مهدی مشکوه الدینی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: زبانشناسي همگاني
  • محل تولد: مشهد
  • تاریخ تولد: 20 دیماه 1320
  • دانشکده: ادبیات و علوم انسانی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://mehdidini.profcms.um.ac.ir

خلاصه : دکتر مهدی مشکوه الدینی در 20 دی ماه 1320 در مشهد متولد شدند و بلافاصله در چندماهگی به همراه خانواده به تهران رفتند و تحصیلاتشان را تا پایان دوره دبیرستان در تهران گذراندند و تنها سال آخر را به دلیل سفر پدرشان به مشهد در زادگاهشان سپری کردند . لیسانس را از دانشگاه مشهد و فوق لیسانس و دکترا را از دانشگاه تهران کسب کردند . ایشان از سال 1357 به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه فردوسی مشهد استخدام شدند .
 تحصیلات رسمی و حرفه ای : دکتر مشکوه الدینی دوران ابتدایی را در مدرسه راضی و دوران دبیرستان را در دبیرستان اسلامیه جعفری تهران به تحصیل پرداختند و از آنجا که پدر ایشان برای تدریس در دانشگاه فردوسی عازم مشهد شدند ، ایشان نیز به همراه خانواده به مشهد آمدند و سال آخر دبیرستان را در زادگاهشان گذراندند .
ایشان در طول اشتغال به تحصیل در دوره دبیرستان به تشویق پدر، نزد ایشان بسیاری از ادبیات مقدماتی عمومی و علوم مربوط را فراگرفتند . پس از تحصیلات دوره دبیرستان مقطع لیسانس را در دانشگاه فردوسی مشهد سپری کردند . همچنین در سال 1343 به مدت یک سال در دانشسرای عالی تهران در رشته آموزش زبان به تحصیل پرداختند و پس از آن مقطع فوق لیسانس را در دانشگاه تهران مشغول به کسب علم شدند . پس از چند سال تدریس جهت تحصیل در مقطع دکترای زبان شناسی به دانشگاه تهران وارد شدند و سرانجام در سال 1357 موفق به کسب درجه دکترای زبان شناسی شدند . پایان نامه دکترای ایشان در زمینه ساخت گروه اسمی در زبان فارسی بوده است . ایشان در سال 1379 به دانشگاه واشنگتن در شهر سیاتل آمریکا و در سال 1366 به دانشگاه لندن برای فرصت مطالعاتی سفر کردند .

مشاغل و سمت های مورد تصدی : دکتر مشکوه الدینی همزمان با تحصیل در مقطع فوق لیسانس به تدریس در دبیرستان ها پرداختند . پس از کسب مدرک دکترای زبان شنانسی بنا به اعلام نیاز دانشگاه فردوسی در سال 1357 به عنوان عضو هیات علمی در این دانشگاه استخدام شدند . ایشان پس از انقلاب فرهنگی سمت های اجرایی زیادی را داشته اند که می توان مواردی را به شرح ذیل نام برد :
-        رئیس کتابخانه دانشکده ادبیات و علوم انسانی
-        مدیر گروه زبان شناسی
-        معاون آموزشی دانشگاه
-        قائم مقام رئیس دانشکده
-        رئیس دانشکده
ایشان در سال 1380 به مدت 2 سال برای تدریس زبان فارسی به دانشگاه چارلز در شهر پراگ جمهوری چک اعزام شدند .
اساتید و مربیان : از استادان و مربیان دکتر مهدی مشکوه الدینی می توان از آقایان دکتر هرمز میلانیان ، دکتر علی اشرف صادقی و دکتر محمدرضا باطنی و ... نام برد.
 توصیه های دکتر  مهدی مشکوه الدینی: کشور ما که از لحاظ گذشته معنوی و علمی ، فرهنگی بسیار قوی و غنی است و نیز از لحاظ منابع طبیعی و موقعیت جغرافیایی وضعیت بسیار نمونه و برجسته و سرشاری دارد، نیاز به گسترش دانش و اندوختن و تحقیق در زمینه های مختلف علمی نیز دارد . به جاست که جوانان ما و همکاران بنده در همه رشته های علوم برای گسترش مرزهای دانش در کشور ما تلاش کنند . به این منظور که هم پیشرفت و گسترش معنوی ، اخلاقی ، دینی و فکری انسان ها از راه گسترش مرزهای دانش تامین خواهد شد و هم رفاه معیشت و سعادت زندگانی اجتماعی همه از راه گسترش مرزهای دانش در درون فرهنگ و جامعه ایران می تواند به گسترش فکری و آسایش زندگی همه افراد در این سرزمین کمک کند .
در ایران با دارا بودن این همه امکانات معنوی و مادی و ذخائر طبیعی 2 چیز باید مورد توجه قرار گیرد :
1.انضباط و نظارت و احساس مسئولیت در اجرای کارها در همه شئون زندگی جامعه ایران، برای اینکه در بخش فرهنگ و معیشت اجتماعی و نیز توسعه و پیشرفت صنعتی و علمی ما بتوانیم بسیار بیشتر از آنچه است پیشرفت داشته باشیم .
2.توجه به تلاش و زندگی و تامین شغلی جوانان بسیار مهم است . جامعه، هم باید در گسترش دانش و بینش و تخصص جوانان و نیز رشد معنوی و فکری آنها تلاش کنند و هم در تامین شغل و زندگی مناسب و معنوی و همراه با اخلاق آنها تا حد امکان تلاش به خرج دهد .

خواندن 1640 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند مهدی مشکوه الدینی می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}41{/gallery}
محتوای بیشتر در این بخش: « رضا زمردیان سیدمهدی صانعی »

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.