مرتضي بهنام رسولي

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: زيست شناسي
  • محل تولد: مشهد
  • تاریخ تولد: 1334
  • دانشکده: علوم
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://behnam.profcms.um.ac.ir/

خلاصه : دکتر مرتضی بهنام رسولی در سال 1334 در مشهد چشم به جهان گشودند .  پدرشان کارمند بیمارستان امام رضا مشهد  و مادرشان خانه دار بودند و به کار خیاطی نیز می پرداختند . ایشان دوره ابتدایی و متوسطه را در زادگاهشان به اتمام رساندند . لیسانس زیست شناسی خود را از دانشگاه فردوسی دریافت کردند و پس از گذراندن خدمت سربازی و اشتغال در آموزش و پرورش در رشته آناتومی علوم پژشکی شرکت کردند و فوق لیسانس خود را در این رشته دریافت کردند . در همین حین با درخواست اعزام ایشان جهت ادامه تحصیل موافقت شده  و ایشان با توجه به اینکه مشغول تحصیل بودند ، خواستند که این اعزام جهت دریافت مدرک دکترا تا اتمام دوره فوق لیسانس به تعویق بیافتد که با درخواست ایشان موافقت شد؛ اما دانشگاه علوم پزشکی که ایشان را از وزارت آموزش و پرورش به وزارت علوم منتقل کرده بود ، با مرخصی بدون حقوق ایشان جهت ادامه تحصیل موافقت نکرد و ایشان استعفا دادند و به آموزش و پرورش بازگشتند . سرانجام جهت ادامه تحصیل به انگلستان مهاجرت کردند و پس از کسب مدرک دکترا در سال 1369 به ایران بازگشتند و به استخدام دانشگاه فردوسی مشهد در آمدند .
دکتر بهنام رسولی در سال 1378 به درجه دانشیاری و در سال 1383 به درجه استادی نائل شدند. در سال 1381 برای فرصت مطالعاتی به دانشگاه سابق خود در انگلستان سفر کردند .
 تحصیلات رسمی و حرفه ای و خدمت سربازی : دکتر مرتضی بهنام رسولی دوره ابتدایی را تا سال 1346 در دبستان محمد داوودی و دوره متوسطه را تا سال 1353 در دبیرستان ابومسلم مشهد به تحصیل پرداختند و جزو دانش آموزان خوب مقاطع ابتدایی و دبیرستان بوده اند . پس از کسب دیپلم در رشته بینایی سنجی وارد دانشگاه شدند و پس از گذراندن 2 سال با وجود اینکه بعنوان کسب مدرک لیسانس در این رشته وارد شده بودند ، اعلام شد که در رشته بینایی سنجی فوق دیپلم ارائه می شود و به اجبار پذیرفته شدگان باید در رشته دیگری از رشته های موجود در دانشگاه فردوسی به تحصیل بپردازند . ایشان رشته زیست شناسی را جهت ادامه تحصیل انتخاب کردند و فارغ التحصیلی ایشان با انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه ها مواجه شد و نهایتا در مرداد ماه سال 1359 به خدمت سربازی اعزام شدند و پس از یک ماه خدمت ، جنگ تحمیلی شروع شد . پس از پایان دوره آموزشی که در تهران سپری کردند و با توجه به لیسانس زیست شناسی خود در بهداری مشغول خدمت شدند . ابتدا در بیمارستان ارتش تربت حیدریه به خدمت پرداختند و پس از چند ماه به بیمارستان ارتش مشهد منتقل شدند. به دلیل اینکه یک ارتشی رزمی بودند ، بخشی از دوران خدمت را نیز به جبهه ها اعزام می شدند و به عنوان فرمانده دسته بهداری گردان 104 که یک گردان تبعیدی بوده است و بعنوان تبعیدگاه به کار می رفته ، فعالیت می کردند . سرانجام در مرداد ماه 1361 خدمت سربازی ایشان به اتمام رسید . پس از بازگشایی دانشگاه ها در سال 1363 در رشته آناتومی علوم پزشکی شرکت کرده و فوق لیسانس را در این رشته دریافت کردند . ایشان از آنجا که قبل از پذیرش در مقطع فوق لیسانس در آزمون اعزام به خارج شرکت کرده بودند ، زمانی که مشغول به تحصیل در مقطع فوق لیسانس بودند ، نامه اعزام ایشان جهت ادامه تحصیل به دستشان رسید و از آنجا که مشغول به تحصیل بودند ، اداره اعزام پذیرفتند که این فرصت اعزام نگهداشته شود و پس از کسب مدرک فوق لیسانس در ایران جهت کسب مدرک دکترا به خارج اعزام شوند . پس از اتمام دوره فوق لیسانس و انتقالشان از آموزش و پرورش به وزارت علوم ، مسئولین وقت دانشکده پزشکی با ادامه تحصیل ایشان موافقت نکرده و در نتیجه ایشان انصراف خود را از انتقال به وزارت علوم اعلام و در خواست بازگشت به وزارت آموزش و پرورش را کردند و در سال 1365 حکم انتقالشان لغو شد . وزارت آموزش و پرورش با مرخصی بدون حقوق و اعزام ایشان جهت ادامه تحصیل موافقت کردند . از خرداد 1366 با هزینه خودشان جهت ادامه تحصیل در مقطع دکترا به دانشگاه لیورپول انگلستان اعزام شدند .
