کاظم مدیر شانه چی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
استاد کاظم مدیر شانه چی استاد کاظم مدیر شانه چی

  • رشته و گرایش: علوم انسانی-الهیات و معارف اسلامی
  • محل تولد: شهر مقدس مشهد
  • تاریخ تولد: ۱۳۰۴
  • دانشکده: الهیات و معارف اسلامی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: ندارد

خلاصه: استاد كاظم مدير شانه ‏چي، در سال 1304 در شهر مقدس مشهد ديده به جهان گشود. وي استاد نمونه كشور و يكي از برجسته ترين چهره هاي ماندگار و از جمله عالمان وارسته اي بود كه سالها تدريسش در دانشگاه، آثار محققانه اش و فضايل و خصايل نيكويش همه درس آموز و تأثيرگذار بوده است. پس از تحصیلات ابتدايي و متوسطه، در سال 1319 به شوق فراگيري علوم ديني وارد حوزه علميه مشهد شد و سالها از محضر استادان بزرگي درس آموخت. مدير شانه چي خود سالها در حوزه به تدريس پرداخت و از 26 آبانماه 1337 به دعوت دانشگاه مشهد به تدريس پاره وقت در دانشكده معقول و منقول، كه بعدها الهيات و معارف اسلامي نام گرفت، مشغول شد. وي در 13 مهرماه 1342 به دانشياري و در 7 اسفندماه 1347 به استادي دانشگاه فردوسي مشهد نايل آمد.
در سالهاي 1350 و 1355 براي فرصت مطالعاتي به مسکو و همچنین به کشورهای سوريه، عربستان، مصر و مراکش اعزام شد. وي در 25 اسفندماه 1379 به افتخار بازنشستگي نائل آمد. زنده ياد استاد كاظم مدير شانه چي در 23 ارديبهشت سال 81 مطابق با آخر صفر سالروز شهادت امام هشتم (ع) در مشهد درگذشت و در صحن آزادي در جوار حضرت رضا (ع) به خاك سپرده شد.
 والدين و انساب : پدر ايشان از تاجران مشهور مشهد بود. مادر گرامي او، دختر ميرزا احمد مدرس يزدي، از خانواده‏اي روحاني بود. كاظم مدير شانه‏چي، در دامن مادري پرهيزكار و در محيطي سرشار از معنويت پرورش يافت و انساني وارسته بار آمد و يكي از چهره‏هاي ماندگار ايران اسلامي گرديد.

تحصیلات رسمي و حرفه اي : استاد مديرشانه‏چي، از همان دوران كودكي همچون ديگر كودكان خواندن و نوشتن را از مكتبخانه فرا گرفت و با هوشي سرشار، استعدادي خدادادي و پشتكاري بي‏نظير، به تحصیل علوم ديني در حوزه علمي و پر رونق مشهد پرداخت. او پس از گذراندن دوره ابتدايي و دبیرستان، در بيست سالگي با تمايل شخصي خود و علاقه‏اي كه به روحانیت داشت، براي ادامه تحصیل وارد مدرسه «خيرات خان» مشهد شد و به تحصیل علوم حوزوي و ادبيات عرب پرداخت.
نخست در محضر اديب نيشابوري و حاج محقق نوغاني، مطوّل و در محضر حاج ميرزا احمد مدرس يزدي (ابوالزوجه محترمشان) شرح لمعه و قوانين الأصول را فرا گرفت. سپس با تقاضا از آيت اللّه شيخ هاشم قزويني، ايشان در مشهد ماندگار شده و براي نخستين بار، تدريس رسائل و مكاسب و كفايه را در حوزه مشهد آغاز كرد كه مرحوم استاد به هر سه درس معظم له حاضر شد و سطوح عاليه را تكميل نمود. آنگاه ساليان متمادي، در درس خارج فقه و اصول حضرات آيات: شيخ هاشم قزويني، شيخ مجتبي قزويني، حاج سيد يونس اردبيلي، حاج ميرزا احمد كفايي خراساني، فرزند آخوند خراساني، و آيت اللّه ميلاني شركت جست و مباني علمي اش را استوار ساخت. همچنین علوم معقول را نزد حضرات آيات: حاج شيخ مجتبي قزويني(شرح اشارات خواجه، شرح هدايه و اسفار) شيخ سيف اللّه ايسي و مرحوم الهي قمشه اي كه تابستانها به مشهد مي آمد، فرا گرفت و از تحصیل فراغت جُست.
او همزمان باتحصیل، به تدريس سطوح، به ويژه شرح لمعه و مكاسب، و تقرير درس آيت اللّه ميلاني براي ديگران، و شركت در جلسات استفتاي آيت الله ميلاني، در شبهاي ماه رمضان پرداخت و جزء فضلاي معروف و شناخته شده حوزه به شمار می آمد.

