اسدالله نیک نام

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: ریاضی
  • محل تولد: کازران
  • تاریخ تولد: 1329
  • دانشکده: علوم ریاضی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: ندارد

خلاصه : دکتر اسدالله نیکنام در سال 1339 در شهرستان کازرون واقع در 120 کیلومتری شیراز چشم به جهان گشودند . پدرشان به کشاورزی می پرداختند . دکتر نیکنام پیش از ورود به دبستان دو سالی را در مکتب به کسب علم پرداختند . دوران ابتدایی و متوسطه را در زادگاهشان کازرون به تحصیل پرداختند . ایشان دیپلم ریاضی خود را دریافت کرده و بلافاصله در کنکور سراسری شرکت کردند و موفق به پذیرش در رشته ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد شدند. جهت تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکترا در سال 1352 به انگلستان سفر کردند . از آنجا که فوق لیسانس خود را نیز با رتبه اول به اتمام رساندند ، علاوه بر بورسیه وزارت علوم موفق شدند بورس دیگری را نیز از لندن دریافت کنند .
 دکتر نیکنام دکترای خود را در دانشگاه منچستر و تحت نظر و راهنمایی پروفسور لانز در زمینه آنالیز تابعی و کاربردهای آن به تحقیق پرداختند و پس از 2 سال در سال 1355 موفق به اخذ مدرک دکترا شده و به ایران بازگشتند . از آنجا که دانشگاه جندی شاپور ایشان را بورس کرده بود ، به هنگام بازگشت جهت تدریس به این دانشگاه مهاجرت کردند . دکتر نیکنام در سال 1356 در مشهد با همسرشان آشنا شدند و ازدواج کردند و این باعث شد که از دانشگاه جندی شاپور اهواز به مشهد منتقل شوند .
 تحصیلات رسمی و حرفه ای : دکتر نیکنام از 5 سالگی به مکتبی به نام مکتب پولادی وارد شدند و پس از آن در 7 سالگی دوران ابتدایی را در دبستان های بواسحاق و مجرد کازرون و دوران متوسطه را در دبیرستان حاج قوام به تحصیل پرداختند . سرانجام در سال 1348 موفق به کسب مدرک دیپلم ریاضی شده و بلافاصله در کنکور سراسری شرکت کرده و نفر دهم کنکور بودند و در رشته ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد پذیرفته شدند. پس از 4 سال که در تمام طول این دوران شاگرد اول بودند ، موفق به کسب مدرک لیسانس شدند. با بورس تحصیلی که شامل حال ایشان شد در سال 1352 به انگلستان سفر کردند و به دانشگاه کینگز در لندن رفتند.
استاد راهنمای ایشان پروفسور الروز بود و مقطع فوق لیسانس را با رتبه شاگرد اولی به اتمام رساندند. از لندن نیز علاوه بر بورس وزارت علوم ایران ، بورس دیگری را دریافت کردند و به پیشنهاد پروفسور الروز برای تحصیل در مقطع دکترا به دانشگاه منچستر رفتند و با پروفسور لانز به کارهای تحقیقاتی در زمینه آنالیز تابعی و کاربردهای آن پرداختند. طی دو سال در سال 1355 موفق به کسب مدرک دکترای خود در رشته ریاضی شدند .
سمت ها و مسئولیت ها : دکتر نیکنام به دلیل عدم توانایی مالی خانواده اش برای حمایت ایشان در تحصیل از سال های اول دانشجویی در دبیرستان های مشهد به تدریس می پرداختند و شاگرد خصوصی نیز می پذیرفتند . پیش از فارغ التحصیلی در مقطع دکترا برای ایشان از دانشگاه های مختلفی جهت تدریس دعوت نامه ارسال شده بود و ایشان تدریس در دانشگاه جندی شاپور اهواز را پذیرفتند . این دانشگاه مدتی دکتر نیکنام را بورس کرد و ایشان یک سال پس از بازگشت به ایران در این دانشگاه به تدریس پرداختند.
