فریدون افتخاری شاهرودی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: ژنتیک
  • محل تولد: مشهد
  • تاریخ تولد: 29 خرداد 1318
  • دانشکده: کشاورزی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://profsite.um.ac.ir/~eftekhar/

خلاصه : دکتر فریدون افتخار شاهرودی 29 خرداد 1318 در محله باغ ابنر مشهد چشم به جهان گشودند . پدرشان دندانپزشک و مادرشان خانه دار بودند . پدربزرگ ایشان در کار دندان سازی بودند . ایشان دو برادر و یک خواهر داشتند . دکتر افتخار شاهرودی دوران ابتدایی و متوسطه را در زادگاهشان سپری کردند و با توجه به سابقه کاری پدر و پدربزرگ بسیار تشویق به تحصیل در شاخه های پزشکی می شوند اما با وجود مخالفت های خانواده و علاقه خودشان به کشاورزی سه سال دوم متوسطه را به دانشسرای کشاورزی وارد شدند و به تدرس در مدارس مشغول شدند اما از آنجا که با مدرک دانشسرا امکان ادامه تحصیل نبود ، دیپلم طبیعی خود را دریافت کرده و در سال 1961 در رشته کشاورزی دانشگاه فردوسی پذیرفته شدند و پس از یک سال به دانشگاه اهواز منتقل شدند و در آنجا با گذراندن 3 سال باقیمانده تحصیلات مدرک فوق لیسانس کشاورزی را دریافت کرده و 2 سالی را در همان دانشگاه کار کردند و سپس به پیشنهاد پروفسور هیندلسون در سال 1965 جهت ادامه تحصیل با هزینه خودشان به آمریکا سفر کردند و در حین تحصیل به کار و تدریس نیز مشغول شدند و از آنجا که همه شاگرد اول بودند از تخفیفات آن دانشگاه استفاده کردند . در سال 1972 پس از دفاع از رساله دکتری در زمینه اصلاح گاو گوشتی در آمریکا به ایران بازگشتند .

اما دانشگاه مایل به بازگشت ایشان نشد و مدرک ایشان را نمی داد تا نهایت پس از 3 سال مدرکشان توسط سفارت ایران در آمریکا دریافت شد . دکتر افتخار شاهرودی فوق دکترای خود را در رشته بیومتریک (آمار حیاتی) دریافت کردند . ایشان ابتدا هنگام بازگشت به ایران دانشگاه اهواز را جهت تدریس انتخاب کردند و 5 سالی را در آنجا تدریس کردند و مواجه شدند با جنگ تحمیلی و با توجه به بیماری قلبیشان از سال 1363 به دانشگاه فردوسی منتقل شدند و در گروه کشاورزی مشغول به کار شدند .

 

تحصیلات رسمی و حرفه ای : ایشان دوره ابتدایی را در دبستان خیام و سه سال اول متوسطه را در دبیرستان شاهرضا و سه سال دوم را در دانشسرای کشاورزی به تحصیل پرداختند . از آنجا که با مدرک دانشسرا امکان ادامه تحصیل نبود و دیپلم ناقص محسوب می شد ، تصمیم گرفتند دیپلم طبیعی را بگذرانند . ایشان در سال 1961 در آزمون ورودی رشته کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد شرکت کردند و پذیرفته شدند و پس از یک سال تحصیل دانشکده کشاورزی مشهد را کنسل کرده و دانشجویان را بین دانشگاه های اهواز ، شیراز و تبریز تقسیم کردند و دکتر افتخار شاهرودی به اهواز مهاجرت کردند و سه سال باقی مانده تحصیل را در آنجا سپری کردند و مدرک فوق لیسانس کشاورزی را دریافت کردند و به پیشنهاد پروفسور هیندلسون رئیس دانشکده کشاورزی اهواز با هزینه خود جهت ادامه تحصیل درر سال 1965 به دانشگاه ایالتی اورگان آمریکا سفر کردند . در آمریکا نیز با توجه به اینکه خودشان باید تمام هزینه ها را پرداخت می کردند ، همزمان با تحصیل تدریس و کار نیز می کردند و با توجه به شاگرد اولیشان از تخفیف و مزایا نیز برخوردار بودند . در همان دوران تحصیل دکتری بودند که برای طرح تحقیق اول غرب آمریکا جهت جذب یک محقق اعلام نیاز شد و دکتر افتخار شاهرودی موفق به انتخاب شدند . ایشان بابت این تحقیق که در رابطه با اصلاح گاو گوشتی در آمریکا و هم بعنوان رساله دکتری ایشان نیز محسوب می شد ، 400 هزار دلار بودجه تحقیقاتی دریافت کردند که طی 8 سال از آن استفاده کردند و آمریکا با توجه به اینکه هزینه زیادی را جهت تحقیق و در واقع دریافت ندرک دکتری ایشان کرده بود، با بازگشتشان به ایران موافقت نمی کرد و مدرک ایشان را نگه داشته بودند تا ایشان در آمریکا مشغول به کار شوند . دکتر افتخار شاهرودی با توجه به عشقی که به وطن خود داشتند بدون دریافت مدرک در سال 1972 به ایران بازگشتند تا 3 سال بعد سفارت ایران در آمریکا مدرک دکترای ژنتیک ایشان را از دانشگاه دریافت کردند . ایشان با توجه به کیفیت بالای تحصیلشان و نمرات بالایی که داشتند توانستند فوق دکترای خود را در رشته بیومتریک (آمار حیاتی) کسب کنند .

