فائزه توتونيان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: رياضي كاربردي
  • محل تولد: مشهد
  • تاریخ تولد: 1326
  • دانشکده: علوم رياضي
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://toutouni.profcms.um.ac.ir

خلاصه: دکتر فائزه توتونیان در سال 1326 در مشهد متولد شد، وی یک خواهر و یک برادر داشت . دوران دبیرستان را در دبیرستان ارض اقدس مشهد گذراند و برای اخذ لیسانس وارد دانشگاه فردوسی مشهد شد وی هنگامی که سال اول دانشکده را تمام کرده بود، ازدواج کرد. پس از دریافت مدرک لیسانس برای ادامه تحصیلات در مقاطع فوق لیسانس و دکترا بهمراه همسرش به فرانسه رفت، دختر و پسر خانم دکتر در فرانسه متولد شدند وی پس از اتمام تحصیل در سال 1354 به ایران برگشت.  

وی از اواخر سال 1354 در دانشگاه فردوسی مشهد مشغول به تدریس شد. هنگام ورود ایشان گروه ریاضی وسعت چندانی نداشت و متشکل از آقایان دکتر بزرگ نیا ، دکتر رجب زاده ، دکتر هنری، آقای پرفسور فاطمی، ...  این گروه اکنون با وجود اساتید قوی و فعالی مثل خانم توتونیان و سایر همکارانشان یکی از قویترین گروه های ریاضی شده است و خوشبختانه قطب هم شده است و این برای گروه ریاضی واقعا ارزشمند است .

 

تحصيلات رسمي و حرفه اي: دکتر توتونیان دوران دبیرستان را در ارض اقدس مشهد گذراند ، دیپلم ریاضی را که گرفت، بلافاصله وارد دانشگاه فردوسی مشهد شد .وی در سال 1349 مدرک لیسانس ریاضی را از دانشگاه فردوسی مشهد اخذ کرد. برای ادامه تحصیلات در مقاطع فوق لیسانس و دکترا به فرانسه رفت ،در پاریس در دانشگاه پیر و ماری کوری به تحصیلات پرداخت. فوق لیسانس آمار ریاضی و همینطور فوق لیسانس کامپیوتر کاربردی را دریافت کرد و بعد از آن بلافاصله دکترای ریاضی را در فرانسه اخذ کرد.

 

مشاغل و سمتهاي مورد تصدي: دکتر توتونیان پس از بازگشتش به ایران از اواخر سال 1354 در دانشگاه فردوسی مشهد مشغول به تدریس شد و از آن زمان در گروه ریاضی درس های مختلفی مثل آنالیز عددی ، تحقیق در عملیات ، محاسبات عددی، ...  همینطور دروس فوق لیسانس و دکترا را ارئه کرده اند .

ایشان چندین سال مدیر تحصیلات تکمیلی دانشکده ریاضی بودند و مدتی کار مشاور دانشجویی را انجام میداد. وی سابق مدیر گروهی دانشکده ریاضی را نیز دارند و عضو قطب ریاضی دانشکده ریاضی می باشند.

 

استادان و مربيان خاطرات و وقايع تحصيل: معلم دوره 3 سال اول دبیرستان دکتذ توتونیان خانم ایران امینیان بود. دکتر توتونیان اینگونه از معلم ریاضی خود یاد می کند "معلم فکر می کنم می تواند بهترین نقش را در آینده دانشجوها و دانش آموزنش داشته باشد . من اساتید و معلم های بسیار خوبی داشتم . از جمله میتوانم بگویم کسی که واقعا من را به ریاضی خواندن علاقمند کرد، خانم ایران امینیان بود. واقعا مدیون ایشان هستم."

پروفسور فاطمی ، آقای دکتر بزرگ نیا ، آقای دکتر سعادت از جمله اساتید خانم دکتر توتونیان بوده اند.

دکتر توتونیان اینگونه از آقای دکتر سعادت یاد می کند" من کار را از ایشان یاد گرفته ام. آن زمان همیشه وقتی ایشان از صبح زود به دانشگاه می آمدند تا آخر شب مرتب از کلاسی به کلاس دیگر درس می دادند و هیچوقت آن زمان با اینکه در مشهد اساتید شاید به تعداد انگشتان دست هم نبودند ما هیچوقت بی استاد نبوده ایم. هر کلاسی میبود ایشان خودشان تدریسش را به عهده می گرفتند"

پروفسور وین نیز یکی از اساتید ایشان در فرانسه بود.

 

 

توصیه های دکتر فائزه توتونیان: از دانشجوها تنها تقاضایی که دارم کار کنند چون به عقیده من کار سازندست. اگر کار کنید صد در صد موفق خواهید شد منتها فقط خواهشی که دارم صبور باشید . در طویل المدت صد در صد نتیجه کارتان را خواهید دید.

تنها توصیه ای که به اساتید جوان میکنم این است که سعی کنند دانشجو را درک کنند و ارتباط نزدیک با دانشجو برقرار کنند. چون وقتی دانشجو اعتماد کند و حس کند من و شما پشتیبانش هستیم، صد در صد در زندگیش تاثیرگذار است و راهش را روشن تر میکند، نگرانیهایش کمتر میشود، احساس میکنه همه جا پشتیبان دارد.

 

کتابها ترجمه ها پایان نامه ها اختراعات انتشارات همایش ها دروس تدریس شده جوایز و بورس ها متفرقه
خواندن 3069 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند فائزه توتونيان می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}26{/gallery}

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.