محمود یزدی مطلق (فاضل)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: فلسفه و حكمت اسلامي
  • محل تولد: مشهد
  • تاریخ تولد: 18 مرداد 1312
  • دانشکده: الهیات و معارف اسلامی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://yazdi-m.profcms.um.ac.ir

خلاصه : دکتر محمود یزدی مطلق(فاضل) در 18 مرداد ماه 1312 در مشهد مقدس (بالا خیابان – کوچه باغ خرم) چشم به جهان گشودند . پدرشان فردی روحانی و پیش نماز مسجد حاجی رجب در بالا خیابان بودند . پدرشان در خرد سالی با یکی از خویشاوندان از یزد جهت کسب علم و فضل به مشهد می آیند و به مدرسه فاضل خان وارد می شوند و از آن پس در مشهد می مانند . دکتر فاضل پس از فوت پدرشان جهت کسب علم به حوزه وارد شدند و پس از آن جهت تحصیل در دانشگاه وارد دانشکده الهیات دانشگاه مشهد شده و مقاطع عالیه دکترا را در دانشگاه تهران به اتمام رساندند . در طول حیاتشان از محضر اساتید و علمای بسیاری بهره بردند و پس از اتمام دوره دکترا به مشهد بازگشتند و به پیشنهاد دکتر مدیرشانه چی به استخدام در کتابخانه دانشگاه و طی سال های بعد به عضویت هیات علمی دانشگاه فردوسی در آمدند .
     
تحصيلات رسمي و حرفه اي : ایشان دوران ابتدایی را در دبستان فرهنگ واقع در کوچه باغ عنبر سپری کردند و پس از فوت پدرشان در اوایل نوجوانی به حوزه و مدرسه نواب منتقل شدند و دروس طلبگی را در این مدرسه سپری کردند . سال 1336 جهت تحصیل دروس دانشگاهی و کسب مدرک لیسانس وارد دانشکده الهیات دانشگاه مشهد شدند. دکتر یزدی مطلق طی فرصت مطالعاتی چندین مرتبه به کشورهایی از قبیل پاکستان ، ترکمنستان و ... سفر کردند . ایشان پس از عمری تلاش در عرصه های علمی در فروردین ماه سال 1380 به مقام بازنشستگی نائل شدند . ایشان پس از بازنشستگی به تدریس دروس کلام و فلسفه اسلامی و عرفان و تحقیق و پژوهش مشغول شدند.
لیسانس خود را در رشته فلسفه و حکمت اسلامی دریافت و برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا به دانشگاه تهران سفر کردند . مرحوم آیت الله میلانی هزینه تحصیل دکترای ایشان را تقبل کرده بودند . در طول 3 سال تحصیل در مقطع دکترا در کلاس های آقایان مطهری و مهدی حائری ، مرحوم مصطفوی قائنی و ... نیز شرکت می کردند . رساله دکترای ایشان با موضوعیت مسئله عشائر و معتزله بود که با مشورت دکتر مطهری انتخاب کردند و سرانجام در سال 1351 موفق به اخذ مدرک دکترا شدند .
 استادان و مربيان : محمود يزدي مطلق در طول تحصيل خود از محضر استان زيادي بهره جستند كه مي توان به چند تن از آنها اشاره كرد:
مرحوم میرزا علی اکبر نقانی مدیر مدرسه نواب  که دکتر یزدی مطلق در آنجا به تحصیل پرداختند . ایشان اینگونه از مرحوم نقانی یاد می کنند : « ایشان از شهریور 20 مدرسه نواب را به نحو احسن سرپرستی می کردند و طلاب بسیار فاضلی را تربیت نمودند و خداوند رحمتشان کند بسیار به شاگردان این مدرسه علاقمند بودند . نام و نام خانوادگی شناسنامه ای من محمود یزدی مطلق است و ایشان من را فاضل معاصر خطاب می کردند که این نوعی تشویق بود که بسیار در روحیه ، عشق و علاقه من در انجام کارهای علمی تاثیر داشت و از آن به بعد لقب فاضل روی من باقی ماند . »
 مرحوم اديب نيشابوري، مرحوم حاج ميرزا احمد مدرس يزدي ، مرحوم حاج شيخ هاشم قزويني ، مرحوم بديع الزمان فروزانفر،مرحوم دكتر مهدي حائري، مرحوم مطهري ، مرحوم راشد ، غلامرضا شهری و مرحوم استاد مدیرشانه چی   از دیگر اساتید و مربیان ایشان بوده اند .

