حسینعلی آذرنوش

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: آمار
  • محل تولد: نریم آباد یزد
  • تاریخ تولد: شهریورماه 1319
  • دانشکده: علوم ریاضی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://mathstat.um.ac.ir/modules.php?op=modload&name=ac_staff&file=people&link_name=azarnush

خلاصه : دکتر حسنعلی آذرنوش در شهریورماه 1319 در نریم آباد یزد در خانواده ای کارگر متولد شد . ایشان 4 سال ابتدایی را در همان روستای تولد به تحصیل پرداخته و سال پنجم و ششم را در یزد تحصیل کردند . پدرشان در سال 1331 فوت کرد و ششم دبستان را به همت برادرشان سپری کردند و پس از پایان کلاس ششم همراه خانواده به مشهد عزیمت نمودند . سه سال اول دبیرستان را به صورت شبانه خواندند و سال چهارم را در دبیرستان گذراندند و موفق به کسب دیپلم ریاضی شدند . لیسانس خود را در دانشگاه مشهد ، فوق لیسانس را در دانشگاه شیراز و برای ادامهم تحصیل به انگلستان سفر کردند . از آنجا که به آمار علاقمند بودند ، مجدد فوق لیسانس را در شاخه آمار در انگلستان گذراندند و پس از کسب مدرک دکترا در سال 1356 به ایران بازگشتند و در دانشگاه مشهد مشغول به کار شدند .

 

تحصیلات رسمی و حرفه ای : دکتر آذرنوش 4 سال ابتدایی را در روستای نریم آباد یزدی تحصیل کردند و سال پنجم و ششم دوره ابتدایی را در دبستان سعادت یزد به تحصیل پرداختند . پدر ایسان در سال 1331 پس از پایان کلاس پنجم فوت کردند و کلاس ششم را به همت وحمایت برادر سپری کرد و از تابستان همان سال به همراه خانواده به مشهد عزیمت کردند و با توجه به مشکلات موجود در خانواده سه سال ترک تحصیل کردند و سرانجام سه سال اول دبیرستان را به صورت شبانه گذراندند و از سال چهارم مجددا وارد دبیرستان شدند و نهایتا دیپلم ریاضی را در سال 1341 از دبیرستان شاهرضا سابق ( دکتر شریعتی فعلی ) با رتبه اول به پایان رساندند و پس از آن خدمت سربازی را به مدت 18 ماه به عنوان سپاهی دانش در روستای کلاته به تعلیم و تربیت بچه های آن روستا پرداختند .

پس از آن در سال 1343 در کنکور سراسری که برای اولین بار در ایران برگزار میشد شرکت کردند و در رشته ریاضی فیزیک دانشکده علوم دانشگاه مشهد پذیرفته شدند . سه سال دانشکده را با رتبه اول گذراندند و در خرداد 1346 لیسانس ریاضی فیزیک خود را دریافت کردند و برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس به دانشگاه شیراز سفر کردند و سرانجام در سال 1350 موفق به کسب مدرک فوق لیسانس در رشته ریاضی فیزیک شدند . ایشان پس از دو سال کار در دانشکده علوم دانشگاه مشهد به دلیل شاگرد اولی در مقطع لیسانس با پیگیری های که انجام دادند به عنوان ماموریت تحصیلی برای ادامه تحصیل به انگلستان اعزام شدند . سال اول را مشغول به تحصیل در رشته آمار دانشگاه ساسکس در برایتون شدند و فوق لیسانس آمار را دریافت کردند و طی 3 سال نیز مدرک دکترای خود را دریافت کرده و سرانجام در مرداد ماه 1356 به ایران بازگشتند .

ایشان مجدد در سال 1364 1365 به فرصت مطالعاتی اعزام شدند .

 

مشاغل و سمت های مورد تصدی : دکتر حسنعلی آذرنوش در ضمن تحصیل در مقطع فوق لیسانس به عنوان کمک مربی با دانشگاه شیراز همکاری می کردند و پس از دریافت مدرک فوق لیسانس از تیرماه سال 1350 به عنوان مربی در دانشکده علوم دانشگاه مشهد مشغول به کار شدند . همچنین ایشان از سال 1359 تا 1363 به عنوان معاونت دانشکده علوم و پس از آن مدتی را به عنوان ریاست دانشکده مشغول به کار بودند .

پس از بازگشت از فرصت مطالعاتی به عنوان معاونت دانشگاه به مدت 4 سال از 1365 تا 1369 به عنوان معاونت مالی اداری دانشگاه فعالیت کرده و از سال 1375 تا 1377 به عنوان مدیر گروه آمار مشغول به فعالیت بودند .

 

 

اساتید و مربیان : دکتر آذرنوش از جمله افرادی که به عنوان الگو برای ایشان در زندگیشان بوده اند از آقای دکتر سعادت اولین رئیس دانشکده علوم مشهد نام میبرند و اینگونه از ایشان یاد می کنند : « ایشان فردی سخت کوش بودند . ایشان با اینکه رئیس دانشکده بودند ، به دلیل کمبود اساتید هفته ای 28 ساعت دروس مختلف را تدریس می کردند . در واقع پشتکار را از ایشان فرا گرفتم . دکتر سعادت شبها تا ساعت 11 در دفتر خود شغول به کار و مطالعه دروس جلسه بعد بودند و بسیار در تدریس و مسائل مسلط بودند و آنقدر شجاعت داشتند که در صورت اشتباه در حل یک مسئله اعلام کنند که مسئله را به اشتباه حل کرده اند . »

 

 

توصیه های دکتر حسینعلی آذرنوش: از انجا که برخی از دانشجویان فقط به دلیل اینکه وارد دانشگاه شوند و دانشجو شوند ، رشته ای را انتخاب می کنند که به آن علاقه ای ندارند ، دو سه سال اول را بی انگیزه سپری می کنند . توصیه منم به این دانشویان این است که اگر به این دروس که می گذرانند علاقه ندارند برای یک بار خواندنشان به انها معلوماتی را خواهد داد و اگر هر دانشجو فقط در یک درس کاملا مسلط باشد می تواند موفق شود از طریق همان درس گلیم خود را از آب بیرون بکشد .

توصیه من به همکاران جوانم این است که در هنگام مراجعه دانشجویان هنگام طرح سوال سعی کنید همواره از دانشجو بخواهید هر آنچه در مورد آن مسئله می داند را بیان کند . در واقع ببینید دانشجو مطلب را فهمیده یا خیر ! مطلب را خوانده یا خیر ! تا اینکه اگر خدای ناکرده خود جواب دهنده مشکلی برایش پیش آمده باشد یا مطلب برایش جدید باشد فرصتی باشد که بتواند مطالب را جمع و جور کند ، فکر کند و پاسخ دهد . من تا امروز خودم در این روش موفق بودم و در واقع پاسخ سوال را با کمک خود دانشجو ها بدست اورده ایم .

در واقع سعی کنید دانشجو را وادار به فکر کردن و حل مسائل کنید و پاسخ مسائل را ندهید تا فقط رو نویسی کنند چه بسا فرا نخواهند گرفت.

خواندن 1103 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند حسینعلی آذرنوش می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}50{/gallery}

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.