رامپور صدرنبوی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: علوم اجتماعي
  • محل تولد: کاشمر
  • تاریخ تولد: 1316
  • دانشکده: ادبیات و علوم انسانی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://sadr-nabavi.profcms.um.ac.ir

خلاصه : دکتر رامپور صدر نبوی در سال 1316 در کاشمر چشم به جهان گشود. پدرشان مهدی صدر نبوی و مادرشان نصرت صدر نبوی بودند . ایشان یک برادر و یک خواهر داشتند . تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در شهرهای کاشمر ، مشهد و تهران پشت سر گذاشته و جهت ادامه تحصیل به آلمان سفر کردند و پس از کسب مدرک فوق لیسانس به ایران بازگشتند . ایشان به محض بازگشت به ایران بصورت معلم طرح دعوت بکار شدند و سرانجام به عنوان استادیار در دانشگاه فردوسی استخدام گردیدند .در سال 1343 با خانم فرشته رفعت متولی ازدواج کردند که حاصل این ازدواج سه فرزند است.
 
تحصیلات رسمی و حرفه ای : دکتر صدر نبوی دوران ابتدایی و 5 سال متوسطه را در مدرسه رفعت (اولین مدرسه کاشمر) به اتمام رساندند و جهت دریافت مدرک ششم متوسطه به مدرسه بامداد تهران مهاجرت کردند . پس از کسب مدرک دیپلم به آلمان سفر کردند و فوق لیسانس خود را از دانشگاه هایدلبرد در رشته جامعه شناسی و اقتصاد گرفتند و به ایران بازگشتند .
 
مربیان و اساتید : از جمله اساتید و مربیان دکتر صدر نبوی می توان از آقای محمد منشی زاده نام برد که ایشان اینگونه از معلم خود یاد می کنند : « بخاطر دارم زمانی که ایشان در کلاس تدریس نموده و موضوعات تاریخی ایران را بیان می کردند ، در اوضاع خاصی که یکی از سرداران و قهرمانان تاریخ ایران دچار مشکل می شدند و این مسئله را می خواستند برای ما که دانش آموزانشان بودیم نقل کنند ، اشک در چشمانشان حلقه می زد و این عاطفه معلمی را ایشان در سال ها پیش ، از این طریق به من تزریق کردند . بعدها این سعادت را یافتم که در دانشکده ادبیات در خدمت ایشان معلم ناچیزشان باشم . اولین روز که پشت تریبون رفتم و سرم را بلند کردم دیدم آقای منشی زاده جلوی تریبون نشسته اند و خدا شاهد است که در آن لحظه قدرت تدریس از من گرفته شد چون هم به ایشان فوق العاده علاقه داشتم و هم ترس همراه با احترامی نسبت به ایشان در من وجود داشت . »
همچنین آقای امیری برادر مرحوم پروین گنابادی، که دکتر صدر نبوی از ایشان اینگونه نقل خاطره می کنند : « بخاطر دارم که ایشان ظهرهای 5 شنبه ، هنگام تعطیلی مدرسه پندها و اندرزها را در قالب یک سخنرانی قرّا ایراد می کردند و سخنان ایشان با آن چهره جدّیشان هم اکنون پس از سال ها در ذهن من باقی مانده است و بعنوان یک رهنمود استراتژی اخلاقی در بنده ای که عمری نسبتا به کمال کرده ام ، می باشد . این نقش معلم است ، معلمان عزیز باید بدانند که حتی در رده های ابتدایی آموزش در حال پایه گذاری فنداسیون و پایه وجودی شاگردانشان هستند . »
از دیگر اساتید و مربیان ایشان می توان به آقای حسین ارغوانی ناظم دبستان معرفت که دکتر صدر نبوی نظم و جدیت خود را مدیون آموزه های ایشان می دانند ، آقای دانش آموز ، دکتر میرعابدینی و دکتر رضا صدرنبوی (برادرشان) که استاد صدر نبوی نقش این دو را در ادامه تحصیلشان پررنگ می دانند و دکتر بامداد که استاد علاقمند شدنشان به درس فلسفه را متاثر از ایشان می دانند نام برد . دکتر صدر نبوی از دکتر بامداد اینگونه نقل خاطره می کنند : « در امتحان کتبی که برای سال ششم داده بودم ، ایشان در برگه امتحان من مطالبی را در جهت تشویق اینجانب نوشته بودند و نمره بیست دادند ، هنوز چهره آقای دکتر بامداد در مقابل دیدگان من است . »
پروفسور من هولد استاد دکتر صدر نبوی در آلمان بوده اند و استاد معتقدند باور به موضوع درس ، نحوه تدریس و جدیت در کار را از ایشان آموخته اند .
 
توصیه های دکتر رامپور صدر نبوی:
توصیه به اساتید جوان : کسی که وارد علم می شود نباید توقع اقتدار و گسترش وجود مادی داشته باشد . علم اصلا این وظیفه را بر عهده نگرفته است که دنیای بیرون انسان را تقویت کند بلکه وظیفه اصلی علم، تقویت درون انسان و گسترش آگاهی و ذهن انسان است . اگر دانش بتواند همان معنایی را که پُرُمته برای بشریت آورده ، در درون انسان به تخقق برساند ، اگر بتواند دنیای انسان را بزرگ کند، همواره باور انسان نسبت به آموخته ها و دانش ها مستحکم تر و اساسی تر و کار علم دل انگیزتر می شود .
توصیه به دانشجویان : دانشجویان عزیز باید با علاقه زیاد و با باور به کلاس و درس، کار کنند و این باور نیز دائم رو به رشد باشد . امیدوارم طبیعت جریان تولید به گونه ای تنظیم شود که منطبق باشد با آنچه که در دانشگاه ها اتفاق می افتد یا اینکه لااقل دانشگاه ها سیاست های خودشان را بنا به طبیعت جریان تولید تنظیم کنند و طبیعتی بوجود آید که در قبال فراغت از تحصیل هر دانشجو یک امکان شغلی مناسب با آن مهارت های بدست آمده بوجود آید تا اینکه دانشجو پس از خارج شدن از دانشگاه قدر و ارزش آنچه را که آموخته بداند . در غیر این صورت این بی انگیزگی و بی علاقه ای که اکنون در اکثر دانشجویان پیدا شده ادامه یافته و خطر افزایش آن نیز هست .

خواندن 3092 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند رامپور صدرنبوی می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}91{/gallery}
محتوای بیشتر در این بخش: « جمشيد قنبري محمد مهدی رکنی »

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.