مهدی بکاولی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: شيمي
  • محل تولد: مشهد
  • تاریخ تولد: 27 اسفند 1237
  • دانشکده: دانشكده علوم
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://mbakavoli.profcms.um.ac.ir/

خلاصه : دکتر مهدی بکاولی در 27 اسفندماه 1327 در مشهد چشم به جهان گشودند . پدرشان نیشابوری الاصل و به کار عطاری مشغول بودند و مادرشان خانه دار بودند. ایشان دوران ابتدایی و متوسطه را در زادگاهشان مشهد به اتمام رساندند و در سال 1346 موفق به اخذ دیپلم راضی شدند . ایشان بسیار به پزشکی و کارهای جراحی علاقمند بودند و در هنگام شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ها در رشته شیمی و پزشکی شرکت کردند که در شیمی دانشگاه فردوسی پذیرفته شدند . لیسانس را 3 سال و نیمه به اتمام رساندند و وارد خدمت سربازی شدند .2 ماه دوران آموزشی را در تبریز سپری کردند و پس از آن به صورت امریه در خدمت وزارت علوم در آمدند . ابتدا به دانشگاه فردوسی اعزام شدند و در دبیرستان علم که وابسته به دانشگاه فردوسی بود به تدریس پرداختند . البته ایشان با توجه به اینکه علاقمند به ایستادن روی پای خود بودند ، از بدو ورود به دانشگاه مشغول به کار شدند و کارهای تایپ اساتید جهت چاپ کتابهایشان را بصورت کار دانشجویی انجام می دادند و مدتی را نیز در انتشارات دانشگاه مشغول بودند .

پس از مدتی تدریس در مدرسه علم به توصیه استادشان درخواست انتقال به دانشگاه رازی را دارند تا بتوانند پس از مدتی کار بورسیه ادامه تحصیل را از آن دانشگاه دریافت کنند . 2 سال در دانشگاه رازی مشغول به کار شدند و انتهای دوران خدمت سربازی را نیز در آنجا سپری کردند و سرانجام توسط دانشگاه جهت ادامه تحصیل به انگلستان بورس شدند .

پس از گذراندن دوران فوق لیسانس و دکتری در رشته شیمی آلی دانشگاه سالفورد در سال 1980 به ایران بازگشتند . مدتی را بعنوان مدیر عامل کارخانه پلاستیک مجموعه ماهی دشت فعالیت کردند و مجدد جهت انجام تحقیقاتی از 1361 تا 1364 به مالزی مهاجرت کردند و در یک مرکز تحقیقاتی دارویی فعالیت کردند . پس از آن مجدد به ایران بازگشتند و از سال 1364 بصورت حق التدریس در دانشگاه فردوسی به تدریس پرداختند و پس از چند سال به استخدام رسمی دانشگاه در آمدند . دکتر بکاولی بسیار به سفر و گردش در ییلاقات علاقمند بودند و اوقات فراغتشان را اینگونه پر می کردند .

 

تحصیلات رسمی و حرفه ای : دکتر بکاولی کلاس اول و دوم ابتدایی را در دبستان طوسی و سوم تا ششم را در دبستان 15 بهمن مشهد به تحصیل پرداختند . سال اول متوسطه را در دبیرستان ابو مسلم و سال های دوم و سوم را در دبیرستان فیوضات سپری کردند . ایشان با انتخاب رشته ریاضی برای ادامه تحصیل به دبیرستان نصرت الملک ملکی وارد شدند و در سال 1349 موفق به اخذ دیپلم ریاضی شدند . ایشان به پزشکی علاقمند بودند و در این حال در هر دو رشته شیمی و پزشکی شرکت کرده و در نهایت با پذیرششان در رشته شیمی دانشگاه فردوسسی مشهد مسیر زندگیشان تعیین شد و مقطع لیسانس را در 3 سال و نیم به اتمام رساندند . ایشان جهت گذراندن آموزشی خدمت سربازی 2 ماه به تبریز سفر کردند و پس از اتمام دوره با توجه به اینکه امریه وزارت علوم بودند ، به دانشگاه فردوسی اعزام شدند و در دببیرستان علم که وابسته به دانشگاه فردوسی بود ، مشغول به تدریس شدند و ماه های آخر خدمت را طی مکاتبه ای با دکتر گویا به دانشگاه رازی منتقل شده تا در آنجا بعنوان کارشناس آزمایشگاه مشغول به کار شدند و برخی از دروس را نیز تدریس کنند .

پس از دو سال فعالیت موفق به اخذ بورس جهت ادامه تحصیل شدند و به کشور انگلستان مهاجرت کردند . چند ماهی را در لندن زبان انگلیسی را آموختند و پس از آن در رشته شیمی آلی دانشگاه سالفورد در نزدیکی منچستر وارد شدند . پس از دو سال مدرک فوق لیسانس را دریافت کرده و بلافاصله در همان دانشگاه در رشته شیمی آلی وارد مقطع دکترا شدند . ایشان در سال 1980 مدرک دکترا را دریافت کرده و پس از 5 سال تحصیل در انگلستان به ایران بازگشتند .

