه دانشکدۀ ادبیات و علوم انسانی برگزار شد، دكتر كافى، رئيس دانشگاه فردوسى مشهد از تاثير ماندگار زنده ياد قهرمان در دانشكده ادبيات و علوم انسانى بويژه كتابخانه اين دانشكده ياد كرد و گفت: قهرمان ِ اديب و شاعر ما را به عشق ورزى و دوستى دعوت مي كند و ما بايد با تاسي به شعر و باور او، دوستى و عشق ورزيدن به جهان، آدمى و طبيعت را در خود پرورش دهيم.

در ادامه دکتر مریم موذن، دانشیار مطالعات اسلامی و خاورمیانه در دانشگاه لویی ویل کنتاکی امریکا به ايراد سخن پرداخت و با اشاره به فراز و نشيب سير آموزشى و پژوهشى خود، گفت: تا پيش از آنكه به تورنتو بروم و با كتابخانه و استادان آنجا آشنا بشوم، مانند اغلب دانشجويان و استادان در ايران فكر مي كردم كه عظمت ادبيات ايران با حمله مغول از بين رفته است، حال آنكه اين باور بيشتر تحت تاثير شرق شناسان و ايران پژوهان غربى رواج يافته است. بنابراين تحقيقات خود را بر ادبيات عصر صفوى متمركز كرده ام و جالب آنكه در اين دوره حدودا ٢٥٠ ساله، افكار و انديشه ها و گفتمانهايى مطرح شده است كه دقيقا مطابق با مسائل امروز ماست. دكتر مؤذن در ادامه افزود: تحقيق و پژوهش درباره فرهنگ و تاريخ و ادبيات دوره صفوى بسيار ضروري است و وقتى كسي آثار اين دوره را مي خواند، در مى يابد كه بخش عمده اى از ريشه و ژرفاى فرهنگ و باور و انديشه امروزش در آثار و نوشته هاى اين دوره نهفته است كه بايد از آنها "غبارروبى" كرد و به عمق آنها دست يافت.

دكتر مؤذن در بخشى از سخنرانى خود به ذکر خاطراتی از استاد قهرمان پرداخت و گفت: وقار استاد قهرمان و عمق نگاه او به پژوهش مثال‌زدنی بود. وی افزود استاد قهرمان به راهی توجه کرد که پیش از او مغفول مانده بود.

در بخش بعدی این مراسم دکتر محمدجعفر یاحقی، استاد گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد به سخنرانی پرداخت و خاطراتی از قهرمان و انجمن قهرمان بيان كرد و در ادامه از خانواده استاد قهرمان بویژه خانم فرشته قهرمان همسر استاد قدردانی کرد که هنوز چراغ این انجمن را روشن نگه داشته و هر سه‌شنبه شاعران و فرهنگ‌دوستان در منزل استاد به شعرخوانی می‌پردازند.

سپس دکتر سلمان ساکت، رئیس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه و دبیر سومین دوره جایزۀ ادبی استاد قهرمان به گزارشی از روند و چگونگی برگزاری این دوره از جایزه پرداخت. او گفت: در اين دوره از جايزه ١٥ اثر به دبيرخانه ارسال شده كه شامل ٤ كتاب و ٨ رساله دكترى و ٣ پايان نامه كارشناسى ارشد بوده است. او ادامه داد: پس از پايان مرحله نخست داورى، يك كتاب و ٤ رساله دكترى به مرحله دوم و نهايى راه يافتند كه چون تعدادى از آنها اثر دانش آموختگان دانشگاه فردوسى مشهد بود، هيات داوران تصميم گرفت تا داورى مرحله نهايى را به داورانى خارج از دانشگاه فردوسى بسپارد. لذا از متخصصان حوزه سبك هندى و ادبيات دوره صفوى از فرهنگستان زبان و ادب فارسى و برخى از دانشگاههاى بزرگ دعوت شد تا داورى را به عهده بگيرند كه سه استاد برجسته با بزرگوارى پذيرفتند.

دكتر ساكت گفت: داوران مرحله نهايى هيچ اثرى را به عنوان اثر برگزيده انتخاب نكردند و در نهايت رساله دكترى "وسعت مشرب: صلح و آزادگى؛ رشد و دگرديسى يك انديشه در سبك هندى" اثر خانم دکتر فاطمه رضوی، دانش‌آموخته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد را به عنوان اثر شایسته تقدیر اعلام کردند.

در پایان خانم دکتر فاطمه رضوی ضمن ابراز خرسندی از دریافت جایزه به شمه‌ای از تاثیرگذاری آثار قهرمان در پژوهش‌هایش پرداخت.

گفتنی است در نخستین دوره در اردیبهشت‌ ۱۳۹۷، کتاب تذکرۀ نفایس‌المآثر اثر کامی قزوینی به تصحیح دکتر سعید شفیعیون، عضو هيات علمی دانشگاه اصفهان برگزیده و در دومین دوره در اردیبهشت‌ ۱۳۹۸، کتاب رسائل طغرای مشهدی به تصحیح سید محمد صاحبی اثر شایستۀ تقدیر شده بود