اولین کنفرانس آنالیز تابعی ایران را در مشهد برگزار کردند . 5 دوره مدیر گروه ریاضی دانشگاه مشهد بودند . مدتی که مرکز کامپیوتر به دلایل مشکلات پس از انقلاب با گروه ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد ادغام شده بود ، سرپرستی این مرکز را نیز بر عهده داشتند . با استخدام دکتر دلداری و نقیب زاده در گروه ریاضی و همکاری آنها گروه کامپیوتر را در دانشگاه فردوسی راه اندازی کردند . قطب ریاضی را در دانشگاه فردوسی مشهد تاسیس کردند . مقطع فوق لیسانس و دکترا را همراه با همکاری افرادی چون دکتر بوعبدالله ، دکتر رجب زاده و ... در دانشگاه فردوسی مشهد تاسیس نمودند .
در شوراهای دانشگاه و کمیته های مختلفی مثل تالیف و ترجمه ستاد انقلاب فرهنگی ، شورای اجرایی انجمن ریاضی عضو بودند و شرکت می کردند. در مجلات و هیات تحریریه مجلات مختلفی عضویت داشتند . داور مجلات علمی مختلفی در خارج و داخل کشور بوده اند . عضو نقّاد مجله Mathematical Review بوده اند. همچنین طرح های پژوهشی مختلفی را در دانشگاه فردوسی مشهد ، دانشگاه کرمان و مرکز فیزیک نظری داشته اند .
اساتید و مربیان : از جمله مربیان و اساتید دکتر نیکنام می توان از آقای معنوی ، پروفسور هشترودی ، پروفسور به فروز ، دکتر ثبوتی که استاد فیزیک ایشان بودند ، دکتر سرمدی که استاد شیمی ایشان بودند و پروفسور فاطمی نام برد که دکتر نیکنام از ایشان اینگونه نقل خاطره می کنند : « نحوه تدریس پروفسور فاطمی بسیار جالب بود و در تدریس برای من الگو شدند . به خاطر دارم روزی دانشجویان تصمیم گرفتند بخاطر مشکلات موجود اعتصاب سیاسی انجام دهند و از شب در دانشگده خوابیدند. صبح با پروفسور فاطمی کلاس داشتیم . بچه ها از من خواستند با توجه به اینکه به پروفسور فاطمی نزدیک هستم به روشی علت عدم حضورمان را در کلاس ایشان بگویم . به سمت کلاس ایشان می رفتم تا به ایشان اعلام کنم ، یک نفر از پشت دست روی شانه من گذاشت و گفت کجا می روید ؟ کلاستان کجاست ؟ چرا کلاس تشکیل ندادید ؟ دیدم پروفسور فاطمی هستند . وقتی علت را به ایشان گفتم در جواب پاسخ دادند اشکالی ندارد، اما کلاس جبرانی را حتما باید برگزار کنیم . »منظورم این بود که ایشان هم به فکر درس ما بودند و هم از نظر فعالیت های دیگر از ما حمایت می کردند .
 از دیگر اساتید ایشان می توان به دکتر فریدمن که از آمریکا به ایران برای تدریس آمده بودند، اشاره کرد که دکتر نیکنام علاقمندیشان را به مبحث آنالیز تابعی مدیون ایشان می دانند.
توصیه های دکتر اسدالله نیکنام : از ایام جوانی خود استفاده کنید که این دوران زودگذر است . در دانشگاه 2 بُعدی کار کنید ؛ یعنی هم به علم و هم به مسائل اجتماعی بپردازید و نباید به گونه ای باشد که یکی از آنها باعث شود دیگری نادیده گرفته شود . توکل به خدا داشته باشید و در اهدافی که دارید سعی و کوشش کنید حتما به آن خواهید رسید . هیچ چیز را نباید بگویید که امکان پذیر نیست . همیشه ادامه دهید و مراحل بالاتری را در نظر داشته باشید . به گذشته ها نیز فکر کنید که زمانی کشور ما مقر علم دنیا بوده است . ما خیام و خوارزمی را داشته ایم که کتاب جبر و مقابله ایشان را در دانشگاه های خارج تدریس می کردند . همین الگوریتم که امروزه مطرح است ابتدا از خوارزمی بوده است . خیام نیز یک کتاب جبر و مقابله داشته است که ایشان تمام حالت های مختلف حل معادله درجه سوم را با استفاده از مقاطع مخروطی و هندسه مرتب کرده است و بسیاری از علوم دیگر ...

خواندن 3239 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند اسدالله نیک نام می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}81{/gallery}
محتوای بیشتر در این بخش: « محمد فرهاد رحیمی علیرضا کوچکی »

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.