مشاغل و سمتهاي مورد تصدي : محمود يزدي مطلق پس از بازگشت به مشهد به دعوت دکتر مدیر شانه چی در كتابخانه دانشكده الهيات مشهد مشغول به كار شدند. سپس به عضويت هيئت علمي اين دانشكده در آمدند. ایشان علاوه بر سالها تدريس در دانشکده الهيات دانشگاه فردوسي مشهد در بیش از پانزده دانشگاه و دانشكده و موسسات آموزشي ديگر نيز تدريس داشته و دارند كه از آن جمله است:دانشكده ادبيات فردوسي مشهد ،دانشکده  علوم تربيتي دانشگاه فردوسي مشهد،آموزش ضمن خدمت آستان قدس رضوي،جهاد دانشگاهي مشهد،سازمان بهزيستي،سازمان جوانان هلال احمر،اداره كل امور اقتصادي و دارايي،دانشگاه علامه طباطبائي،مركز تربيت معلم شهيد هاشمي نژاد،دانشگاه علوم اسلامي رضوي،دانشگاه آزاد اسلامي سبزوار،مدرسه علميه نواب ،دانشكده ادبيات دانشگاه مختوم قلي تركمنستان و مركز جهاني علوم اسلامي مشهد و .... در دوره هاي كارشناسي ،كارشناسي ارشد و دكتري.
- كارشناس و مسئول كتابخانه دانشكده اللهيات دانشگاه فردوسي مشهد از 13  1348/4/1-1357/7/1
- عضو شوراي انتشارات دانشگاه فردوسي مشهد از 1358/7/4 تا 1360/7/4
- عضو كميته كتابخانه دانشكده الهيات دانشگاه فردوسي مشهد از 1360/6/14 تا1381/6/1
- عضو شوراي پژوهشي دانشگاه فردوسي مشهد از 23/8/62 تا 1370/6/18 و از 1374 تا1380
- عضو هيئت تحريريه نشريه دانشكده الهيات دانشگاه فردوسي مشهد از سال 1374 تا1380
- مدير مسئول نشريه دانشكده الهيات دانشگاه فردوسي مشهد از 1374/1/24 تا 1380
- معاون پژوهشي دانشكده الهيات دانشگاه فردوسي مشهد از 1370/10/7 تا 1380
- رييس كتابخانه دانشكده الهيات دانشگاه فردوسي مشهد از 1372/7/1 تا1380
- مسئول راه اندازي كتابخانه جامع گوهر شاد مشهد بعد از انقلاب.
- عضو هيئت تحريريه مجله كتابداري كتابخانه مركزي استان قدس رضوي از سال 1377
- مدير گروه كلام ، حكمت و فلسفه دانشكده الهيات دانشگاه فردوسي مشهد در سال 1380
- دبير مجمع بزرگداشت آيه الله آقا نجفي قوچاني
- عضو انجمن كتابخانه هاي عمومي خراسان از سال 1376
- عضو هيئت موسس موسسه آموزش عالي بهار از مرداد 1385
-   عضو مجامع علمی ، انجمن آثار و مفاخر استان خراسان از 1375
- عضو هیات بررسی اندیشه شهید مطهری در دفتر نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه فردوسی درمهر 1375
-  نماینده دانشکده در شورای انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد به مدت 10 سال
-  عضو هیات علمی سمینار مولا عبدالله توفی در سال 1376 در فردوس
-  عضو هیات علمی کنگره کتاب و کتابخانه در تمدن اسلامی به مدت 6 ماه در بنیاد پژوهش های اسلامی در سال 1373
- عضو علمی ، مشورتی شورای فرهنگ عمومی استان
- عضو شورای تحقیق و تکنولوژی شاخه نسخ خطی
دکتر فاضل در كنار تدريس به تحقيق و پژوهش و تصحيح و احيای نسخ خطي اشتغال داشته است؛ از جمله :
- در كتابخانه گنج بخش پاكستان از 1367/7/1 تا 1367/1/22 پيرامون نسخه هاي خطي عربي اين كتابخانه مطالعه داشته و حاصل آن يك جلد كتاب است كه دانشگاه مشهد چاپ كرده است.
- در آكادمي علوم تركمنستان از تاريخ 70/9/1 تا 70/11/20 پيرامون نسخه هاي خطي اين مركز تحقيق كرده و محصول آن چند مقاله چاپ شده است و كشف نسخه خطي منحصر در جهان در اين كتابخانه.
- كليه وقفنامه هاي اداره كل اوقاف خراسان را از تاريخ 1372/4/14 تا بهمن 74 بازخواني و بازنويسي كرده و در هشت مجلد تكثير شده است.
- در اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران در سال 1373 شمسي كليه نسخه هاي خطي كتابخانه عمومي ساري و تنكابن را شناسائي كرد بطوري كه در يك مجلد معرفي و چاپ گرديده است.
- نسخه هاي خطي مدارس قديم مشهد در سال 1353 شمسي شناسایي و كتابخانه مركزي دانشگاه تهران چاپ كرده است.
- در كتابخانه جامع گوهرشاد مشهد از سال 1363 تا 1371 شمسي نسخه هاي خطي آن را معرفي و در چهار مجلد چاپ شده است.
- نسخه هاي خطي كتابخانه دانشكده ادبيات فردوسي مشهد را شناسایي و در يك مجلد چاپ شده است.
- نسخه هاي خطي كتابخانه دانشكده الهيات دانشگاه فردوسي مشهد را معرفي کرده که در سه مجلد چاپ شده است.

جوایز : دكتر محمود فاضل- يزدي مطلق- نويسنده برگزيده در عرصه دين و فرهنگ بودند و در سال 1377 به عنوان استاد نمونه دانشگاه فردوسي مشهد انتخاب شدند.
 
 توصیه های دکتر محمود یزدی مطلق : نسل جوان سعی کنند به کارشان بیشتر از نانشان فکر کنند. عده ای می گویند اول کار ، بعد نان؛ اما من معتقد هستم کار، نان و شرف می آورد و این کار است که می تواند به مملکت کمک کند . نماز شب ما همین خدمات فرهنگی ماست . انشالله استادهای جوان ما که نیروهای بسیار خوبی هم هستند ، بتوانند کارشان را به خوبی ادامه دهند و پیشروی داشته باشند . باید در کارهایشان صبر و تحمل و گذشت داشته باشند و به کار عشق و علاقه داشته باشند .

خواندن 1367 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند محمود یزدی مطلق (فاضل) می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}71{/gallery}

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.