سیدمهدی صانعی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: فقه و مباني حقوق اسلامي
  • محل تولد: سبزوار
  • تاریخ تولد: بهمن 1307
  • دانشکده: الهیات و معارف اسلامی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://msaneie.profcms.um.ac.ir

خلاصه : سید مهدی صانعی در بهمن ماه 1307 در شهرستان سبزوار دیده به جهان گشود . ایشان در خانواده ای مذهبی بزرگ شدند . پدرشان به کار کشاورزی مشغول بودند و بسیار به دستورات شرعی و دینی دقت داشتند و به آنها عمل می کردند . دکتر صانعی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاهشان گذراندند . پس از آن به مشهد سفر کردند و از محضر اساتید بزرگی بهره مند گشتند . مدتی را برای ادامه تحصیل به نجف عزیمت نمودند و مجدد به ایران بازگشتند و تصمیم گرفتند تحصیلات عالیه دانشگاهی را نیز طی کنند . ایشان در سال 1334 در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی وارد دانشگاه تهران شدند . دکتر صانعی در سال 1352 موفق به دفاع از رساله دکترای خود شدند . ایشان مدت 6 ماه به چندین کشور مثل سوریه جهت فرصت مطالعاتی سفر کرده اند و در مکتبت الاسد و دانشگاه حلب به تحقیق پرداخته اند . مدتی را نیز به انگلستان سفر کردند .
 
تحصیلات رسمی و حرفه ای : دکتر صانعی دوره ابتدایی و متوسطه را در سبزوار به اتمام رساندند و جامع المقدمات را نیز که قواعد عربی و صرف و ... است و مقدمه ای برای علوم دینی محسوب می شوند، در زادگاهشان فراگرفتند و پس از آن برای ادامه تحصیل به مشهد عازم شدند و از محضر اساتید بزرگی بهره مند گردیدند. سرانجام تصمیم گرفتند جهت تحصیلات عالیه به نجف اشرف مشرف شوند . مدتی را در آنجا بودند اما به دلیل ناسازگاری آب و هوای نجف بر استاد صانعی مجبور به بازگشت به مشهد شدند . هنگامی که به ایران بازگشتند تصمیم گرفتند مدارج عالیه دانشگاهی را نیز طی کنند . بنابراین در سال 1334 به دانشگاه تهران وارد شدند و در سال 1337 لیسانس خود را در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی دریافت کردند و در اداره آموزش و پرورش استخدام شدند .
پس از چندین سال خدمت در آموزش و پرورش تصمیم گرفتند تحصیلات عالیه دانشگاهی خود را نیز دریافت کنند و سرانجام در اردیبهشت ماه 1352 موفق به دفاع از رساله دکترای خود در رشته مبانی حقوق اسلامی شدند .
 
مشاغل و سمت های مورد تصدی : دکتر صانعی پس از دفاع از رساله دکترای خود از سال 1352 در دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشغول به کار شدند . در دانشگاه های فردوسی و رضوی و دانشگاه آزاد اسلامی به کار تدریس و مشاوره رساله های دانشجویان می پرداختند .
 
اساتید و مربیان : از جمله اساتید سید مهدی صانعی می توان از شخصیت هایی چون مرحوم حاج شیخ محمد تقی ادیب نیشابوری معروف به ادیب دوم ، حاج میرزا احمد مدرس یزدی ، حاج شیخ هاشم قزوینی ، حاج شیخ مجتبی قزوینی و میرزا جواد آقای تهرانی نام برد .
 
جوایز : کتاب پژوهشی در تعلیم و تربیت اسلامی در جشنواره فردوسی و کتاب قواعد فقه دکتر صانعی نیز موفق به کسب جایزه شده اند .
 
توصیه های دکتر سیدمهدی صانعی : «جوان های ما به جای اینکه به حقایق و علم و تقوا روی بیاورند، متاسفانه از جنبه واقعیت و حقیقت مرتب دور می شوند و به ظواهر می پردازند . علت این موضوع هر چه باشد باید به فکر بود که این جوانان را به هر طرقی که می توانیم، چه از طریق عمل خودمان ، چه از طریق نوشته های خودمان و یا وسائل دیگر آنها را جلب کنیم تا به علم و تقوا و فضیلت روی آورند و از این سرخوردگی و بی هدفی رهایی یابند . باید علما و اندیشمندان به فکر باشند که اگر به فکر نباشند جوانانمان روز به روز از مقاصد اصلی باز می مانند و در نتیجه دچار انحطاط می شوند .

خواندن 5683 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند سیدمهدی صانعی می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}42{/gallery}

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.