محمد مهدی ناصح

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: زبان و ادبيات فارسي
  • محل تولد: روستای ذهان
  • تاریخ تولد: 1318
  • دانشکده: ادبیات و علوم انسانی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: ندارد

خلاصه : دکتر محمد مهدی ناصح فرزند حاج شیخ محمد حسین ناصح بیرجندی در اول آذر سال 1318 در روستای ذهان شهرستان قائنات چشم به جهان گشودند . البته روستای آبا و اجدادی ایشان چهکندوک بود که دو سه ساله بود مجدد به همان روستا بازگشتند و در اوایل دوره ابتدایی ایشان همراه با خانواده به روستای گریک مهاجرت کردند . در آنجا تازه مدرسه ای تاسیس شده بود . کمتر از دو سال آنجا زندگی کردند و مجدد به روستای دیگری به نام بورنگ سفر کردند . دو سالی که گذشت به بیرجند سفر کردند . پدرشان مدیریت مدارسی را بر عهده می گرفتند و در تاسیس و راه اندازی مدارس در روستاهای مختلف نقش بسزایی داشتند . ایشان تحصیلات خود را در روستاهای گزیک و بورنگ و شهرستان بیرجند سپری کردند . پس از گذراندن سال سوم متوسطه وارد دانشسرای مقدماتی شدند تا راه پدر را ادامه داده باشند و به معلمی بپردازند . پس از 6 سال تدریس در کنکور ادبیات دانشگاه فردوسی شرکت کردند و در سال 1345 پذیرفته شدند و پس از اتمام لیسانس مقطع فوق لیسانس را نیز در رشته ادبیات فارسی دانشگاه مشهد به تحصیل پرداختند . پس از انتقال از وزارت آموزش و پرورش به وزارت علوم و تدریس در دانشگاه فردوسی از سال 1353 نیز در مقطع دکترا در دانشگاه فردوسی شروع به تحصیل کردند و همزمان، هم به تحصیل پرداختند و هم به تدریس مشغول بودند . دکتر ناصح بارها به هندوستان و پاکستان جهت تدریس ادبیات فارسی سفر کرده اند .
 
تحصیلات رسمی و حرفه ای و علاقمندی ها : دکتر ناصح سال اول ابتدایی و اوایل سال دوم را در روستای گزیک به تحصیل پرداختند و سال های دوم تا چهارم را در روستای بورنگ به اتمام رساندند و شرایط آن زمان به گونه ای بود که چه بسا زمانی که ایشان دانش آموز کلاس دوم بودند باید کلاس اول را نیز تدریس می کردند و یا چون تمام کلاس های اول تا چهارم در یک اتاق برگزار می شد ، دروس کلاس های بالاتر را نیز گوش می دادند . نهایتا برای تحصیل در کلاس های پنجم و ششم به بیرجند سفر کردند . در دبستان شوکتیه به تحصیل پرداختند و تا سال سوم متوسطه را در بیرجند به اتمام رساندند و پس از آن جهت ورود به شغل معلمی و ادامه راه پدر کنکور دانشسرا را شرکت کرده و پذیرفته شدند. طی دو سال موفق به اتمام دوره دانشسرای مقدماتی شدند . پس از 6 سال تدریس در مدارس قائن در سال 1345 در کنکور رشته ادبیات دانشگاه فردوسی شرکت کرده و پذیرفته شدند . پس از آن نیز در کنکور مقطع فوق لیسانس شرکت کردند و در رشته ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی پذیرفته شدند . ایشان اولین فارغ التحصیل فوق لیسانس رشته ادبیات دانشگاه فردوسی بودند . پس از انتقال از وزارت آموزش و پرورش به وزارت علوم و شروع به تدریس در سال 1353 در مقطع دکترای ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی به تحصیل پرداختند و در مقطع دکترا نیز اولین فارغ التحصیل رشته ادبیات بودند .
 مشاغل و سمت های مورد تصدی : در ابتدای استخدام در آموزش و پرورش در سال 1337 به قائن منتقل شدند و 6 سالی را در آنجا تدریس می کردند و از سال 1352 به دعوت دکتر یوسفی به وزارت علوم و دانشگاه فردوسی مشهد منتقل شدند .
 مربیان و اساتید : از جمله اساتید و مربیان دکتر ناصح می توان از آقایان احمد احمدی بیرجندی ، دکتر غلامحسین یوسفی و مرحوم دکتر فیاض (این دو تن جزو بنیان گذاران دانشکده ادبیات نیز بوده اند) ، دکتر متینی ، دکتر رکنی ، دکتر زمردیان ، خانم دکتر فلاح رستگار ، دکتر مجتهدی ، دکتر شهابی ، دکتر عبدوشکور احسن از پاکستان ، دکتر آشتیانی ، دکتر بکار(از اردن)و ... نام برد .
دکتر ناصح اینگونه از دکتر احمد احمدی نقل خاطره می کنند : « ایشان بسیار اهل فضیلت و ادب بودند و متوجه حال و احوال و شرایط شاگردانشان بودند. مثل شخصی که در حقیقت مواظبت هایی از راه دور را انجام می دهد تا چیزی را به ثمر برساند و این صفت در ایشان بود و از لحاظ ادب و فضیلت تقریبا ما هر قدر هم که سعی در انجام آداب احترام و ادب داشته ایم نتوانستیم در برابر کمالات و فضیلت ها و احترامی که ایشان برخوردار بودند جبران کننده باشیم و خیلی بزرگوار بودند و غالبا در سلام بر ما دانشجویان مقدم بودند . »
 توصیه های دکتر محمد مهدی ناصح : زندگی زمانی ارزش پیدا می کند و زمانی می توان اسم زندگی را بر یک پدیده و یک جامعه الحاق کرد که آنچه را که پیوند های مربوط به امر زندگی را به وجود می آورد در آن تحقق پیدا کند ، از جمله آن پیوندها حرکت است؛ یعنی اگر ما شبانه روزی در خواب باشیم زنده هستیم اما زندگی نمی کنیم . به میزان کار و کوشش و فعالیتمان می توانیم بگوییم که زندگی ما موثر و مفید است . همان طور که در فرهنگ اسلامی کار کردن عبادت است و دانش و آموزش افضل از عبادت است .
هیچ چیزی ساده به دست نمی آید و به همان تعبیر ساده از تو حرکت از خدا برکت . اگر انسان حرکت کند ، خداوند برکتش را از انسان باز نمی دارد . در امر تحصیل و تحقیق نیز باید خیلی جدی و محکم چیزی را بخواهیم تا آن را بدست آوریم. برخی از امور مستلزم نوعی ریاضت و رنج است. تحقیق و تتبع نیاز به دو نکته دارد: یکی کار و کوشش و دیگری هم نظم و پیوستگی در کار .

خواندن 3290 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند محمد مهدی ناصح می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}65{/gallery}

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.