علی حائریان اردکانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: مهندسی مواد
  • محل تولد: اردکان یزد
  • تاریخ تولد: 1325
  • دانشکده: مهندسی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://profsite.um.ac.ir/~haerian/

خلاصه: علی حائریان اردکانی در سال 1325 در اردکان یزد متولد شد . وی در خانواده ای مذهبی بزرگ شد ، پدر بزرگش حاج شیخ محمد حائریان از شاگردان حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی بودند . پدر ایشان پزشک بوده و دارای 5 برادر و 4 خواهر بودند . دکتر حائریان فرزند وسط این خانواده بود و هر 5 برادر تحصیلات عالیه را تا سطح دکترا در رشته های مختلف ادامه دادند . دوره ابتدایی را در اردکان و دبیرستان را در مشهد به تحصیل پرداخت . مقطع لیسانس و دوران خدمت سربازی را در آبادان سپری کردند و نهایت برای ادامه تحصیل در سال 1351 به انگلستان سفر کرد .

دکتر حائریان پس از فعالیت ها در دانشگاه فردوسی مشهد در سال 1383 برای فرصت مطالعاتی به اتریش سفر کرد . همسر دکتر حائریان لیسانس ادبیات هستند و حاصل ازدواج این دو ، دو دختر می باشد که هر دو تحصیلات عالیه را انجام داده اند .

 

تحصیلات رسمی و حرفه ای :دوره ابتدایی را در دبستان فردوسی اردکان زیر نظر پدر بزرگ و در مقطعی 2 ساله زیر نظر پدرش به اتمام رساند . وی دوران دبیرستان را در دبیرستان شاهرضای مشهد گذراند و سال آخر دبیرستان را به صورت بورسیه تحصیلی به آمریکا سفر کرد و دیپلم را از آمریکا دریافت کردند .

ایشان در سال 1344 در دانشگاه های مختلفی کنکور دادند و در نهایت به دانشکده نفت آبادان وارد شدند . در سال 1348 لیسانس مهندسی پالایش را گرفتند و به مدت 6 ماه جهت گذراندن آموزشی خدمت سربازی به تهران سفر کردند و پس از گذراندن این دوره به مدت دو سال و نیم در پالایشگاه آبادان به عنوان خدمت سربازی فعالیت کرد .

پس از گذراندن دوران خدمت برای ادامه تحصیل در سال 1351 به انگلستان سفر کردند وطی یک سال مدرک لیسانس در مهندسی تولید و طی سه سال دکترای مهندسی متالوژی و موارد از دانشگاه استرات کلاید در کلاسکو انگلستان را دریافت کرد .

 

مشاغل و سمت های مورد تصدی :دکتر حائریان پس از دریافت مدرک دکترا با توجه به اینکه بورس نشده بود ، در انتخاب محل کار و اشتغال خود آزادانه می توانستند تصمیم بگیرند و از بین 3 محلی که مصاحبه کرده بودند یعنی دانشگاه صنعتی شریف ، سازمان انرژی اتمی و دانشگاه فردوسی مشهد ، با توجه به اینکه خانودشان مشهد بودند  دانشگاه فردوسی مشهد را انتخاب کردند. دانشکده مهندسی مشهد از سال 1354 تاسیس شد و با توجه به کم سابقه بودن دانشکده مهندسی مشهد هنگام ورود آقای حائریان ایشان جزو 10 ، 12 نفر ابتدایی بود که برای خدمت به دانشجویان دانشکده مهندسی مشغول شد .

با توجه به این که رشته مهندسی مواد که تخصص استاد بود تا سال 1372 در دانشکده مهندسی وجود نداشت ، ایشان این بازه ورود به دانشکده مهندسی تا سال 1372 را در گروه مکانیک فعالیت کردند . ایشان تعداد زیادی پروژه تحقیقاتی برای وزارت معادن و فلزات ، وزارت صنایع ، بخش خصوصی و تعدادی طرح دانشگاهی نیز انجام دادند . در سال های 1355 تا 1364 مدیر گروه مکانیک بوده واز سال 1356 تا 1358 و 1365 تا 1368 رئیس دانشکده مهندسی بودند . از سال 1358 معاون آموزشی دانشکده مهندسی بود . از سال 1377 تا 1382 به عنوان معاونت پژوهشی دانشگاه مشغول به کار شده و واحد مدیریت و تحقیقات و استاندارد را در منطقه آزاد قشم راه اندازی کردند و مدتی مسئولیت آن را بر عهده داشت .