دکتر بکاولی پس از چندین سال کار در کارخانه کرمانشاه در سال 1361 جهت برخی تحقیقات به مالزی سفر کردند و 3 سال در یک مرکز تحقیقات دارویی به کارهای تجزیه ای و آنالیتیک پرداختند و مجددا به ایران بازگشتند .

 

مشاغل و سمتهاي مورد تصدي : استاد مهدی بکاولی از آنجا که علاقمند بودند از ابتدا روی پای خود باشند پیش از ورود به دانشگاه دوره ای را در آموزشگاهی جهت فراگیری ماشین نویسی متون فارسی گذراندند و هنگام ورود به دانشگاه به صورت کار دانشجویی کارهای تایپی اساتید را انجام می دادند و پس از آن در بخش انتشارات دانشکده مشغول به کار شدند . ایشان در حین تحصیل در دبیرستان ها نیز به تدریس دروس شیمی پرداختند .

به توصیه دکتر کهن به دانشکده علوم دانشگاه رازی رفتند تا پس از مدتی کار موفق به اخذ بورس جهت ادامه تحصیل شوند . پس ازکسب مدرک دکترا و بازگشت به ایران از طریق مرکز صنایع ملی مسئولیت یکی از کارخانه ها و صنایعی که پس از انقلاب ملی شدند و مسئولین و مدیرانشان به خارج مهاجرت کردند ، به عهده ایشان داده شد و مدیر عامل کارخانه پلاستیک سازی مجموعه ماهی دشت در کرمانشاه شدند و عضو هیات مدیره کارخانه رنگ سازی همین مجموعه نیز بودند . در سال 1364 ابتدا بعنوان استاد حق التدریس مشغول به کار در دانشگاه فردوسی شدند و پس از چند سال همکاری به استخدام دانشگاه در آمدند .

ایشان در انجمن های شیمی مهندسی شیمی ایران و شیمیدان های سوئیس عضویت داشته اند . مدیریت گروه شیمی را عهده دار بوده اند و همچنین در کمیته تخصصی تحصیلات تکمیلی گروه شیمی نیز عضویت داشته اند .

 

اساتید و مربیان : از جمله اساتید و مربیان آقای دکتر بکاولی می توان از آقایدکتر علی شریعتی مربی درس ادبیات و فخرالدین حجازی که دروس تعلیمات دینی را به ایشان آموزاندند ، دکتر گویا درس متریک ، آقای بکایی دبیر شیمی که دکتر بکاولی اینگونه از ایشان یاد می کنند : « آقای بکایی از جمله افرادی بودند که به کار عملی در درس شیمی اعتقاد داشتند و چنان انگیزه و علاقه ای را در دانش آموزان ایجاد کرده بودند که برخی از ما آزمایشگاه کوچکی را در خانه ایجاد کرده بودیم و کارهای ساده شیمی را انجام می دادیم و ایشان از جمله افرادی بودند که من را به شیمی علاقمند کردند . » نام برد .

همچنین دکتر کهن که شیمی آلی را به ایشان آموزش می دادند و دکتر بکاولی اینگونه از ایشان نقل خاطره می کنند : « دکتر کهن انگیزه آموختن شیمی آلی را در بچه ها ایجاد می کرد ، بسیار با دیسیپلین و جدی بودند و گاها دانشجویان نیز از ایشان می ترسیدند و به عقیده من ایشان خیلی به بخش شیمی دانشکده علوم از لحاظ آکادمیک خدمت کردند . در آن زمان که خیلی به ندرت در کارهای تحقیقاتی فعالیت می شد ، 25 مقاله چاپ شده داشتند و تقریبا می توان گفت تنها استادی بودند که کار تحقیقاتی انجام می دادند . » از اساتید ایشان بوده اند .

 

جوایز و نشانها: ایشان بابت ترجمه کتاب شیمی و موجود زنده به همکاری دوستانشان لوح تقدیری دریافت کردند .

 

توصیه هاي دكتر مهدی بکاولی : اگر هر کدام از ما در کاری که انجام می دهیم متخصص باشیم ، مطمئنا می توانیم کار یابی کنیم چرا که صرفا داشتن یک مدرک تحصیلی نمی تواند برای ما کار آفرین باشد . من امیدوار هستم دانشجویان به این اعتقاد برسند که کاری را که انجام می دهند مفید است . من اعتقاد دارم یک اجتماع با سواد به مراتب از یک اجتماع بی سواد عقب تر است بنابراین دانشجویان نباید تصور کنند که کاری را که انجام می دهند بیهوده و عبث است . دانشجویان باید معتقد باشند که رشته تحصیلیشان برای جامعه مفید است و در این رشته تخصص پیدا کنند ، مطمئن هستم می توانند برای جامعه چه مادی و چه معنوی خیلی مفید باشند .

 

کتابها ترجمه ها پایان نامه ها اختراعات انتشارات همایش ها دروس تدریس شده جوایز و بورس ها متفرقه
خواندن 1624 دفعه
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.