ماهرخ فلاحتی رستگار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: گیاهپزشکی
  • محل تولد: مشهد
  • تاریخ تولد: 1318
  • دانشکده: کشاورزی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://rastegar.profcms.um.ac.ir/

خلاصه: دکتر ماهرخ فلاحتی رستگار در 20 خرداد 1318 در مشهد متولد شدند . ایشان 7 خواهر و برادر داردند . پدرشان کشاورز و مادرشان خانه دار بوده اند . دوران دبستان و دبیرستان را در زادگاهشان مشهد گذراند و مدرک لیسانس را در رشته کشاورزی دانشگاه اهواز دریافت کردند . بعد از آن ازدواج کرده و همراه همسرشان برای ادامه تحصیل به آمریکا سفر کردند و پس از اتمام تحصیلات به ایران بازگشتند و در دانشگاه اهواز مشغول به کار شدند . فرزندان دوقلوی  استاد فلاحتی در اهواز بدنیا آمدند . ایشان پس از 5 سال کار در دانشگاه اهواز برای ادامه تحصیل دکترا بورسیه شده و به انگلستان عازم شدند . پس از گذراندن دوره دکترا در سال 1356 به ایران بازگشتند و یک سال بعد که مواجه با جنگ و اوضاع نابسامان و جنگی شهر اهواز بود ، در این شرایط که هیچ وسیله ای مثل هواپیما ، قطار یا بنزین برای خروج از اهواز نبود ، همراه یکی از آشنایان به شهری در اطراف اهواز به نام شوشتر سفر کردند . ایشان در سال 1363 به دانشگاه فردوسی مشهد منتقل شدند .

 

تحصیلات رسمی و حرفه ای :دکتر ماهرخ فلاحتی دوران دبستان را در مدرسه آذری واقع در خیابان استان داری مشهد گذراند و دوران دبیرستان را در دبیرستان فروغ مشهد سپری کردند . پس از آن مدرک لیسانس را در رشته کشاورزی از دانشگاه اهواز کسب کردند. ایشان برای ادامه تحصیل به شهر کروالیس ایالت اروگان آمریکا سفر کردند و در دانشگاه ایالت اروگان در رشته بیماری شناسی گیاهی و ژنتیکی مشغول به تحصیل شدند . پس از یک وقفه یک و نیم ساله موفق به دریافت بورس تحصیلی جهت ادامه تحصیل در مقطع دکترا شدند و به انگلستان عازم شدند و در شهر ساتمفن ، دانشگاه ساتمفن مشغول به تحصیل شده و سرانجام در سال 1356 موفق به کسب مدرک دکترا شدند و به ایران بازگشتند .

 

اساتید  و مربیان: آقای تولایی دبیر قرآن و تعلیمات دینی ماهرخ فلاحتی رستگار در دوره دبیرستان بودند . استاد فلاحتی اینگونه از  ایشان یاد می کند : « من از ایشان آموختم که در زندگی مثبت باشم و آموختم که مردم را برای آنچه که هستند دوست داشته باشم و همینطور آموختم که اگر برای کسی کاری را انجام می دهم انتظار پاداش نداشته باشم . »

پروفسور بوگارد از اساتید خانم فلاحتی در آمریکا بودند . ایشان اینگونه از استادشان یاد می کنند : « پروفسور انسان بسیار نازنینی بودند . فردی بسیار علمی و معروف و با مشغله های بسیار زیاد اما در عین حال برای همه دانشجویان حالت پدر داشت و در گرفتاریهایشان شریک بود و دانشجو را فقط صرفا به عنوان این که یک دانشجو است و درسش بدهد در نظر نمیگرفت و به عنوان فرزند خودش در نظر می گرفت و از هیچ کاری برای دانشجویانش کوتاهی نمی کرد . »

 

توصیه های دکتر ماهرخ فلاحتی رستگار :صحبت دکتر فلاحتی با دانشجویان : افرادی که پشت کار دارند و نا امید نمی شوند ، موفق هستند و به آنچه که می خواهند میرسند .

صحبت دکتر فلاحتی با همکاران جوانش : خیلی از همکاران جوانی که به خصوص از خارج از کشور به ایران بازمیگردند و تحصیلاتشان را در کشور دیگری انجام داده اند ، بعد از مدت کوتاهی علاقمند هستند به همان کشوری کخ تحصیل کرده اند ، برگردند ، شرایط زندگی را در ایران مشکل می دانند . از یک جهت به آنها حق می دهم اما چیزی که هست ما یک ایرانی هستیم و هیچ جای دنیا وطن ادم نمی شود ، ما نسبت به این آب و خاک وظیفه داریم و باید با مشکلات بسازیم . در دنیا فقط جنبه های مالی نیست ، اگر قرار باشد همه بروند پس وضعیت این کشور چه میشود ، باید با مشکلات ساخت .

 

 

کتابها ترجمه ها پایان نامه ها اختراعات انتشارات همایش ها دروس تدریس شده جوایز و بورس ها متفرقه
خواندن 869 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند ماهرخ فلاحتی رستگار می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}34{/gallery}

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.