سید جلال الدین آشتیانی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
سید جلال الدین آشتیانی سید جلال الدین آشتیانی

  • رشته و گرایش: علوم انسانی-فلسفه
  • محل تولد: قصبه ي آشتيان - از مضافات سلطان آباد عراق ( اراك )
  • تاریخ تولد: 1304
  • دانشکده: الهیات و معارف اسلامی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://www.um.ac.ir/~ashtiyani

خلاصه: سيدجلال الدين ميري آشتياني، در سال 1304 شمسي در قصبه آشتيان - از مضافات سلطان آباد عراق ( اراك ) - ديده به جهان گشود. دوره ابتدايي را در دبستان خاقاني آشتيان به پايان رساند و در مكتبخانه  قديم، گلستان سعدي، نصاب الصبيان، تاريخ معجم، رياضيات، جامع المقدمات در صرف و نحو و قسمتي از دُرّه نادري و نيز قسمتي از كتاب شرح سيوطي را قرائت نمود. وي در سال 1323 به تشويق و راهنمايي و مساعدت يكي از علماي آشتيان، آيت الله آقاميرزا ابوالقاسم دانش آشتياني به دارالعلم قم مسافرت كرد و تحصیلات خود را در اين شهر پي گرفت. آنگاه به تهران عزيمت نمود. پس از آن به قزوين رفته و نزد حاج ميرزا ابوالحسن رفيعي قزويني، سفر نفس اسفار خواند. استاد آشتياني، در مهر سال 1338 تدريس خود را در دانشكده علوم معقول و منقول دانشگاه مشهد و مؤسسه وعظ و تبليغ آغاز نمود. پس از آن، در بهمن سال 1338 با تأليف و عرضه « رساله اي در مبحث وجود » به استخدام دانشگاه مشهد درآمد. وي در خرداد سال 1340 به احراز رتبه دانشياري و در آذر سال 1345 به احراز رتبه استادي نائل آمد. استاد در مهر سال 1346 طي مأموريت يك ساله، به دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تهران منتقل و در آبان سال 1375 از خدمت در دانشگاه فردوسي مشهد بازنشسته شد و در شهريور سال 1377 به پيشنهاد دانشگاه مشهد و به استناد مجوز كميسيون امور اجتماعي هيئت دولت، مجدداً به اشتغال مجدد در دانشكده الهيات مبادرت نمود.استاد سيدجلال الدين آشتياني در سال ۱۳۸۴ دار فاني را وداع گفت.
تحصیلات رسمي و حرفه اي : سيدجلال الدين آشتياني، دوره ابتدايي را در دبستان خاقاني آشتيان به پايان رساند و در مكتبخانه قديم، گلستان سعدي، نصاب الصبيان، تاريخ معجم، رياضيات، جامع المقدمات در صرف و نحو و قسمتي از دُرّه نادري و نيز قسمتي از كتاب شرح سيوطي را قرائت نمود. وي در سال 1323 به تشويق و راهنمايي و مساعدت يكي از علماي آشتيان، آيت الله آقاميرزا ابوالقاسم دانش آشتياني به دارالعلم قم مسافرت كرد و آنجا كتاب مغني و مطول و قسمت زيادي از شرح لمعه را نزد آيت الله صدوقي يزدي و چندنفر ديگر خواند. سپس جلد اول كفايه و چندسال قبل از آن، شرح شمسيه را نزد آيت الله حاج ميرزا عبدالجواد جبل عاملي اصفهاني قرائت كرد. آنگاه به معرفي آقاميرزا مهدي آشتياني، نزد حاج شيخ مهدي مازندراني اميركلاهي شروع به قرائت شرح منظومه حكيم سبزواري و مكاسب شيخ اعظم انصاري نمود و تا اواخر الهيات منظومه و قسمت زيادي از شوارق و بعد قسمتي از امور عامه اسفار را نزد آن استاد فراگرفت. پس از آن، به مدت هشت سال در درس فقه و اصول آيت الله بروجردي ومدت يك سال در درس آقاسيدمحمدتقي خوانساري حاضر شد. آنگاه در مدت دو سال اقامت در نجف، از دروس آقاي حكيم و آقاسيدعبدالهادي شيرازي استفاده كرده و مرتب و بدون وقفه در درس آقاميرزا حسن بجنوردي خراساني حاضر گرديد. در حكمت و فلسفه، حدود پنج سال در درس حاج ميرزا محمدحسين طباطبايي تبريزي حاضر شد و از درس تفسير و اصول فقه آن استاد بهره گرفت. وي حدود يك سال در درس اسفار آقاميرزا احمد آشتياني حاضر شد و آنگاه بعد از قرائت الهيات و امور عامه  اسفار و الهيات شفا، به تهران عزيمت نمود. پس از آن به قزوين رفت و نزد حاج ميرزا ابوالحسن رفيعي قزويني، سفر نفس اسفار خواند. استاد در تهران نيز مدتی در حوزۀ درس مرحوم ميرزا احمد آشتياني و مدتی هم به طور متفرقه در محضر مرحوم آقاميرزا مهدي آشتياني حضور يافت. همچنین در قم از محضر درسي آقايان سيدمحمدتقي خوانساري و سيدمحمد حجت كوه كمرهاي و ميرزا رضي تبريزي استفاده كرد. ايشان شرح منظومه حكمت و قسمتي از مكاسب و شوراق الالهام را خدمت مرحوم حاج شيخ مهدي اميركلاهي خوانده است.

