علی سرافرازیزدی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: شيمي
  • محل تولد: مشهد
  • تاریخ تولد: 1329
  • دانشکده: دانشكده علوم
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://asarafraz.profcms.um.ac.ir/

خلاصه: دکتر علی سرافراز یزدی در سال 1329 در مشهد چشم به جهان گشود . خانواده ایشان از نظر مادی متوسط الحال و از نظر دینی مذهبی بودند . دوره ابتدایی و متوسطه را در مشهد به اتمام رساندند و پس از کسب مدرک لیسانس شیمی از دانشگاه فردوسی جهت ادامه تحصیل در سال 1354 به دانشگاه بیرمنگام انگلیس وارد شدند و سرانجام در سال 1359 موفق به کسب مدرک دکترا شده و در بهمن ماه همان سال به کشورشان ایران بازگشتند و از 1360 به عنوان رئیس دانشگاه ارومیه به آنجا اعزام شدند و شروع بکار کردند و تا 1368 در ارومیه ماندند . ایشان دارای 2 پسر و یک دختر می باشند .
پس از 8 سال کار در دانشگاه ارومیه فرصت مطالعاتی به آمریکا داشتند و مدت یکسال به دانشگاه امهرست در ایالت ماساچوست آمریکا سفر کردند . پس از بازگشت به ایران از سال 1374 به دانشگاه مشهد منتقل شدند و در سال 1374 به درجه دانشیاری و در سال 1381 به درجه استادیاری نائل شدند . دکتر سرافراز فرصت مطالعاتی دوم خود را در سال 1378 به آمریکا سفر کردند و در دانشگاه های بریتیش کلمبیا در شهر ونکوور کانادا و مینسوتا شهر مینیاپولیس در دانشگاه ایلینوی به تحقیقات و گاه تدریس پرداختند . در کنار این فعالیت ها به کارهای فرهنگی و دینی مذهبی هم می پرداختند و در آنجا جلسات قرآن ، دعای کمیل و نماز جمعه را برگزار می کردند. معتقدند همین کارهای فرهنگی با دانشجویان مقیم آمریکا که از سایر کشورها بودند ، ارتباط فرهنگی خوبی را بین خودشان و دانشجویان برقرار می کرده است .
 تحصيلات رسمي و حرفه اي:دکتر سرافراز دوره ابتدایی و دبیرستان را در زادگاهشان مشهد به اتمام رساندند . دوره متوسطه را در دبیرستان علوی به تحصیل پرداختند . مقطع کارشناسی را در رشته شیمی از دانشگاه فردوسی مشهد کسب مدرک کردند و در سال 1354 جهت ادامه تحصیل از طرف دانشگاه ارومیه بورس شدند و به انگلستان سفر کردند و تا سال 1359 موفق به کسب مدرک فوق لیسانس و دکتری از دانشگاه بیرمنگام انگلستان شدند و پس از آن در بهمن ماه سال 1359 به ایران بازگشتند .
 مشاغل و سمت های مورد تصدی : از سال 1360 به عنوان ریاست دانشگاه ارومیه شروع به کار کردند و تا سال 1368 که در آن دانشگاه مشغول به کار بودند، معاونت ها و ریاست های مختلفی را بر عهده داشتند . پس از بازگشت از فرصت مطالعاتی آمریکا از سال 1370 تا 1374 به عنوان مسئول دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد منصوب شدند . در سال 1375 به عنوان معاون آموزشی دانشگاه منصوب شدند و از سال 1375 تا 1377 به عنوان رئیس دانشگاه فردوسی مشغول به کار بودند . در سال 1383 با انتخاب مردم مشهد و کلات به عنوان نماینده مجلس در مشهد انتخاب شدند .
 اساتید و مربیان : از استادان و مربیان دکتر سرافراز یزدی می توان به این شخصیت ها اشاره نمود: آقایان دکتر رکنی ، حاج آقای علوی و آقای حجازی.
 توصیه های دکتر علی سرافرازیزدی: توصیه من به همکاران جوانم و یا دوستانی که در کارهای اجرایی هستند این است که هیچگاه از مسائل تحقیقاتی و آموزشی غافل نباشند و حتما درکنار کارهای اجرایی خود به عنوان اولویت اول خود در نظر بگیرند که بسیار مهم است .
توکل و توجه به خدا را جزو اعتقادات و باورهای حتمی خودمان قرار دهیم؛ یعنی باور کنیم که جز او کسی قادر نیست مشکلات کار را حل کند و باور کنیم که او توانای مطلق است . اگر این را باور داشته باشیم انسان هیچ گاه خسته و نا امید نمی شود . به این مسئله توجه داشته باشیم که سختی ها و شرایط مشکل، انسان را می سازد؛ لذا به جوانان و دانشجویان پیشنهاد می کنم سعی کنید از کارهای سخت نترسید و فرار نکنید ، به سراغشان بروید . آنجاست که انسان احساس می کند کاری انجام داده که مفید است .
در کارهایتان منظم باشید . یکی از سفارش های مولا علی در شب وفاتشان در بستر بیماری به حسنین این است که آنها را به نظم در امورشان وصیت می کند . امروزه در جامعه یکی از مشکلاتمان بی نظمی است و وظیفه ما دانشگاهیان این است که خودمان ، حرکاتمان و زندگیمان را منظم کنیم تا این نظم به دانشجویان نیز منتقل شود تا جامعه پیشرو ، فعال و منظم داشته باشیم . نظم سرلوحه همه کارهاست .
هر کاری به ما محول می شود سعی کنیم به خوبی و با دقت آن را انجام دهیم ، چرا که ما در مکتبمان معتقد هستیم که عالم محضر خداست و همه ما در پیشگاه خداوند هستیم . چطور زمانی که ما در مقابل پدرمان ، اساتیدمان و یا یک روحانی عالی قدری قرار می گیریم ، خودمان را جمع و جور می کنیم و مواظب کردارمان ، رفتارمان و حرف زدنمان هستیم . پس اگر در همه وقت و در همه کارهایمان خداوند را محضر خود بدانیم همه کارها به درستی انجام می شود .
سعی کنیم که وقت خود را با مطالعه و یادگیری در ابعاد مختلف پر کنیم . یک بعدی نباشید . زندگی انسان فقط شیمی و فیزیک نیست . بلکه انسان ابعاد گوناگون سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و ... را دارد و بایستی خودمان را در تمام این ابعاد پرورش دهیم . ما مسلمان هستیم و اعتقاد داریم بهترین گزینه و چیزی که می توانیم به آرامش برسیم ذکر خداست و ذکر خداوند قرآن است . توجه داشته باشید در ساعاتی از روز چند ساعتی ، چند دقیقه ای ، هر چقدر که فرصت دارید صفحاتی از قرآن را بخوانید و در آن تامل کنید و با خداوند خلوت کنید که کلام خداوند به ما آرامش می دهد و راه زندگی را می آموزد .
توصیه جدی من به جوانان این است که از جوانی تمرین کنید تا چه از نظر  اخلاقی و چه فکری پاک بمانید زیرا اگر به مسائل ناپاک و هوسرانی آغشته شویم در زمان های بعدی کنترل و تهذیب آن تقریبا غیر ممکن خواهد بود . پاک زندگی کردن و لقمه حلال و پاک بدست آوردن یکی از اولویت های هر انسان است . گذشته از مسلمان بودن الویت هر انسان است .

خواندن 7023 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند علی سرافرازیزدی می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}64{/gallery}
محتوای بیشتر در این بخش: « عبدالرضا باقری محمد مهدی ناصح »

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.