حسینعلی کوهستانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: علوم تربيتي
  • محل تولد: بهشهر
  • تاریخ تولد: 1321
  • دانشکده: علوم تربیتی و روانشناسی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://kouhestani.profcms.um.ac.ir

خلاصه : دکتر حسنعلی کوهستانی در سال 1321 در مشهد بهشهر یکی از شهرستان های استان مازندران در یک خانواده مذهبی چشم به جهان گشودند . در سن 5 سالگی روخوانی قرآن را به طور کامل از پدر آموخته بودند و دوره های ابتدایی و دبیرستان را نیز در زادگاهشان به اتمام رساندند . پس از کسب دیپلم یک دوره یکساله تربیت معلمی را در شهرستان ساری گذراندند و به مشهد عزیمت کرده و در آموزش و پرورش به خدمت در آمدند . پس از چندین سال کار لیسانس خود را در رشته فلسفه و حکمت اسلامی دانشگاه مشهد دریافت کرده و برای ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکترا به آمریکا سفر کردند و دکترای خود را در رشته مدیریت رفتاری در سال 1358 دریافت کرده و به ایران بازگشتند و از وزارت آموزش و پرورش به وزارت آموزش عالی منتقل شدند . مدتی را در دانشگاه رازی کرمانشاه و پس از آن در دانشگاه فردوسی مشهد مشغول شدند .

 

تحصیلات رسمی و حرفه ای : اولین معلم دکتر حسنعلی کوهستانی پدر ایشان بودند و به همت پدر بزرگوارشان در 5 سالگی توانایی روخوانی قرآن را به صورت کامل داشتند و دوران ابتدایی و دبیرستان را نیز در زادگاهشان به اتمام رساندند . بعد از به اتمام رساندن دیپلم یک دوره یکساله تربیت معلم را در شهرستان سازی گذراندند . مدتی را در آموزش و پرورش مشهد اشتغال داشتند و پس از آن در رشته فلسفه و حکمت اسلامی دانشگاه مشهد پذیرفته شدند . پس از اتمام مقطع لیسانس به تشویق آقایان دکتر مهدوی دامغانی و دکتر عبد خدایی در سال 1352 برای اامه تحصیل به آمریکا سفر کردند و در آنجا تغییر رشته داده و مقطع فوق لیسانس را در رشته مدیریت و دکترا را در رشته مدیریت رفتاری به تحصیل پرداختند و در سال 1358 پس از کسب مدرک دکترا به ایران بازگشتند .

 

مشاغل و سمت های مورد تصدی : دکتر کوهستانی پس از دریافت مدرک دیپلم و گذراندن دوره تربیت معلم به مشهد آمده و به استخدام آموزش و پرورش مشهد در آمدند و به تدریس در مدارس پرداختند .

پس از دریافت مدرک دکترای مدیریت رفتاری و بازگشت به ایران از وزارت آموزش و پرورش به وزارت آموزش عالی منتقل شدند . حدود 6 سال مسئولیت دانشگاه رازی کرمانشاه را داشتند . دانشکده موجود در کردستان که ساختمانی استجاری بود به همت ایشان به دانشگاهی با زیر بنای بیش از 70 هزار متر مربع تبدیل شد و از جمله کارهای دیگر می توان به دانشکده دامپروری ایلام اشاره کرد که در آن زمان در دبیرستانی کوچک کلاس ها برگزار می شد و در زمان دکتر کوهستانی به دانشگاهی مجهز تبدیل شد .

ایشان از 1365/12/11 تا 1377/6/251 مسئولیت دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی را بر عهده داشتند . همزمان با مسئولیت ریاست دانشکده علوم تربیتی از ایشان درخواست شد که در راه اندازی دانشکده علوم اداری و اقتصادی هم با مدیریت دانشگاه همکاری کنند . همچنین معاونت اداری مالی دانشگاه را نیز بر عهده داشتند .

در شوراهای مختلفی عضویت داشتند و عضو برگزیده ستاد انقلاب فرهنگی بوده و بررسی مسائل دانشگاهی دانشگاه های رازی کرمانشاه ، ابوعلی سینا همدان ، کشاورزی زنجان و مجتمع آموزش عالی قزوین را بر عهده داشتند .

عضو کمیته های اجرای قانون استفاده از خدمات خارج از وقت اداری اعضا غیر هیات علمی دانشگاه فردوسی ، شورای بورس مشهد ، کمیته اجرای قانون استخدام کشوری بودند . به مدت 2 سال مشاور افتخاری انجمن اولیا و مربیان جمهوری اسلامی ایران بودند . عضو منتخب وزیر آموزش و پرورش بر شورای نظارت در مدارس غیر انتفاعی در استان خراسان بوده اند . از 1370/5/30 عضو شورای تحقیقات سازمان آموزش و پرورش خراسان و عضو هیات تحریریه فصل نامه علمی و پژوهشی اصول بهداشت روانی ارکان انجمن اسلامی بهداشت روانی ایران ، عضو هیات تحریریه مجله دانش و توسعه دانشکده علوم اداری و اقتصادی بوده اند .

مدیر مسئول نشریه دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی که یک مجله علمی و پژوهشی است ، بودند . عضو کمیسیون علوم تربیتی و روانشناسی وابسته به شورای فرهنگ عمومی استان بودند . همچنین از طرف استانداری استان خراسان به عضویت کمیته برنامه ریزی تربیت بدنی و هیات حل اختلاف و رسیدگی به شکایات استان خراسان در آمدند .

 

توصیه هاي دكتر حسینعلی کوهستانی: فرهنگ اسلامی و اعتقادات اسلامی را با دغدغه های بیشتری به نشرشان بپردازند . بخصوص از صدا و سیما این انتظار را دارم همانطور که حضرت امام بارها اشاره داشتند که دانشگاه عمومی است برای اینکه صدا و سیما در تمام منازل و خانواده ها وجود دارد و نقش بسیار حساسی را می تواند در این زمینه ایفا کند و من امیدوار هستم که مسئولین محترم کشور بیش از گذشته به این مسئله بپردازند چرا که دشمن نوک حمله هایش به این جوانان و به مراکز آموزشی و تعلیم و تربیتی ماست زیرا که آنها معتقد هستند که اگر این محیط را تخریب کنند جامعه را تخحریب کرده اند . بنابراین ما باید تلاشمان را در این زمینه مضاعف کنیم که این حربه را از دست دشمن بگیریم و به آنچه که اهداف اصلی نظام ما است دسترسی پیدا کنیم و همانطور که بارها حضرت امام گفته اند این پرچم انقلاب را بدست صاحب اصلی آن یعنی آقا امام زمان انشاالله بسپاریم .

 

کتابها ترجمه ها پایان نامه ها اختراعات انتشارات همایش ها دروس تدریس شده جوایز و بورس ها متفرقه
خواندن 1408 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند حسینعلی کوهستانی می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}45{/gallery}
محتوای بیشتر در این بخش: « حسین الهی امین علیزاده »

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.