عبدالرضا باقری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: زراعت
  • محل تولد: رکن آباد یزد
  • تاریخ تولد: 1337
  • دانشکده: کشاورزی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://profsite.um.ac.ir/~abagheri/

خلاصه : دکتر عبدالرضا باقری در سال 1337 در روستای رکن آباد یزد دیده به جهان گشودند . البته خانواده شان اصالتا در روستای کاظم آباد زندگی می کردند که حدود 10 سال پیش از تولد ایشان به دلیل خشکسالی و خشک شدن قنات، کل اهالی آن روستا به روستاهای مجاور مهاجرت کردند و از آنجا که طی این مهاجرت زمین ها و خانه خود را از دست داده بودند ، خانواده شان ، خانواده ای متدین ولی دور از امکانات اجتماعی بود و از همان ابتدای دوران ابتدایی به ناچار به طرق مختلف مثل زیلوبافی و کندن قنوات کمک خرج خانواده نیز بودند . روستای رکن آباد بسیار محروم بود . حتی تا زمان دیپلم گرفتن دکتر باقری این روستا فاقد امکانات برق بود. اما اهالی آن بسیار متدین و با ایمان هستند و در طول دوران انقلاب بیشترین شهید را تقدیم انقلاب کردند و خانواده ای نیست که در آن یک یا چند شهید و یا جانباز وجود نداشته باشد . ایشان دوران ابتدایی را در زادگاهشان و متوسطه را در میبد به اتمام رساندند و در سال 1355 پس از کسب دیپلم وارد رشته کشاورزی دانشگاه فردوسی شدند . از سال 1359 تا 1363 به عنوان یک بسیجی مانند سایر مردم در جنگ تحمیلی چندین بار شرکت کردند . پس از دوره انقلاب فرهنگی در سال 1363 برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس وارد دانشگاه صنعتی اصفهان در رشته ژنتیک و اصلاح نباتات شدند . پس از کسب مدرک فوق لیسانس به دانشگاه فردوسی برگشته و مشغول به کار شدند . پس از 6 سال تدریس توسط دانشگاه جهت ادامه تحصیل در مقطع دکترا به استرالیا بورس شدند و پس از کسب مدرک دکترا در سال 1373 به ایران بازگشتند . دکتر باقری به محض بازگشت از استرالیا علاوه بر تدریس کارهای اجرایی زیادی را نیز بر عهده گرفتند . ایشان در سال 1373 به درجه استادیاری نایل شدند . همچنین از سال 1377 به ریاست دانشگاه فردوسی در آمدند .
 
تحصیلات رسمی و حرفه ای : دکتر باقری دوران ابتدایی را در زادگاهشان روستای رکن آباد به اتمام رساندند و برای دوران متوسطه به شهرستان میبد در 6 کیلومتری روستای رکن آباد سفر کردند . پس از کسب دیپلم در سال 1355 جهت ادامه تحصیل در رشته کشاورزی وارد دانشگاه فردوسی مشهد شدند . پس از اتمام دوره لیسانس و پایان انقلاب فرهنگی در سال 1363 به دانشگاه صنعتی اصفهان رفتند تا در رشته ژنتیک و اصلاح نباتات به تحصیل بپردازند . پس از 6 سال تدریس در دانشگاه فردوسی مشهد از طرف دانشگاه جهت ادامه تحصیل در مقطع دکترا به استرالیا بورس شدند و در دانشگاه ادلاید به تحصیل پرداختند. پس از کسب مدرک دکترا در سال 1373 به ایران بازگشتند .
 
مشاغل و سمت های مورد تصدی : دکتر باقری به دلیل ضعف مالی خانواده از کودکی کمک خرج خانواده بوده اند . در دوران کودکی خود به زیلو بافی و دوران متوسطه و سال های اول دانشگاه نیز در احیای قنوات که از کارهای مهم مردم یزد بوده می پرداختند . در طول دوره انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه ها همراه با سایر دانشجویان و همکاران و اساتیدشان در جهاد دانشگاهی به سازندگی مشغول بودند . سرانجام پس از اتمام فوق لیسانس در سال 1363 در خواست استخدام در دانشگاه فردوسی را دادند و تا سال 1369 به عنوان مربی به تدریس پرداختند و در همین دوران مسئولیت بخش کشاورزی و صنایع غذایی سازمان پژوهش های علم و صنعت مرکز خراسان را نیز بر عهده داشتند و حرکت زعفران و تحقیقات زعفران را به کمک محققان و اساتید دانشکده کشاورزی پایه گذاری کردند .
دوره های کارشناسی و دکترای رشته بیوتکنولوژی را راه اندازی کردند . مدیریت گروه زراعت را چندین سال بر عهده داشتند . ایشان از سال 1377 ریاست دانشگاه فردوسی مشهد را عهده دار بودند .
 
توصیه های دکتر عبدالرضا باقری : شاید یکی از معضلات کشور ما انجام تحقیقات پراکنده است و هزینه های بسیار زیادی صرف می شود اما بازدهی کمی وجود دارد . بنظر من بهتر است تحقیقات موضوع محوری انجام شود . جامعه ما بیش از هر زمانی به افراد توانمند، هم از لحاظ علمی و هم از لحاظ دانایی های اجتماعی و فرهنگی و سیاسی نیازمند است . همیشه به دانشجویان توصیه می کنم که برای ساختن جامعه ای آباد و پیشرفته عزم خود را جزم کنید و این قطعا می تواند اتفاق بیفتد اگر هر فرد در زندگی خودش برنامه های دراز مدت داشته باشد و برای رسیدن به آنها برنامه ریزی کند و طبیعتا پشتکار و توکل به خداوند داشته باشد و هر کسی که به این چند مورد توجه داشته باشد می تواند فرد موفقی در آینده اجتماع باشد و انشاالله جوانان ما همین گونه حرکت کنند و عقب ماندگی های جامعه را جبران نمایند .

خواندن 3661 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند عبدالرضا باقری می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}63{/gallery}
محتوای بیشتر در این بخش: « حسین رزمجو علی سرافرازیزدی »

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.