سیدمحمد علوی مقدم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: زبان و ادبيات فارسي
  • محل تولد: سبزوار
  • تاریخ تولد: 29 آبانماه 1311
  • دانشکده: ادبیات و علوم انسانی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://m.alavi.profcms.um.ac.ir/

خلاصه: دكتر سيدمحمد علوي‌مقدم‌، در سال 1311 شمسي در شهر سبزوار به دنيا آمد. ايشان داراي مدرك دكتري رشته زبان و ادبيات فارسي، گرايش بلاغت و نقد ادبي و عربي از دانشگاه تهران است. دكتر علوي مقدم عضو هيئت علمي و استاد دانشگاه فردوسي مشهد بود كه در مهرماه سال 1382 بازنشسته شد. از ايشان به عنوان چهره ماندگار رشته ادبیات فارسی تجليل به عمل آمد. او هم اكنون با توجه به علاقه مندي خویش به زادگاهش، در سبزوار به دانشجويان در مقطع كارشناسي ارشـد و دکتری دانشــگاه آزاد اسلامي و دانشــگاه تربيت معــلم درس می دهد.
والدين و انساب: سيد محمد علوي مقدم در خانواده‌ سيد محمدعلي‌ بن حاج ميرزامحمد علوي ششتمدي، در سبزوار ديده‌ به‌ جهان‌ گشود. جدش حاج ميرزامحمد، از ثقات و سادات باتقواي سبزوار بود و نام محمد رابه مناسبت جدش بر او نهادند.

خاطرات کودکی : سيدمحمد علوي مقدم از دوران كودكي خود چنين مي گويد:"به مدرسه مي رفتم و درس مي خواندم و تابستانها را به روستاهاي سبزوار مي رفتم."
اوضاع اجتماعي و شرايط زندگي : خانواده سيدمحمد علوي مقدم از طبقه نيمه مرفه بودند.
تحصیلات رسمي و حرفه اي : سيدمحمد علوي‌مقدم تحصیلات‌ ابتدايي‌ خويش‌ را در شهر زادگاهش -سبزوار- در نزد معلم‌ فرزانه‌ مرحوم‌ حاج شیخ‌ حسن‌ داورزني‌، در دبستان ملي دانش‌ و با رتبه شاگرد دومي در سطح شهرستان به‌ پايان‌ برد. از ديگر معلمان وي در آن زمان حاج عباسعلي آقابابايي و حاج غلامحسين صدقي و حسين صدقي بودند. همزمان‌ با تحصیلات‌ علوم‌ جديد، در حوزه‌ علميه‌ سبزوار به‌ تحصیل‌ علوم‌ اسلامی‌ مشغول‌ شد و علوم‌ عربيت‌ و ادبيات‌ و معارف‌ اسلامي‌ را فرا گرفت‌. در سال 1336 در رشته‌ زبان و ادبيات‌ فارسي‌ در دانشسراي‌ عالي‌ تربيت معلم‌ تهران‌ قبول‌ شد و در سال‌ 1339 با فارغ‌التحصیل‌ شدن‌ از اين‌ دانشسرا، سال‌ها در دبیرستان‌ «اسرار» به‌ تدريس‌ ادبیات‌ فارسي‌ پرداخت‌. ايشان در سال‌ 1340ش‌، يكي‌ از پنج‌ نفري‌ بود كه‌ در رشته‌ دكتري‌ ادبيات‌ فارسي‌ دانشگاه‌ تهران‌ پذيرفته‌ شد و در سال 1349 فارغ التحصیل گرديد.
خاطرات و وقايع تحصیل : سيدمحمد علوي مقدم از خاطرات حين تحصیل كه با كار معلمي همراه بود، چنين مي گويد:
"من تدريس خود را در روستاي نامن- در 35 كيلومتري غرب سبزوار- آغاز كردم. روزهاي پنجشنبه با دوچرخه به سبزوار مي آمدم و در جاده هموار روستا به شهر كه در جنوب راه شوسه تهران - مشهد بود و خلوت و كم رفت و آمد، در حين دوچرخه سواري كتاب مي خواندم. از خاطرات فراموش نشدني دوران آموزگاري در روستاي نامن، فرصت خواندن كتاب در آن روستا بود كه من بيشتر شبها بيدار بودم و چراغ نفتي را دوبار نفت مي ريختم . پس از چند گاهي براي تدريس مرا از روستا به شهر آوردند و به تدريس در دبیرستان مشغول شدم."
سيد محمد علوي مقدم از دوران تحصیل خود چنين مي گويد: "در دوران تحصیل برخي از شبها را تا صبح بيدار بودم و با خوردن و نوشيدن قهوه مي توانستم تا اذان صبح مطالعه كنم. در دوران تحصیل از دانشجويان ممتاز بودم."
فعاليتهاي ضمن تحصیل : سيدمحمد علوي‌ مقدم‌ پس‌ از پايان‌ دوره‌ تحصیلات‌ علوم‌ قديم‌ و جديد، در سال 1331 به شغل شريف معلمي روي آورد و اولين سال تدريس خود را در روستاي نامن- در 35 كيلومتري غرب سبزوار- آغاز كرد و سپس به سبزوار منتقل شد و به تدريس در مدارس اين شهر پرداخت. در سال 1336 در رشته‌ زبان و ادبيات‌ فارسي‌ در دانشسراي‌ عالي‌ تربيت‌ معلم‌ تهران‌ قبول‌ شد و در سال‌ 1339 با فارغ‌التحصیل‌ شدن‌ از اين‌ دانشسرا، سال‌ها در دبیرستان‌ «اسرار» به‌ تدريس‌ ادبيات‌ فارسي‌ پرداخت‌. سيدمحمدعلوي مقدم همزمان با تحصیل خود در دوره دكتري در دانشگاه تهران ، از سال 1336 تا سال 1349 به سبزوار مي آمد و در دبیرستان هاي اين شهر تدريس مي كرد و مدتی‌ رياست‌ دبیرستان‌ «اسرار»- بزرگترين دبیرستان سبزوار در قبل از انقلاب اسلامي- را نيز برعهده‌ داشت‌.

