زهرا افشارنژاد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: رياضي كاربردي
  • محل تولد: مشهد
  • تاریخ تولد: 1327
  • دانشکده: علوم ریاضی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://afshar.profcms.um.ac.ir

خلاصه : دکتر زهرا افشارنژاد در سال 1327 در مشهد متولد شد . خانواده ای متوسط و فرهنگ دوست داشتند . خواهر بزرگ ایشان در زمان رضا شاه به دبیرستان مشهد رفتند و به عنوان اولین خانم، معلم شدند . ایشان مشوق اصلی شان را برادر و مادر خود می دانند . ایشان دوران ابتدایی و دبیرستان خود را در مشهد سپری کردند و در سال 1345 در رشته ریاضی وارد دانشگاه فردوسی مشهد شدند و به دلیل شاگرد اول بودن به صورت بورسیه جهت ادامه تحصیل به انگلستان سفر کردند و در آنجا در رشته معادلات و دیفرانسیل تحصیل کردند . در سال 1373 به درجه دانشیاری و در سال 1381 به درجه استادی نائل شدند .
دکتر افشارنژاد در 5 آگوست سال 1978 در شهر ساتمتن با همسرشان آقای دکتر عبدالهادی حائری که استاد دانشگاه برکلی آمریکا بودند و برای یک برنامه سخنرانی به دانشگاه ساتمتن آمده بودند، آشنا شدند و در همان جا ازدواج کردند و از آنجا که همسرشان در دانشگاه برکلی تدریس می کردند چند سالی را به آمریکا عزیمت نمودند و سرانجام پس از اتمام مقطع دکترا در سال 1356 یک سالی زودتر از همسرشان به ایران بازگشتند . حاصل این ازدواج دو فرزند دختر است . متاسفانه همسر ایشان مدت دو سال با سرطان خون جنگیدند و نهایتا فوت کردند .
 
تحصیلات رسمی و حرفه ای :دکتر افشارنژاد با وجود عدم علاقه به ادامه تحصیل به دلیل حضور مرد در کلاس های دبیرستان اما به تشویق و تاکید مادر خود به تحصیلشان ادامه دادند . ایشان با توجه به علاقه ای که به رشته ریاضی داشتند وارد دبیرستان ارض اقدس شدند و دیپلم ریاضی خود را دریافت کردند. در سال 1345 در رشته ریاضی وارد دانشگاه فردوسی مشهد شده و سرانجام با رتبه شاگرد اولی در سال 1349 موفق به کسب مدرک لیسانس خود از دانشگاه فردوسی شدند . پس از یک سال وقفه به دلیل شاگرد اولی در مقطع لیسانس توسط بورسیه وزارت علوم به انگلستان سفر کردند و در سال 1974 فوق لیسانس خود را در رشته معادلات و دیفرانسیل در دانشگاه ساتمتن انگلستان دریافت کردند و بلافاصله وارد مقطع دکترا شدند و در سال 1997 مدرک دکترای خود در نظریه معادلات و دیفرانسیل دریافت کرده و به ایران بازگشتند .
 
اساتید و مربیان : از جمله اساتید ایشان می توان از آقایان پروفسور فاطمی و دکتر گویا و ... نام برد .
 
مشاغل و سمت های مورد تصدی :دکتر افشارنژاد با توجه به اینکه بورس وزارت علوم بودند به کشور بازگشته و از سال 1356 در دانشگاه فردوسی مشهد مشغول به تدریس هستند . در برگزاری کنفرانس ها و کارگاه ها ، فعالیت ها و سمت هایی داشته اند . در کمیته های تحصیلات تکمیلی و بازنگری دروس وزارت علوم عضویت داشته اند .
 توصیه های دکتر زهرا افشارنژاد :
«امیدوارم همه جوانان راه درست را بروند و از معضلاتی مثل اعتیاد و ... واقعا به دور باشند . اگر آنها راه درست را بروند ، مملکت در امنیت کامل خواهد بود . این نگرانی است که من همیشه برای قشر جوان مملکتمان دارم» .

خواندن 2116 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند زهرا افشارنژاد می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}43{/gallery}
محتوای بیشتر در این بخش: « سیدمهدی صانعی حسین الهی »

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.