محمد مقیمان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: مهندسي مكانيك
  • محل تولد: نیشابور
  • تاریخ تولد: 1330
  • دانشکده: مهندسی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://moghiman.profcms.um.ac.ir/

خلاصه : دکتر محمد مقيمان در سال 1330 در نيشابور متولد شد. ايشان پدرخود را در 5 سالگي از دست دادند و دوره ابتدايي و متوسطه را در زادگاهشان سپري کردند. لیسانس و فوق لیسانس خود را از دانشگاه تهران در رشته مکانيک دريافت کردند و پس از آن خدمت سربازي را در شرکت ذوب آهن اصفهان به پايان رساندند. سرانجام دکتراي خود را به صورت بورسيه در سال 1369 در انگلستان دريافت کردند. ایشان سپس به مشهد برگشته و در دانشگاه فردوسي مشهد مشغول بکار شدند در سال 1376 به رتبه دانشياري و در سال 1381 به درجه استادياري دانشگاه فردوسي مشهد نائل گردیدند . دکتر مقیمان ازاولين اساتيد دانشکده مهندسي بوده اند. ايشان داراي دو فرزند هستند .
 
تحصیلات رسمي و حرفه اي و خدمت سربازي: دکتر مقيمان دوره ابتدايي را در دبستان اديب نيشابوري و دوره متوسطه را در دبیرستان هاي کمال الملک و خيام تحصیل کرده اند و در سال 1348 موفق به کسب ديپلم رياضي با رتبه شاگرد اولي شدند و در همان سال در کنکور دانشگاه هاي مختلفي شرکت کردند و در دانشگاه هاي تهران، شيراز و شريف موفق به کسب نمره قبولي شدند و سرانجام با توجه به علاقه اي که به رشته مکانيک داشتند، دانشگاه تهران را براي ادامه تحصیل انتخاب کردند . پس از 5 سال مدرک فوق لیسانس را نيز از دانشگاه تهران در رشته مکانيک اخذ کردند .
سپس براي گذراندن خدمت سربازي به شرکت ملي ذوب آهن اصفهان به عنوان سرباز اعزام شدند و مسئوليت هاي مختلفي را نيز در آن شرکت داشتند . پس از آن در سال 1357 به عنوان عضو هيات علمي در دانشگاه مشغول به کار شدند . دکتر مقیمان در سال 1365 جهت ادامه تحصیل به صورت بورسيه به انگلستان عازم شدند و در سال 1369 موفق به کسب مدرک دکترا از دانشگاه ولز انگلستان شدند و بلافاصله به مشهد برگشته و مشغول به تدريس در دانشگاه مشهد شدند .
 
مشاغل و سمت هاي مورد تصدي :
        روش جداسازي روغن از آب در شرکت فولاد
        طراحی دستگاه مارتيکلن براي شهرداري مشهد
        طراحي بستر تست فيلترهاي نيروگاهي
        شبیه سازي هوا و توزيع دما در رواق ضريح مطهر حضرت امام رضا (ع)
 
اساتيد و مربيان: از استادان و مربيان دکترمحمد مقیمان مي توان به اين شخصيت ها اشاره نمود : مرحوم دکتر تقی ابتکار ، دکتر جهان شاهي ، .... و نیز پروفسور سايرت از اساتيد ايشان در انگلستان بوده است.
 
جوايز : يکي از مقالات دکتر محمد مقيمان که در سال 1997 در مجله انيستيتو انرژي انگليس به چاپ رسيده بود به عنوان مقاله برتر شناخته شد و جايزه تونند باکاراوارد را دريافت کرد .
 
توصیه هاي دکتر محمد مقیمان : «دانشجويان ما چنانچه نظم و انضباط داشته باشند و هدف را پيگيري کنند موفق خواهند شد و در مقابل مشکلات زود مائوس نشوند و در مقابل پيروزي هاي سطحی، زود مغرور نشوند و تداوم در کارشان داشته باشند و مطمئن باشند که موفق خواهند بود .
توصیه اي که به همکاران عزيز و جوان خود دارم اين است که سعي کنند به خصوص در دانشکده مهندسي ارتباطشان را با صنعت حفظ کنند . تجربه نشان داده است که تدريس در کلاس ها وقتي به روز بوده و با مثال هاي کاربردي روبرو باشد بسيار از جانب دانشجويان مورد توجه قرار مي گيرد و کلاس از حالت خسته کنندگي و بي رغبتي خارج مي شود . در واقع تئوري و عمل را مخلوط کنند؛ بطوري که دانشجو حس کند آنچه را که بصورت تئوري فرامي گيرد در آينده نزديکي در عرصه عمل به اجرا در مي آيد، بسيار موفقيت آميز خواهد بود .
عرض من از اين صحبت اين نيست که همکاران وظيفه اصلي را که آموزش و تربيت و پيشرفت دانشجويان است  فداي کارهاي خارج از دانشگاه و صنعت نمايند، بلکه صنعت بايد در خدمت کار همکاران قرار بگيرد .

خواندن 2250 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند محمد مقیمان می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}38{/gallery}
محتوای بیشتر در این بخش: « علیرضا عاشوری بهرام خالصه »

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.