سیدرضا موسوی حرمی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: زمين شناسي
  • محل تولد: قم
  • تاریخ تولد: 1328
  • دانشکده: دانشكده علوم
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://moussavi.profcms.um.ac.ir

خلاصه : دکتر سید رضا موسوی حرمی در سال 1328 در شهر مقدس قم در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشودند . پدرشان از ملاکین شهرستان قم و مادرشان فرزند مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی بودند . دوران ابتدایی و متوسطه را در شهرستان زادگاهشان قم به تحصیل پرداختند . در سال 1351 پس از کسب مدرک لیسانس زمین شناسی خود با همسرشان سرکار خانم دکتر فرشته قاسم زاده، که در آن زمان در رشته زیست شناسی تحصیل می کردند، آشنا شده و ازدواج کردند که حاصل این ازدواج 2 پسر می باشد. پس از گذراندن خدمت سربازی جهت ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکترا به آمریکا مهاجرت کردند و در سال 1980 میلادی پس از کسب مدرک دکترای خود از دانشگاه IOWA به ایران بازگشتند . مدتی را در بخش رسوب شناسی اداره آزمایشگاه های مدیریت اکتشاف و تولید وزارت نفت مشغول به کار شدند و در سال 1362 به عنوان استادیار به استخدام دانشگاه فردوسی در آمدند . ایشان همراه با همسرشان جهت ادامه تحصیلات ایشان در مقطع دکترا 4 سالی را در استرالیا گذراندند و علاوه بر تدریس در دانشگاه ادلاید ، 6 طرح تحقیقاتی را برای بخش نفت دپارتمان معادن و انرژی استرالیای جنوبی به اتمام رساندند .
 