دکتر بهنام رسولی از دکتر عباسعلی یکتا که از اساتید بینایی سنجی هستند به عنوان مشوق ، کمک و حامی خود در انگلستان جهت ادامه تحصیل که شرایط را برای ایشان در آن زمان فراهم کردند ، نام می برد . رساله دکترای ایشان در رابطه با اثرات کمبود هورمون های تیروئیدی مادری در دوران حاملگی بر تکامل قشر مغز جنین و نوزاد بود . پس از دوسال و نیم موفق به اتمام دوره دکترای خود شدند و بارها به ایشان پیشنهاد داده شد تا در همان جا جهت گذراندن دوره Post Phd بمانند که با پاسخ منفی ایشان مواجه شدند و دکتر رسولی در مرداد ماه 1369 به ایران بازگشتند .
 اساتید و مربیان : از جمله اساتید و مربیان دکتر بهنام رسولی می توان از دکتر امین الله ابراهیمی ، استاد تشریح ایران، دکتر مستقیمی و دکتر اسحاق جلالی نام برد .
 مشاغل و سمت های مورد تصدی :دکتر بهنام رسولی پس از شرکت در آزمون از شهریور ماه سال 1361 در آموزش و پرورش به صورت حق التدریسی در مناطق محروم استان خراسان مشغول به کار شدند و از مهر ماه 1361 به تایباد منتقل شدند و با توجه به اینکه همسر و خانواده شان در مشهد بودند ، دو سالی را هفتگی از تایباد به مشهد سفر می کردند . پس از پذیرش از رشته آناتومی علوم پزشکی مشهد تقاضای ماموریت به مشهد را کردند و حین تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دبیرستان ها نیز به تدریس می پرداختند . از آنجا که دانشکده پزشکی از نظر کادر هیات علمی در رشته آناتومی در تنگنا بود ، از بین پذیرفته شدگان مقطع فوق لیسانس افرادی را که دبیر زیست بودند و در آن دوره 4 نفر می شدند ، با مکاتبات انجام شده با وزارت آموزش و پرورش جذب وزارت علوم و تحقیقات و فناوری کردند و حکم قطعی انتقال این 4 دانشجو از آموزش و پرورش به وزارت علوم صادر شد .
از آنجا که وزارت علوم دانشکده علوم پزشکی با مرخصی بدون حقوق ایشان جهت ادامه تحصیل موافقت نکردند ، انصراف خود را از انتقال به وزارت علوم نوشته و درخواست بازگشت به وزارت آموزش و پرورش را کردند. در نتیجه در سال 1365 حکم انتقال ایشان لغو شد و مجدد جهت تدریس به دبیرستان های تایباد منتقل شدند . پس از اتمام تحصیلات دکترا در انگلستان از آنجا که از طرف وزارت بهداشت و درمان اعزام شده بودند ، می بایست هنگام بازگشت ، عضو هیات علمی یکی از دانشگاه های وابسته به علوم پزشکی می شدند و با توجه به خاطره بدی که از علوم پزشکی مشهد داشتند ، به هیچ عنوان تمایل به کار در این ارگان را نداشتند . در نتیجه پیش از بازگشت به ایران با گروه زیست شناسی دانشگاه فردوسی مشهد مکاتبه کردند و از آنجا که این گروه نیز به ایشان نیاز داشتند، موافقت وزارت بهداشت را نیز جلب کردند تا به جای فعالیت در وزارت بهداشت در وزارت علوم مشغول شوند . سپس از آموزش و پرورش استعفا دادند و در همان سال 1369 به استخدام دانشگاه فردوسی در آمدند .
سال های 1371 تا 1373 مدیریت گروه را بر عهده گرفتند و در این زمان مقطع کارشناسی ارشد در گروه زیست شناسی راه اندازی شد . در سال 1377 ریاست دانشکده علوم را بر عهده گرفتند .
توصیه هاي دكتر مرتضي بهنام رسولي : هیچگاه از سختی ها و موانع موجود در سر راه ادامه تحصیل نترسید ، مقاومت کنید . گاهی لازم است انسان تصمیمات شجاعانه ای را بگیرد که در نگاه اول منطقی و معقول نباشد اما به هر حال ، حال و هوای جوانی ایجاب می کند که بعضی وقت ها جسارت لازم از جوانان سربزند و با تصمیمات معقولانه بسیاری از موانع موجود بر سر راه و بخصوص بر سر راه تحصیلش را بردارد . مطمئنا مقاومت و پایمردی در راه اهداف متعالی و انسانی قطعا به پیروزی و گشایش منتهی خواهد شد .
به نظر بنده اگر انسان چیزی را به سادگی بدست آورد برایش خیلی ارزشمند نخواهد بود ولی اگر در مسیر کسب امکاناتی که در صدد بدست آوردن آنهاست سختی و ملالت کشید و نگرانی داشت بدست آوردنشان برایش الهام بخش و ارزشمند خواهد بود . به این ترتیب موقعیت ها و شرایط بدست آمده را به راحتی از دست نخواهد داد و قدر خواهد دانست .

خواندن 2217 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند مرتضي بهنام رسولي می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}69{/gallery}
محتوای بیشتر در این بخش: « محسن سربيشه اي سید علی مرتضوی »

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.