محمد حسن راشد محصل

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: گروه آموزشی زراعت واصلاح نباتات
  • محل تولد: افضل آباد روستایی در بیرجند
  • تاریخ تولد: 1321
  • دانشکده: کشاورزی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://mhrashed.profcms.um.ac.ir

خلاصه: محمد حسن راشد محصل در سال 1321 در یکی از روستاهای بیرجند به نام افضل آباد از توابع جلگه ماژان متولد شد. پدرش فردی روحانی و مادرش خانه دار بود. وی 5 برادر و یک خواهر داشت. تا 4 سالگی در روستا زندگی کرد و بعد از آن ایام تابستان را در روستا و سایر ایام سال را در شهر بیرجند برای رفتن به دبستان و دبیرستان می گذراند . در سال 1328 وارد دبستان شد وی در سال 1340 در رشته علوم طبیعی آن زمان ( تجربی ) فارغ التحصیل شد. . در همان سال وارد دانش سرای عالی شد و در رشته علوم طبیعی دوره لیسانس مشغول تحصیل شد. در سال 1343 از دانش سرای عالی فارغ التحصیل و وارد خدمت آموزش و پرورش شد و تا سال 1352 در شهرستان های بیرجند و مشهد در دبیرستان ها به تدریس مشغول بود . ایشان از سال 1352 با هزینه شخصی جهت ادامه تحصیل به آمریکا سفر کرد، سال 1355 دوره فوق لیسانس و سال 1356 از مقطع دکترا فارغ التحصیل شد. در تاسیس مقاطع فوق لیسانس زراعت و علف های هرز و دکترای زراعت و دکترای زراعت گرایش علف های هرز در دانشگاه فردوسی نقش داشت و از ابتدا در این رشته ها تدریس می کردند. در سمینارهای خارجی (تونس، آمریکا، کانادا، ...) و داخلی(مشهد ، تهران ، تبریز ، اصفهان،...) بسیاری شرکت داشته است در برخی از آنها مقاله ارائه کرده است و در برخی به عنوان عضو هیئت اجرایی یا علمی و در پاره ای هم ناظر بوده است.

 

تحصيلات رسمي و حرفه اي:در سال 1328 وارد دبستان شد .4 سال اول را در دبستان پرویز گذراند. دو سال اول این 4 سال، معمولا دو ماه اول را بخاطر برداشت پنبه در روستا بودند و در مدرسه روستا حاضر میشد و از آن پس بقیه ایام را به بیرجند می رفت. سال های 5 و شش دبستان را در دبستانی به نام حکیم نظامی گذراند. در سال 1334 از دبستان فارغ التحصیل و وارد سیکل اول دبیرستان شد. سال اول دبیرستان را در مدرسه ای به نام دبیرستان ضمیمه دانش سرا به تحصیل مشغول شد و سال دوم و سوم دبیرستان را در دبیرستانی موسوم به دبیرستان علم، ادامه تحصیل داد.

سیکل دوم دبیرستان را به دبیرستان شوکتی وارد شد و در سال 1340 در رشته علوم طبیعی آن زمان ( تجربی ) فارغ التحصیل شد. در همان سال وارد دانش سرای عالی شد و در رشته علوم طبیعی دوره لیسانس مشغول تحصیل شد. در سال 1343 از دانش سرای عالی فارغ التحصیل شد. از سال 1352 با هزینه شخصی جهت ادامه تحصیل به آمریکا سفر کرد . از سال 1352 تا سال 1355 دوره فوق لیسانس را در رشته علوم گیاهی در دانشگاه نپراسکا در شهرستان لینکن گذراند و در سال 1355 در همین رشته فارغ التحصیل شد . از سال 1356 وارد دوره کشاورزی شد و در مقطع دکترا به تحصیل مشغول بود .

 

مشاغل و سمتهاي مورد تصدي:در سال 1343 وارد خدمت آموزش و پرورش شد و تا سال 1352 در شهرستان های بیرجند و مشهد در دبیرستان ها به عنوان دبیر علوم طبیعی تدریس دروس مختلف علوم طبیعی را عهده دار بود . البته در خلال این مدت در سال های 1344 تا 1346 خدمت سربازی را هم انجام داد و پس از اتمام خدمت سربازی مجدد وارد آموزش و پروش شد.

از سال 1360 تا کنون در دانشکده کشاورزی، دانشگاه فردوسی مشهد مشغول به تدریس است.

از سال 1361 تا سال 1377 سرپرستی هرباریم دانشگاه فردوسی مشهد را برعهده داشت.

از سال 1363 تا سال 1365 مسئول بخش طرح ها و تحقیقات جهاد دانشگاهی دانشگاه مشهد بود .

از سال 1366 تا 1368 و 1369 تا 1371 مدیر گروه زراعت دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد بود .

از سال 1370 تا سال 1377 رئیس کمیته تخصصی کشاروزی هیدت ممیزه بود.

از سال 1370 تا سال 1374 و از سال 1377 تا سال 1379 رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه مشهد بود .

در تمام این مدت عهده دار امر تدریس در دروس مختلف نیز بود.همکاری های مختلفی در سطوح مختلف دانشگاه و وزارت خانه داشته است

در سال 1360 تا سال 1363 عضو هسته آموزشی و برنامه ریزی دانشکده کشاورزی بود.

عضو هسته پژوهشی دانشکده کشاورزی بوده است .

نماینده دانشگاه مشهد در کمیسیون تعیین محل خدمت رشته های کشاورزی وزارت علوم بوده است .

عضو کمیته برگزار کننده مسائل و مشکلات پژوهشی در دانشگاه مشهد بوده است .