تحصیلات رسمی و حرفه ای : دکتر موسوی دوران ابتدایی را در مدرسه صدر اوحدی شهرستان قم به اتمام رساندند و از 1340 وارد دوره متوسطه همان مدرسه شده و تا سال 5 متوسطه را در آنجا سپری کردند . از آنجا که مدرسه صدر اوحدی سال ششم را نداشت به دبیرستان دین و دانش رفته و دیپلم طبیعی خود را در سال 1346 از آنجا اخذ کردند. در سال 1347 در کنکور سراسری پذیرفته شدند و در رشته زمین شناسی دانشگاه فردوسی مشهد وارد شدند . پس از 4 سال در سال 1351 به عنوان دومین گروه فارغ التحصیلان رشته زمین شناسی دانشگاه مشهد موفق به اخذ مدرک لیسانس شدند و پس از ازدواج و گذراندن خدمت سربازی جهت ادامه تحصیل به آمریکا اعزام شدند و در دانشگاه اوکلاهاما در زمینه مسائل رسوب شناسی و زمین شناسی نفت ، فوق لیسانس خود را دریافت کردند . در سال 1977 میلادی عازم دانشگاه IOWAشدند و طی 3 سال دوران دکترای خود را به اتمام رساندند و در سال 1980 میلادی پس از دفاع از رساله خود با موضوعیت مسائل نفتی سطح العرضی و تحت العرضی موفق به کسب مدرک دکترا شده و به ایران بازگشتند .
 مشاغل و سمتهاي مورد تصدي : ایشان پس از کسب فوق لیسانس به مدت 8 ماه در سازمان زمین شناسی اوکلاهاما به طور تمام وقت مشغول به کار بودند . البته در طول دوران تحصیل نیز همکاری های نیمه وقتی را با این سازمان بعنوان آسیستان تحقیقاتی داشتند . ایشان پیش از ورود به دانشگاه فردوسی مشهد، مسئول بخش رسوب شناسی اداره آزمایشگاه های مدیریت اکتشاف و تولید وزارت نفت بودند و سپس در تیر ماه 1362 بعنوان استادیار به استخدام دانشگاه فردوسی مشهد در آمدند . ایشان علاوه بر تدریس در دانشگاه فردوسی در دانشگاه تهران و در گروه مهندسی اکتشاف نفت در دانشکده فنی و در گروه زمین شناسی به ویژه شاخه زمین شناسی نفت در دانشکده علوم دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد مشهد نیز به تدریس می پرداختند .
از سال 1362 تا 1372 عضو شورای عالی برنامه ریزی بودند . از 1363 تا 1365 عضو هیات علمی بخش معدن سازمان پژوهش های علمی ، صنعتی مرکز خراسان بودند . از 1378 تا 1380 رئیس کمیسیون علوم پایه شورای پژوهش و فناوری استان خراسان و از 1377 تا 1379 رئیس انجمن زمین شناسی بودند . دو دوره نیز عضو هیات مدیره این انجمن بوده اند . مدت سه سال از 1378 تا 1381 مدیریت گروه زمین شناسی دانشگاه فردوسی مشهد را عهده دار بودند . از سال 1381 تا 1383 معاونت پژوهشی دانشکده علوم دانشگاه فردوسی را بر عهده داشتند . 8 سال نیز عضو کمیته تخصصی علوم پایه هیات ممیزی دانشگاه فردوسی مشهد بودند . همچنین عضو کمیته تحصیلات تکمیلی از آغاز تاسیس این کمیته، یعنی 1371 هستند .
 اساتید و مربیان :  از جمله اساتید و مربیان دکتر موسوی حرمی می توان از آقای صدر اوحدی که دکتر موسوی ایشان را بسیار تاثیرگذار در شکل گیری مسائل آموزشی و فرهنگی دوران ابتدایی و متوسطه خود می دانند ، دکتر آریایی و دکتر خلیلی نام برد . ایشان خاطره ای را از دکتر خلیلی یاد می کنند : « پس از اتمام امتحانی با وجودی که نمره خوبی را کسب کرده بودم نسبت به نمره  خودم معترض بودم و بسیار ناراحت و خشمگین به اتاق ایشان رفتم و با ایشان صحبت هایی را کردم . نمره آن درس من تغییری نکرد و ترم های بعد که مجدد درس دیگری را با ایشان داشتم تصورم بر این بود که به دلیل آن برخورد سابقم حتما این بار نمره بسیار پایینی را به من خواهند داد که برخلاف تصورم نمره بسیار خوبی را دریافت کردم و این به من آموخت که اخلاق شخصی با مسائل آموزشی متفاوت است و این کار ایشان به من درس داد که اصلاح شوم. حال که وارد حرفه آموزشی شده ام ، اگر دانشجویی جوانی کرد و صحبتی ، حرفی ، کاری کرد ، این کاملا با مسائل نمره و آموزشی ایشان متفاوت است و کار ایشان باعث شد من بسیار بسیار متنبه و شرمنده شوم . »
 توصیه های دکتر سیدرضا موسوی حرمی : رابطه دانشجو و استاد در عین حال که باید یک رابطه دوستانه و پدر - فرزندانه باشد باید احترام بصورت پررنگ وجود داشته باشد که امروزه متاسفانه آن احترام نسبت به اساتید و بزرگان کم رنگ شده است .
توصیه دکتر موسوی به اساتید جوان : دوستان و همکاران جوان من بیشتر سعی در ایجاد انگیزه و علاقه در دانشجویانشان کنند و هیچ وقت باعث یاس و نامیدی در آنان نشوند که مثلا دانشجو زیاد است ، هر چقدر هم که تعداد دانشجویان زیاد باشد ، دانشجویی که خوب باشد برایش، هم کار هست هم زمینه و امکانات پیشرفت وجود دارد .
توصیه دکتر موسوی به مسئولین دانشگاه : در آزمایشگاه های ما دستگاه هایی وجود دارد که میلیون ها و گاه صدها میلیون تومان جهت خریدشان هزینه شده است اما متاسفانه به دلیل عدم وجود و استخدام متخصصین امکان استفاده از آنها نمی باشد . امیدوارم مسئولین ما به این قضیه توجه داشته باشند . من و همکارانم سعی می کنیم با همین امکانات کم در عرصه های علمی و جهانی کوشا باشیم اما تا حدی این امکان وجود دارد و به امکانات نیازمند هستیم ، اگر امکانات در اختیار ما قرار دهند قول می دهیم بتوانیم در سطح بین المللی بیشتر از آنکه هستیم ، صحبت داشته باشیم .

خواندن 3075 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند سیدرضا موسوی حرمی می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}72{/gallery}

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.