محمد واعظ زاده

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: فقه و اصول
  • محل تولد: مشهد
  • تاریخ تولد: ۱۳۰۴
  • دانشکده: دانشکده الهیات شهید مطهری
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: ندارد

خلاصه: آيةالله محمد واعظ زاده خراساني در سال 1304 ش. در مشهد متولد شد. ايشان در يك خانواده روحاني به دنيا آمد و از 4 سالگي قرآن را در مكتبخانه آموخت. پس از كسب علوم ديني در نجف، تحصیلات حوزوي خود را در مشهد و قم زير نظر اساتيد و آيات عظام حوزه قم در سال 1339 به پايان رساند. ايشان از سال 1339 به صورت پاره وقت در دانشكده الهيات مشهد به تدريس اشتغال داشتند. ايشان در سال 1342 به سمت معلم پيماني در دانشکده معقول و منقول فعاليتشان را در دانشگاه فردوسي ادامه دادند و در همان سال به مرتبه دانشياري نائل آمدند. در نهايت در سال 1347 به مقام استادي رشته علوم قرآني و حديث ارتقای رتبه يافتند و تا رتبه 21 استادي را نيز طي كردند. وي در سال 1351 براي فرصت مطالعاتي به کشورهاي ترکيه ، لبنان ، سوريه ، اردن ، مصر ، يمن، حجاز، مراکش و الجزاير سفر کرده و  علاوه بر تدريس در دانشگاه به تبادل نظر درباره تلاقي فقه شيعه و اهل سنت با اساتيد دانشگاه الزهرا مي پرداخت.
دكتر محمد واعظ زاده خراساني ناظر بر تدوين كتاب"المعجم في فقه لغةالقرآن و سرّ بلاغته" بودند. اين كتاب، در دوره نوزدهم انتخاب كتاب سال جمهوري اسلامي ايران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، به عنوان كتاب سال برگزيده شد. استاد واعظ زاده در سال 1358 به افتخار بازنشستگي نائل شد.

تحصیلات رسمي و حرفه اي : محمد واعظ زاده خراساني در دبستان معرفت در حوالي منزلشان در پايين خيابان قديم تحصیل كرد. پس از طي دوران دبستان كه مصادف شد با فاجعه مسجد گوهرشاد و پدرش سالها پنهان از مردم زندگي مي كرد، در سال 1318 به نجف رفته و مقدمات علوم ديني و ادبيات را در آن ديار تحصیل نمود. از سال 1321 تا 1339 در حوزه مشهد و قم به كسب علم پرداخت.
ايشان در قم از مرحوم طباطبایي اجازه اجتهاد در علوم عقلي و نقلي و اجازه شفاهي حديث از مرحوم آيةالله بروجردي گرفت و پس از بازگشت به مشهد نير اجازاتي را در نقل و حمل حديث ازمرحوم حاج آقا بزرگ تهراني ، علامه سمناني و رامهرمزي دریافت کرد.

استادان و مربيان : محمد واعظ زاده خراساني در سال 1321 به حوزه علميه مشهد وارد شد و در محضر حاج ميرزا احمد مدرس يزدي، آيه الله شيخ كاظم دامغاني، شيخ هاشم قزويني، شيخ مجتبي قزويني، آقازاده حاج ميرزا احمد فرزند آخوند خراساني، سيد يونس اردبيلي، شيخ سيف الله ايسي و شيخ محمدرضا كرباسي و بيشتر دروس خارج، اصول فقه و اصول فلسفه را نزد آقاي حاج هاشم قزويني تلمذ نمود و به كسب علم پرداخت. در سال 1328 عازم قم شد و تا 1339 در آنجا نزد اساتيدي چون آيةالله بروجردي، آيةالله سيدمحمد حجّت كوهكمري، آيةالله سيد محمدرضا گلپايگاني، و آقاي اراكي بوده و حدود 2سال و نيم در محضر امام خميني(ره)، دروس خارج فقه و اصول و نيز فلسفه را نزد علامه طباطبايي آموخت.

مشاغل و سمتهاي مورد تصدي:
- عضويت در مجله مكتب اسلام .
- همچنین به مدت 7سال با جمعيتي كه مرحوم آيةالله بروجردي براي گردآوري حديث در شهر قم جمع آوري كرده بود، همكاري داشت.
- در سال 1346و 1353 عضو هيات مديره چاپخانه دانشگاه شد.
- در سال 1349 به پيشنهاد و تصدي ايشان كنگره هزاره شيخ طوسي در دانشگاه مشهد برگزار شد و از دانشمندان عرب نيز شركت كردند.
- در سالهاي 1349 و 1352 به سمت مدير گروهي علوم حديث منصوب شد.
- در سال 1350 به عضويت انجمن تاليف و ترجمه دانشگاه مشهد درآمد.
- در سالهاي 1352و 1354 و 1356 و 1363 به عضويت در هيات مميزي دانشگاه و سال 1352عضو پيوسته در گروه فقه و مباني حقوق اسلامي درآمد.
- در سالهاي 1355 و 1358 به عضويت در کميته انتصابات و ترفيعات دانشکده درآمد.
- عضويت در کميته برنامه ريزي الهيات و معارف اسلامي در سال 1356.
- عضويت در کميسيون فرهنگي کنفرانس جهاني اهل بيت (ع) و عضويت در شوراي پژوهشي دانشکده الهيات در سال 1369 . وي در همين سال به سمت مديرکلي مجمع جهاني تقريب اسلامي نيز منصوب شد.
- در سال 1374 عضو هيات تحريريه نشريه علمي - پژوهشی دانشکده الهيات گردید.
- مديريت مجله هاي مشكوة و دانشكده الهيات مشهد و چاپ مقالاتي در آنها.
- رياست هيئت مديره بنياد پژوهشهاي آستان قدس و نظارت بر فعاليت دو گروه اقتصاد اسلامي و قرآن.
- دبير كلي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي از سال 80-1369 . در اين مجمع يك مركز تحقيقاتي بزرگ ودانشگاه مذاهب اسلاميه را تاسيس كردند.


فعاليتهاي آموزشي : تدريس فقه و اصول و تاريخ فقه و حديث و تفسير در دانشكده الهيات مشهد از فعاليت هاي آموزشي محمد واعظ زاده خراساني مي باشد.

جوائز و نشانها : دكتر محمد واعظ زاده خراساني ناظر بر تدوين كتاب"المعجم في فقه لغةالقرآن و سرّ بلاغته" بودند.اين كتاب، در دوره نوزدهم انتخاب كتاب سال جمهوري اسلامي ايران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ، به عنوان كتاب سال برگزيده شد. ايشان در سال 1381 به عنوان استاد نمونه کشوري و در سال 1382 به عنوان چهره ماندگار کشور انتخاب شدند.

خواندن 5205 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند محمد واعظ زاده می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}16{/gallery}
محتوای بیشتر در این بخش: « تقي فاطمي غلامحسین یوسفی »

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.