محسن سربيشه اي

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: فيزيك
  • محل تولد: سربيشه اي
  • تاریخ تولد: 20 آبان 1326
  • دانشکده: علوم
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://sarbishei.profcms.um.ac.ir/

خلاصه : دکتر محسن سربیشه ای در 20آبان ماه سال 1326 در شهرستان سربیشه چشم به جهان گشودند. پدرشان فرهنگی بودند . ایشان تحصیلات ابتدایی خود را در زادگاهشان به اتمام رساندند . همراه با پدر به شهرستان موت سفر کردند و دو سال اول دبیرستان را در آنجا به تحصیل پرداختند و از سوم دبیرستان به زاهدان مهاجرت کردند. پس از کسب دیپلم ریاضی در رشته فیزیک وارد دانشگاه فردوسی شدند. پس از گذراندن خدمت سربازی و 1.5 سال تدریس در دبیرستان های بیرجند جهت ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکترا به دانشگاه دارام انگلستان مهاجرت کردند . مقطع فوق لیسانس را همراه همسرشان به اتمام رساندند و از آنجا که فرزندی به دنیا آمد، همسرشان از ادامه تحصیل منصرف شده و دکتر سربیشه ای دکترای خود را در رشته ذرات بنیادی ادامه دادند و در سال 1977 پس از کسب مدرک دکترا به ایران بازگشتند . یک ماهی در دانشگاه صنعتی اصفهان تدریس کردند و پس از آن به مشهد منتقل شدند .
در طی تدریس در دانشگاه فردوسی مشهد 2 مرتبه به فرصت مطالعاتی سفر کردند. ابتدا در سال 1360 همراه خانواده به دانشگاه دارام و سفر بعدی در سال 1381 به کانادا سفر کردند. دکتر سربیشه ای با دختر خاله خود ازدواج کرده اند و در تمام طول تحصیل همکلاسی و پس از آن همکار بوده اند و حاصل این ازدواج دو فرزند پسر و یک دختر می باشد.
 تحصیلات رسمی و حرفه ای و خدمت سربازی : دکتر سربیشه ای تحصیلات ابتدایی را در زادگاهشان به اتمام رساندند . پدرشان مدیر مدرسه ای بودند که به تحصیل می پرداختند . پس از دوره ابتدایی پدرشان دو سالی را به شهرستان موت از توابع بیرجند منتقل شدند و دکتر سربیشه ای دو سال اول متوسطه را در آنجا به تحصیل پرداختند . مدیریت این دبیرستان نیز بر عهده پدرشان بود و از سوم دبیرستان به زاهدان مهاجرت کردند و سال سوم متوسطه را در دبیرستان تمدن گذراندند و سیکل دوم را در دبیرستان مهران که تنها دبیرستان ریاضی زاهدان بود ، به تحصیل پرداختند و دیپلم ریاضی خود را با کسب رتبه اول به اتمام رساندند . پس از شرکت در آزمون ورودی رشته ریاضی فیزیک دانشگاه ها در دانشگاه تهران و مشهد پذیرفته شدند و دانشگاه مشهد که رتبه دوم امتحان ورودی آن را نیز کسب کرده بودند ، جهت ادامه تحصیل انتخاب کردند و وارد رشته فیزیک شدند.
سرانجام در بهمن 1349 نیز فارغ التحصیل شدند. بخشی از سربازی را در حین تحصیل گذراندند . در آن زمان دانشجویان ممتاز را به خدمت سربازی نمی بردند و به صورت امریه به عنوان کارشناس در دانشگاه ها به خدمت می گرفتند اما پیش از برگزاری جلسه به خدمت گیری ایشان در دانشگاه به پادگان همدان اعزام شدند و با وجود موافقت باامریه ایشان فرمانده پادگان با انتقالشان موافقت نکردند و تمام دوران سربازی را در پادگان همدان خدمت کردند . پس از یک سال و نیم تدریس در شهرستان بیرجند در سال 1353 برای ادامه تحصیل از دانشگاه دارام انگلستان پذیرش گرفتند و در رشته ذرات بنیادی مشغول به تحصیل شدند. فوق لیسانس و دکترای خود را در همین دانشگاه به اتمام رساندند و در سال 1977 پس از کسب مدرک دکترا به ایران بازگشتند .