استادان و مربيان : استاد سيدمحمد علوي‌مقدم تحصیلات‌ ابتدايي‌ خويش‌ را در اين‌ شهر در نزد معلم‌ فرزانه‌ مرحوم‌ حاج شيخ‌ حسن‌ داورزني‌، در دبستان ملي دانش‌ و با رتبه شاگرد دومي در سطح شهرستان به‌ پايان‌ برد. از ديگر معلمان وي در آن زمان حاج عباسعلي آقابابايي و حاج غلامحسين صدقي و حسين صدقي بودند. همزمان‌ با تحصیلات‌ علوم‌ جديد، در حوزه‌ علميه‌ سبزوار به‌ تحصیل‌ علوم‌ اسلامي‌ مشغول‌ شد و علوم‌ عربيت‌ و ادبيات‌ و معارف‌ اسلامي‌ را فرا گرفت‌. از جمله‌ استادان‌ ايشان‌ در آن‌ زمان، حاج شيخ محمدحسن شريعتمداري، آيت الله‌ حاج شيخ محمدتقي عندليبي خواستار كه در مسجد جامع سبزوار تدريس داشت، حاج شيخ ولي الله اسراري كه در مدرسه فصيحيه درس مي داد، حاج سيدفخرالدين افقهي كه در مسجد پامنار جلسه درس برپا كرده بود، و حاج شيخ قربانعلي شريعتي مزيناني در حوزه و مرحوم‌ حاج‌ ميرزا اسدالله‌ فاضلي‌ بود كه‌ در مدرسه‌ فخريه‌ تدريس‌ مي‌كردند.
از ديگر اساتيد و مربيان سيدمحمدعلوي مقدم مي توان به غلامحسين صديقي، آقاي حسين صدوقي (دوره ابتدايي)،بهارمي عنايت الله، حاج ميرزا اسدالله فاضلي (دوره متوسطه)، دكتر بديع الزمان فروزانفر و استاد جلال الدین همايي (دوره دكتري) اشاره كرد.
هم دوره اي ها و همکاران : دكتر هوشنگ اميني (همدوره ) ، دكتر محمد فاضلي، دكتر محمد مهدی ركني ،دكتر حميد زرين كوب ،دكتر رضا  اشرف زاده، دكتر احمد كربلايي از جمله همكاران سيدمحمد علوي مقدم مي باشند.
همسر و فرزندان : سيدمحمد علوي مقدم متاهل و داراي همسر (خانه دار) و سه فرزند پسر (پسر ارشد داراي دكتري ساختمان، پسر مياني فيزيولوژيست و پسر كوچكتر داراي دكتري ادبيات) و دو دختر ( دختر بزرگ داراي كارشناسي زبان انگليسي و ديگر دختر داراي كارشناسي مامايي) است.
دكتر مهيار علوي مقدم فرزند اين استاد گرانقدر است كه هم اينك به عنوان استاديار و عضو هيأت علمي گروه زبان و ادبيات فارسي دانشگاه تربيت معلم سبزوار به تدريس و تحقيق و تأليف مشغول است.
وقايع ميانسالي : سيدمحمد علوي‌ مقدم‌ پس‌ از كسب‌ درجه‌ دكتري‌ در سال‌ 1349 از‌ دانشگاه‌ تهران در رشته ‌ ادبيات‌ فارسي‌، به‌ دانشكده‌ ادبيات‌ و علوم‌ انساني‌ مشهد رفته و بيش از سي‌ و پنج‌ سال‌ با‌ سمت‌ دانشياري و سپس استادي‌، در آن‌ دانشگاه فعاليت داشته است.‌ او همچنین در دانشكده علوم انساني دانشگاه تربيت معلم سبزوار نيز به امر تدريس اشتغال دارد.
مشاغل و سمتهاي مورد تصدي : - مربي دانشكده ادبيات دانشگاه فردوسي مشهد از سال 1349-1350
- استاديار دانشكده ادبيات دانشگاه فردوسي مشهد از سال 1350-1363
- دانشيار دانشكده ادبيات دانشگاه فردوسي مشهد از سال 1363-1369
- استاد دانشكده ادبيات دانشگاه فردوسي مشهداز سال 1369 تاكنون
- رئيس بزرگترين دبیرستان سبزوار به نام دبیرستان اسرار كه 1100 دانش آموز داشت، به مدت 7 سال.
فعاليتهاي آموزشي : سيدمحمد علوي‌ مقدم‌ در سال‌هاي‌ 1355در دانشگاه هاي مصر و در سال‌ 1366در دانشگاه هاي اسلام‌آباد پاكستان‌ و همچنین از سال 1375 تا 1377به مدت‌ دو سال‌ در دانشگاه هاي سوريه‌ و حلب، زبان‌ و ادبيات‌ فارسي‌ تدريس‌ مي كرده است.

خواندن 3403 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند سیدمحمد علوی مقدم می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}51{/gallery}

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.