نادر جهانگیری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: زبانشناسي همگاني
  • محل تولد: 1323
  • تاریخ تولد: لاهیجان
  • دانشکده: ادبیات و علوم انسانی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://jahangiri.profcms.um.ac.ir

خلاصه : دکتر نادر جهانگیری در سال 1323 در لاهیجان چشم به جهان گشودند . پدرشان کارمند دارایی و مادرشان خانه دار بودند . خانواده دکتر جهانگیری با کتاب بسیار اجین شده بودند و ایشان از کودکی در محیطی کتاب پرور و بین اشخاصی کتاب دوست رشد کردند . ایشان دوران ابتدایی را در زادگاهشان و متوسطه را در لاهیجان و تهران به تحصیل پرداختند و پس از کسب دیپلم ادبیات در سال 1342 در رشته زبان انگلیسی دانشگاه تهران پذیرفته شدند . پس از کسب لیسانس و گذراندن دوران خدمت سربازی فوق لیسانس خود را نیز از دانشگاه تهران دریافت کردند و جهت اداممه تحصیل در مقطع دکترا عازم انگلستان شدند . ایشان ابتدا با هزینه خود عازم این سفر شدند اما دو سال آخر تحصیل را بورسیه دانشگاه فردوسی شدند و در واقع از سال 1357 در دانشگاه فردوسی استخدام شدند و پس از کسب مدرک دکترا در سال 1359 به ایران بازگشتند .

البته بازگشتشان به ایران همزمان با انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه ها بود و در این مدت در نهضت سواد آموزی خراسان همکاری می کردند تا اینکه پس از بازشدن دانشگاه ها به تدریس در دانشگاه فردوسی پرداختند و در این بین به فرصت های مطالعاتی نیز سفر کردند . از جمله این سفر ها برکلی آمریکا به مدت یکسال ، انگلستان یک سال و سه سالی نیز به ژاپن سفر کردند .

 

تحصیلات رسمی و حرفه ای : دکتر جهانگیری تحصیلات ابتدایی را در دبستان ایران شهر و دو سال اول متوسطه را در دبیرستان عبدالرزاق فیاض لاهیجی در لاهیجان به تحصیل پرداختند و از سال سوم متوسطه در دبیرستان بابک تهران مشغول به تحصیل شدند و دیپلم ادبیات خود را در سال 1342 از همین دبیرستان اخذ کردند . در رشته زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه تهران مشغول به تحصیل شدند . پس از گذراندن خدمت سربازی مجدد جهت کسب فوق لیسانس در رشته زبان شناسی در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل شدند . پس از مدت کوتاهی برای ادامه تحصیل عازم انگلستان شده و در دانشگاه لندن university college در رشته زبان شناسی اجتمماعی به تحصیل پرداختند . در سال 1359 پس از دفاع از رساله خود با موضوعیت جامعه شناسی زبان فارسی در تهران با رتبه ممتاز از دانشگاه لندن فارغ التحصیل شدند .

 

اساتید و مربیان : از جمله اساتید و مربیان دکتر جاهنگیری می توان از آقایان مرحوم دکتر لطف علی صورتگر ، آقای دکتر محمدرضا باطنی ، پروفسور هدسن استاد دانشگاه لندن نام برد .

 

مشاغل و سمتهاي مورد تصدي : مدتی را در فرهنگستان زبان ایران مشغول به کار بودند . با توجه به تعطیلی دانشگاه ها هنگام بازگشت به ایران و سابقه تحقیقاتی که در مسائل سواد آموزی در انگلستان انجام داده بودند در مدت انقلاب فرهنگی با نهضت سواد آموزی خراسان همکاری می کردند . ایشان در طرحی با همکاری جهاد دانشگاهی توزیع سنی ، جغرافیایی و جنسیتی را در کشور بررسی کردند. با اضافه شدن دکتر جانگیری به جمع آقایان مشکوه الدینی ، زمردیان و دکتر مستجر حقیقی توانستند مقطع فوق لیسانس را در دانشکده ادبیات راه اندازی کنند .

8 سالی مدیر کل روابط بین المللی دانشگاه را نیز عهده دار بودند . سه سال در دانشگاه توکیو ژاپن به تدریس زبان شناسی پرداختند . ایشان در انجمن های زبان شناسان انگلستان، خاورشناسان دانشگاه توکیو ، زبان شناسان کاربرد شناسی در هلند ، جامعه زبان شناسان آمریکا عضویت داشته اند . دو سال معاون آموزشی دانشکده ادبیات و دو دوره مدیریت گروه زبان شناسی را بر عهده داشتند . ایشان همچنین مسئولیت کتابخانه دانشکده ادبیات را نیز عهده دار بودند .

 

جوایز و نشانها: ایشان یک دوره به عنوان استاد نمونه دانشگاه فردوسی مشهد انتخاب شدند و تقدیر نامه هایی بابت گزینش آزمایشی دانشجو از وزارت فرهنگ و آموزش عالی دریافت کردند .

 

توصیه های دکتر در جهانگیری : سعی کنید کار های گروهی انجام دهید و مقالات ، کتب و انتشارات خود را به صورت گروهی انجام دهید . امیدوار هستم که بتوانیم در محیط دانشجویی و محیط آکادمیک روح کار دسته جمعی را بدمیم . امیدوار هستم اساتید جوان خیلی به دنبال تدریس نباشند و کار پژوهشی را دنبال کنند . چیزی که از ایشان باقی می ماند مقاله ، کتب و تحقیقات است وگرنه ایشان همانند آب راکد می شود . من امیدوار هستم که وزارت فرهنگ و آموزش عالی تحقیق را نیز جز کارهای موظف اساتید به حساب بیاورد . اساتید جوان به کار نوشتن و خواندن دل ببندند .

 

کتابها ترجمه ها پایان نامه ها اختراعات انتشارات همایش ها دروس تدریس شده جوایز و بورس ها متفرقه
خواندن 829 دفعه
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.