 

اساتید و مربیان : از جمله اساتید و مربیان دکتر شاهرودی می توان از آقای دکتر رسمی استاد دانشگاه اهواز ، دکتر بوگار رئیس گروه ژنتیک آمریکا که دکتر افتخار شاهرودی از ایشان اینگونه یاد می کنند : « من وقتی به درجات بالاتری رسیدم و خودم تدریس می کردم به دکتر بوگار گفتم که اگر من جای شما بودم شاگردی را مثل خودم که در این حد مشکل ساز و مکافات ساز باشد نمی پذیرفتم . ایشان در جواب گفتند دانشجویی که مشکل نداشته باشد که نیاز به استاد ندارد و یک دفعه دیگر گفتم که من دوست دارم آنقدر فعالیت کنم که مثل شما باشم و دکتر بوگار دو دستی بر سر خود زدند و گفتند اگر تو مثل من شوی که تمام چرخ ها می ایستند ، تو باید خیلی از من جلوتر باشی تا پیشروی داشته باشیم وگرنه در جا می زنیم . » نام برد .

 

مشاغل و سمت های مورد تصدی: دکتر افتخار شاهرودی با توجه به تحصیل در دانشسرا معلم شدند و در کلاس سوم و پنجم دبستان لطف آباد و درگز به تدریس پرداختند . پس از کسب مدرک فوق لیسانس کشاورزی از دانشگاه اهواز 2 سالی را در همان دانشگاه در گروه جانورشناسی و ژنتیک مشغول به کار شدند . ایشان پس از کسب مدرک دکترا به ایران بازگشتند . زمانیکه جهت استخدام در دانشگاه مشهد مراجعه کردند ، با توجه به اینکه رشته ایشان در رابطه به ژنتیک بود هر دو دانشگاه فردوسی و علوم پزشکی علاقمند به جذب ایشان وبدند و نهایتا به گفته خود ایشان جهت تصمیم گیری و انتخاب استخاره کردند و دانشگاه اهواز را انتخاب کردند و حدود 5 سال را در آنجا به تدریس پرداختند که جنگ تحمیلی آغاز شد و از سال 1363 به دانشگاه فردوسی منتقل شدند .

در آنجا بین دو انتخاب دانشکده کشاورزی و علوم با توجه به موضوع رساله خود که بر روی حیوانات مزرعه بوده است ، دانشکده کشاورزی را جهت کار و تدریس انتخاب کردند و البته در دانشکده علوم ، دانشگاه تهران و تربیت مدرس و ... نیز تدریس می کردند . ایشان در گروه آمار دانشگاه آمریکا تدریس می کردند و مشاور آماری مرکز تحقیقات پزشکی اورگان نیز بودند . همچنین پایه گذار و موسس رشته آمار در ایران بودند و اولین گروه فوق لیسانس ایران در علوم دامی را در دانشکده کشاورزی راه اندازی کردند . در فرهنگستان علوم و ستاد انقلاب فرهنگی عضویت داشته و معاونت دانشکده علوم دانشگاه اهواز و مدیریت گروه علوم دامی دانشگاه فردوسی مشهد را نیز عهده دار بوده اند .

 

جوایز و نشانها: تقدیر نامه هایی را از وزارت علوم و جهاد دانشگاهی جهت انجام طرح هایی در رابطه با اصلاح گاو شیری ، گوسفند و مرغ بومی دریافت کرده اند .

 

توصیه هاي دكتر فریدون افتخاری شاهرودی : خیلی ها بهانه میاورند اما شرایط فعلی ما از 50 سال پیش آمریکا بهتر است . دانشجویانمان با اینترنت کار می کنند، به مقالات مختلف دسترسی دارند و راحت می توانند با استاد های برجسته ارتباط برقرار کنند و سوالاتشان را بپرسند . دانشجویان بهانه میگیرند که چون کار نیست پس ما هم درس نمی خوانیم . به نظر من این درست نیست ، شما جوانی ، شکوفایی و دوران طلایی یادگیریتان را از دست می دهید .

به جای اینکه یک انسان حرفه ای شوید تا همه به شما نیاز داشته باشند ، با یکسری معضلات که برای خودتان ساخته اید ، بهانه گیری نکنید . اگر هر کسی در حرفه اش متخصص شود ، برایش کار هست . مثل یک پزشک متخصص که برای ماه ها جلوتر از او وقت می گیرند هستند پزشکانی که هیچکس نزدشان نمی رود .

 

 

خواندن 1561 دفعه
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.