خاطرات و وقايع تحصیل : سيدجلال الدين آشتياني با ذكر خاطراتي از استاد آقاميرزامهدي آشتياني، ميگويد: « در اوايل طلبگي، روزي خدمت مرحوم ميرزا مهدي آشتياني شرفياب شدم. فرمودند به بازديد دوستي عزيز كه زماني به درس من حاضر مي شد، مي روم. عرض كردم، اگر مانعي نباشد بنده هم در خدمت شما باشم. فرمودند مانعي نيست. در آن زمان روي خوش به عرفانيات نشان داده نمي شد و تبليغات ناجوانمردانه  برخي عليه فلسفه و عرفان بسيار اغواكننده بود. به هرحال بنده در خدمت مرحوم آقاميرزا مهدي، رفتيم به منزلي كه در حياط منزل جمعي نشسته بودند و مرحوم سيدجلال دوري، مثنوي مولوی را درس مي داد. او به ملاحظه احترام، از مرحوم ميرزا رشته سخن را قطع كرد و از ميرزا تقاضا نمود كه موضوع سخن ما اين شعر مثنوي است :
پـــرّ و بــال مـــا كمند عشق اوست
موكشانش مي كشد تا كوي دوست
و از ميرزا تمنا نمود كه بيت مذكور را تعبير نمايد. مرحوم آقاميرزا مهدي با شور و حال خاص در معناي اين بيت، حدود يك ساعت و نيم صحبت كرد و جهت ارتباط بين اين بيت و ابيات قبل از اين بيت ، چنان عالي تقرير كرد كه نفس ها در سينه حبس شد و حقير براي اولين بار از عارف محقق و استاد مسلم كتاب « شرح فصوص » و « مصباح الانس » معناي بيتي از ابيات « مثنوي » را شنيد و فهميد كه منكران عرفان، كنه مطالب را درنمي يابند و مشكل كار آنها تعصب خام است ».

استادان و مربيان: از استادان و مربيان سيدجلال الدين آشتياني مي توان به اين شخصيت ها اشاره نمود: آيت الله صدوقي يزدي، آيت الله حاج ميرزا عبدالجواد جبل عاملي اصفهاني، حاج شيخ مهدي مازندراني اميركلاهي، آيت الله بروجردي، آقاسيدمحمدتقي خوانساري، آقاي حكيم، آقاسيدعبدالهادي شيرازي، آقا ميرزاحسن بجنوردي خراساني، حاج ميرزا محمدحسين طباطبايي تبريزي، آقاميرزا مهدي آشتياني، آقا ميرزا احمد آشتياني، حاج ميرزا ابوالحسن رفيعي قزويني.

مشاغل و سمتهاي مورد تصدي: وي در بهمن 1339 به عضويت در "انجمن تالیف و ترجمه" دانشگاه مشهد به نمايندگي از دانشکده علوم معقول و منقول، در ديماه 1352 به عضويت کميته تاليف و ترجمه دانشکده الهيات و معارف اسلامي، در آبان 1355 به عضويت در شوراي پژوهشي دانشگاه و عضويت در کميته انتصابات و ترفيعات دانشکده درآمد. سيدجلال الدين آشتياني، در مهر سال 1349، آذر سال 1352، خرداد سال 1370 و خرداد سال 1375 به مديريت گروه فلسفه و حكمت اسلامي در دانشكده الهيات و معارف اسلامي منصوب شد. ايشان در اسفند 1374 عضو هيات تحريريه نشريه علمي – پژوهشی همین دانشکده شده اند.
کسب جوايز و افتخارات:در سال 1355 جايزه بنياد فرهنگي البرز را به خاطر آثار علمي و پژوهشي دريافت کردند و در اسفندماه 1376 به عنوان "دانشمند برجسته" در فرهنگستان علوم جمهوري اسلامي ايران انتخاب شدند. استاد آشتیاني در بهمن 1377 موفق به کسب جائزه شانزدهمين دوره کتاب سال جمهوري اسلامي به مناسبت انتشار کتاب شرح قيصري بر فصوص الحکم شدند.
زمان فوت : استاد سيدجلال الدين آشتياني در سال ۱۳۸۴ دار فاني را وداع گفت و به عالم باقي شتافت. پیکر ایشان در زير برف و باران شديد در دستان زائران و مجاوران حريم رضوي از مجتمع مهديه مشهد تشييع و در صحن آزادي حرم مطهر رضوي دفن گرديد.
آثار دکتر آشتياني
1-       شرح حال و آراء فلسفي ملاصدرا، مشهد، انتشارات زوار، 1340.
2-       شرح بر زادالمسافر ملاصدرا، تهران، انجمن حكمت و فلسفه ايران ، چ دوم ، 1359.
3-       هستي از نظر فلسفه و عرفان ، تهران ، انتشارات نهضت زنان مسلمان ، 1360.
4-       شرح مقدمه قيصري بر فصوص الحكم ، تهران ، انتشارات اميركبير ، چ چهارم 1372.

خواندن 7591 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند سید جلال الدین آشتیانی می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}10{/gallery}

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.