 اساتید و مربیان : از جمله مربیان و اساتید دکتر سربیشه ای می توان از آقای سربیشه ای (پدرشان) که دبیر ریاضی دو سال اول متوسطه شان بودند ، دکتر ثبوتي ، مرحوم دکتر عضو امینیان ، دکتر سعادت ، آقای اسماعیل بیگی و پروفسور اسکایلز نام برد .
دکتر سربیشه ای اینگونه از دکتر سعادت یاد می کنند : « ایشان بسیار در کارشان پشتکار و جدیت داشتند و بسیار دلسوز بودند . کلاس های دو ساعتی را ایشان 2 ساعت کامل تدریس می کردند و به جرات می توانم بگویم که 30 درصد سواد دانشگاهی ما به درسی که دکتر سعادت داده اند ، بر می گردد . »
 مشاغل و سمت های مورد تصدی : پس از پایان خدمت سربازی برای کار به تهران سفر کردند و با مراجعه به وزارت آموزش و پرورش تهران در خواست تدریس در دبیرستان های شهرستان بیرجند را دادند که موافقت شد . یک سال و نیم در بیرجند تدریس کردند . وقتی در دانشگاه دارام انگلستان مشغول به تحصیل بودند ، به استخدام دانشگاه صنعتی اصفهان در آمدند و پس از بازگشت به ایران به اصفهان رفتند و از آنجا که دانشگاه اصفهان رشته فیزیک نداشت ، پس از سه چهار هفته تدریس از ادامه کار در آنجا منصرف شدند و درخواست کار خود را به دانشگاه فردوسی مشهد داده و طي پذیرش دانشگاه به مشهد منتقل شدند . در مدت تعطیلی دانشگاه ها هنگام انقلاب فرهنگی در شورای عالی برنامه ریزی همکاری می کردند . ایشان 3 دوره دو ساله مدیریت گروه فیزیک مشهد را به عهده داشتند و از ابتدای دوران کار خود عضو کمیتیه تحصیلات تکمیلی گروه فیزیک نیز بودند . دوسال نیز عضو هیات ممیزی دانشگاه در گروه فیزیک بوده اند .
 جوایز : کتاب نظریه گروه را ترجمه کردند. این کتاب اولین کتابی است که در این زمینه برای فیزیک ترجمه شده است. در همان سال در دانشگاه تهران به عنوان کتاب سال پذیرفته شد و یک جلد از کتاب کوانتوم مکانیک کوانتوناژی نیز به عنوان کتاب سال انتخاب شد .
 توصیه هاي دكتر محسن سربيشه اي :
می کوش به هر ورق که خوانی            تا معنای آن تمام دانی
سعی کنیم کارها را سرسری انجام ندهیم ؛ متاسفانه یک فرهنگ قدیمی در ایران است و می خواهیم زود به نتیجه برسیم و از زمان فاکتور می گیریم .
توصیه دکتر سربیشه ای به دانشجویان:
توصیه من این است که عمیق درس بخوانید و زود ناامید نشوید . صبر و حوصله داشته باشید . انیشتین 40 سال کار کرد و نیوتن 20 سال کار کرد تا توانست قوانین نیوتن را کشف کند . به هیچ عنوان سریع به جواب نیاندیشید .
توصیه دکتر سربیشه ای به همکاران جوانشان :
شما باید همکاران و دانشجویان تان را دوست داشته باشید و به نظر من علاقه استاد به دانشجویانش باعث می شود دانشجویان درس را فرا بگیرند .  همه باید سعی کنیم که از وقتمان کم نکنیم و منتظر نتایج سریع و سهل الوصول هم نباشیم . کارهای جهان همگی نیازمند گذران وقت و دقت هستند .

خواندن 4063 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند محسن سربيشه اي می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}68{/gallery}

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.