 

اساتید و مربیان: از ابتدایی ترین مربیان دکتر حائریان پدربزرگشان و بعد پدرشان هستند و ایشان پدربزرگشان را مهمترین و تاثیرگذارترین فرد در موفقیت هایشان می دانند و این گونه نقل خاطره می کنند : « مرحوم پدربزرگم موسس اولین مدرسه جدید در اردکان بودند . البته ایشان در مدرسه قدیم اردکان نیز درس می دادند ، پدربزرگم در مورد تعلیم و تربیت یک اخلاق بسیار بسیار پسندیده ای داشتند و در مورد تعلیم و تربیت جدیت به خرج می دادند . در زمان کودکی که پدرم در مشهد دانشکده پزشکی می رفتند و پزشکی می خواندند ، ما تمام خواهر و برادرها در سنین و مقاطع تحصیلی مختلف زیر نظر ایشان بودیم . ایشان وظیفه خودشانمی دانستند که هر شب تکالیف ما را کنترل کنند و تا زمانیکه مطمئن نمی شد که درسهایمان را کامل خوانده ایم اجازه خوابیدن بسا نمی داد و یکی از دلایل موفقیت نسبی که من در زندگی داشته ام سخت گیری پدربزرگ بوده است ، پدر هم در مواقعی که با هم زندگی می کردیم همین جدیت را بخرج می دادند و دو سالی هم که من مستقیما شاگرد ایشان بودم ، معمولا با وجود بیشترین کوشش در کلاس کمترین نمره را می گرفتم که شک و شبه ای پیش نیاید . »

رئیس دبیرستان شاهرضا که دکتر حائری در آنجا تحصیل می کردند ، مرحوم آقای محمد زوار بودند . دکتر حائریان اینگونه از ایشان نقل خاطره می کنند: « آقای محمد زوار در جدیت همانند پدربزرگم بودند و شاید علت اینکه من ایشان را بسیار دوست داشتم شباهتشان به پدربزرگم بود . »

مهدی اخوان ثالث معلم ادبیات دکتر حائریان در دبیرستان بود ، دکتر حائریان اینگونه از ایشان نقل خاطره می کنند : « من بسیار به ایشان علاقمند بودم و آن زمان در دانشکده ادبیات دانشجوی سال سوم بودند ، چنان ذوقی در مورد ادبیات فارسی ایشان در من بوجود آوردند که هنوز پشیمان هستم که چرا به رشته ادبیات فارسی نرفتم.»

از سایر اساتید دکتر می توان از شخصیت هایی چون مهندس راژان بابایان ، مهندس جعفرقلی امیربیات و دکتر محدویانی نام برد .

 

جوایز :جلد اول ترجمه کتاب مواد و فرآیندهای تولید به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی شناخته شد . در سال 1368 یکی از کتاب های ترجمه شده ایشان به عنوان کتاب منتخب وزارت ارشاد و در سال 1380 نیز کتابی را که در آن مشارکت داشته اند به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران انتخاب کردند .

 

توصیه های دکتر علی حائریان اردکانی : دانشجویان عزیز علم را جدی بگیرند و فقط به خاطر گرفتن مدرک تلاش نکنند که البته جامعه متاسفانه این پدیده را تشویق می کند ، دانشجویان این جنبه کار را خیلی کمتر ببینند و علم را با عمق و برای صرف کردن در راه خدمت در نظر بگیرند .

همکاران کوشش کنند و یک جامعه دانشمند ، متعهد و مسئول اینگونه ساخته میشود و توصیه می کنم تا جایی که می توانند در جهت اعطلای جامعه کوشش کنند .

 

کتابها ترجمه ها پایان نامه ها اختراعات انتشارات همایش ها دروس تدریس شده جوایز و بورس ها متفرقه
خواندن 4651 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند علی حائریان اردکانی می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}35{/gallery}

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.