عضو شورای آموزشی و پژوهشی دانشگاه فردوسی ، عضو شورای پژوهشی دانشگاه فردوسی ، عضو کمیته کارشناسی ارشد گروه زراعت دانشکده کشاورزی ، عضو هیئت تحریریه مجله علوم و صنایع کشاورزی ، عضو هیئت تحریریه مجله کشاورزی و منابع طبیعی گرگان و همچینین عضو هیئت ممیزه مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد و مسئول ارزیابی رشته های کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی در خراسان بوده است.

عضو شورای تحقیقات دی در جهاد سازندگی بوده است.

عضو کمیته کشاورزی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی بوده و هست.

عضو گروه تخصصی بنیاد فرهنگی رضوی ، عضو شورای پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد ، عضو شورای ارزشیابی اعضای هیئت علمی و کارشناسان وزارت کشاورزی در سراسر کشور ، عضو هیئت مدیره انجمن زراعت و اصلاح نباتات دوره اول و عضو انجمن زراعت و اصلاح نباتات ایران ، عضو انجمن بیماری های گیاهی ایران و در حال حاضر هم عضو هیئت مدیریه و رئیس انجمن علف های هرز ایران است .

دکتر راشد در تاسیس مقاطع فوق لیسانس زراعت و علف های هرز و دکترای زراعت و دکترای زراعت گرایش علف های هرز در دانشگاه فردوسی نقش داشت و از ابتدا در این رشته ها تدریس می کردند.  

ایشان طرحی در رابطه با پوشش گیاهی منطقه گلین در شمال شیروان و نیز طرحی در رابطه با رستنی های خراسان که نتیجش در دو جلد چاپ شده دارد .طرحی برای بررسی مقاومت علف های هرز به علف کش ها نیز داشت و از نمونه طرح های دیگرش نیز در ارتباط با شاهدانه و جارو و تاثیر کود ازت و تراکم روی رشد این گیاهان بود .

 

استادان و مربيان :معلم کلاس اول دبستان وی خانم شمشیر گران و کلاس دوم دبستان خانم مقدویی بود. معلم سال پنجم دبستان ایشان آقای ابطحی بود. معلم انشایی دبیرستان ایشان که الان در قید حیات نیستند، برادر خودشان بوده است. در دانش سرای عالی آقای دکتر زرگری معلم گیاه شناسی وی بود. استاد راهنمای دوره فوق لیسانس دکتر راشد دکتر کال بوده است.

 

خاطرات و وقايع تحصيل :دکتر راشد اینگونه از معلم کلاس پنجم خود یاد می کند "پر از احساس و علاقمند به کار بود و این احساس علاقه را خیلی راحت به دانش آموزان منتقل میکرد و من به خاطر می آورم که شب ها، ساعت ها کتاب ادبیات فارسی و لغاتش را میخواندم که روز بعد که ایشان مسابقه برگزار می کند، بتوانم در صحنه مسابقه سرافراز بیرون بیایم. "

وی اینگونه از آقای دکتر زرگری معلم گیاه شناسی خود تعریف میکند" ایشان واقعا علم گیاه شناسی را به من آموختند که  از بسیاری از آنها حتی در حال حاضر استفاده می کنم ."

در وصف خصوصیات دکتر کال اینگونه می گوید"دکتر کال یکی از الگوهایی بود که چیزهای زیادی را از ایشان فراگرفته ام. مثبت بودن ، اقرار به ندانستن و حق به شاگرد دادن سه نکته ویژه ای بود که ایشان داشتند و من هرگز اینها را فراموش نمی کنم. در رابطه با مسائلی که توسط دانشجویان عنوان می شود، ایشان سعی میکرد به نوعی حرف دانشجو را تصدیق کند حتی اگر در مطالب دانشجو مقداری اشتباه وجود داشت، ایشان قسمت صحیح قضیه را میگرفت و در بسیاری از موارد با وجود اینکه بسیاری از مطالب را میدانست، باز سعی میکرد که نشان دهد که قسمتی از مطلب را نمیدانسته و به این ترتیب حس اعتماد دانشجو را تحریک میکرد "

 

توصیه های دکتر محمد حسن راشد محصل:دانشجویان بایستی سعی کنند که در هر شرایطی صداقت و تقوا را سرمشق خودشان قرار دهند. کارهای روزانه ای را که انجام میدهند ارزیابی کنند و سعی کنند اگر امروز کار مطلوبی را انجام ندادند ، فردا دیگر فرصت را از دست ندهند . در برنامه های کاری و زندگی خودشان در وهله اول فکر کنند و سپس برنامه ای طرح کنند و ان برنامه را اجرا کنند و پس از ان، نکات قوت و ضعفش را بسنجند .

اساتید محترم هم توجه داشته باشند که الگوی شخصیتی دانشجویان قرار میگیرند و از این نظر بایستی به شدت مواظب اعمالشان باشند. خوشبینانه قضاوت کنند. اشتباه دانشجو را حتی الامکان ندیده بگیرند بویژه اگر احساس کنند که دانشجو ممکن است، نسبت به موضوع شرمنده شود. از اعتراف به اشتباه خودشان نگران نباشند و مطمئن باشند که اگر این اشتباه را قبول کنند ، دانشجو با اعتماد به نفس بیشتری مطالب آنها را پیگیری خواهد کرد.

 

 

کتابها ترجمه ها پایان نامه ها اختراعات انتشارات همایش ها دروس تدریس شده جوایز و بورس ها متفرقه
خواندن 2576 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند محمد حسن راشد محصل می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}22{/gallery}
محتوای بیشتر در این بخش: « علي شريعتي سید محمد حسینی »

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.