فعاليتهاي ضمن تحصیل : كاظم مدير شانه چي همزمان با تحصیل،تدريس را براي طلاب دوره هاي پائيين تر آغاز كرد و در سال 1377 كه دانشكده الهيات دانشگاه فردوسي مشهد افتتاح شد، از وي براي تدريس دعوت به عمل آمد.ايشان از آن زمان تا سالهاي آخر عمر در آنجا فقه را تدريس می كرد.
استادان و مربيان : عالماني چون شيخ محمد تقي اديب نيشابوري، ميرزا احمد مدرس يزدي، سيد هادي ميلاني، ميرزا احمد كفايي خراساني، شيخ هاشم و شيخ مجتبي قزويني، سيد يونس اردبيلي، ميرزا محمد آشتياني، و حكيم مهدي الهي قمشه اي و غيره ...از جمله استادان كاظم مدير شانه چي بوده اند.

كاظم مديرشانه چي پس از تعطيلي درس ها در حوزه علميه مشهد، درس مطول را نزد «اديب نيشابوري» و سپس «حاجي محقق نوقاني» فراگرفت. استاد درسهاي شرح لمعه و قوانين الاصول را در محضر «حاج ميرزا احمد مدرس يزدي» كه در آن روزگار از بزرگترين مدرسان حوزه علميه مشهد بود و نيز در محضر فرزند وي و دو تن ديگر از اهل فضل آموخت.
هم زمان با سفر آيت الله «شيخ هاشم قزويني» به مشهد، با توصیه آيت الله «ميرزا مهدي اصفهاني» به همراه برخي از طلاب حوزه مشهد، از وي درخواست كردند تا در شهر مشهد رحل اقامت افكنده و سطوح عاليه حوزه را دوباره در اين سامان تدريس كند. آيت الله «شيخ هاشم قزويني» نيز اين درخواست را پذيرفت و مدير شانه چي جوان، دروس عاليه، يعني رسائل و مكاسب شيخ انصاري و كفايه الاصول آخوند خراساني را به همراه تني چند از طلاب در محضر وي فراگرفت.
استاد براي اين كه دوره يادگيري را كوتاه كند، بخشي از كفايه را نزد «حاج ميرزا علي اكبر نوقاني» تلمذ كرد. همچنین يك دوره خارج اصول را بر مبناي ناييني و نيز برخي مباحث خارج فقه را در محضر «آيت الله حاج شیخ مجتبي قزويني» و بعضي از دروس معقول را نيز با روش خاص وي ( يعني روش انتقادي ) آموخت. وي همچنین همزمان از درس خارج فقه آيت الله شيخ هاشم قزويني استفاده مي نمود و مدتی نيز در درس خارج فقه «آيت الله سيديونس اردبيلي» (از شاگردان آخوند خراساني) حضور پيدا مي کرد.
از ديگر استادان وي، «حاج ميرزا احمد كفايي» فرزند آخوند خراساني است كه در تدريس كفايه الاصول واقعاً زبردست بود و استادمديرشانه چي از محضر وي بهره ها برد. همچنین وقتي كه «آيت الله حاج سيد محمد هادي ميلاني» براي زيارت حضرت امام رضا(ع) از عراق به مشهد مشرف شد، استاد به همراه شماري از دوستان حوزوي خود، از ايشان درخواست كرد كه در مشهد بماند. آيت الله ميلاني خواسته آنان را پذيرفت و استاد يك دوره خارج اصول و سه مبحث از مباحث فقه را در محضر وي فراگرفت.
در زمينه علوم عقلي نيز شرح اشارات خواجه نصير و شرح هدايه و بخش هايي از اسفار صدرالمتالهين را با روش انتقادي در محضر «آيت الله حاج شيخ مجتبي قزويني» و همچنین بخش هايي ديگر از اسفار را در محضر «حاج شيخ سيف الله ايسي» فراگرفت. اين دو از شاگردان حكيم آقابزرگ «شهيدي مشهدي» بودند. در زمينه عرفان نظري نيز شرح قيصري بر فصوص الحكم ابن عربي را در محضر حكيم «ميرزا مهدي الهي قمشه اي» كه تابستان ها به مشهد مشرف مي شد، آموخت.
استادكاظم مدير شانه چي افزون بر درس هاي رسمي حوزه، به طور غيرمداوم نيز از محضر ديگر استادان با مسافرت به قم و یا ضمن مسافرت استادان به مشهد استفاده مي كرد؛ مانند «ميرزا مهدي آشتياني» كه حدود يك ماه در درس خارج اصول وي شركت كرد و درس آيت الله «رامهرمزي بهبهاني» و همچنین از محضر درس مرجع تقليد شيعه «آيت الله خويي» بهره هاي فراوان برد.
استاد شانه چي از استادان و شخصيتهاي علمي چون: «شيخ آقا بزرگ تهراني» « شيخ هاشم قزويني، ميرزا مهدي الهي قمشه اي و آيت الله ميرزا حسين سبزواري» اجازه روايتي و اجتهاد گرفت. او در سفر به كشورهاي اسلامي مورد عنايت برخي مشايخ فقه و حديث قرار گرفت و از آنان اجازه اجتهاد اخذ كرد. از جمله مولانا «ابوالعباس عمراني» شيخ مشايخ كشور مغرب و استاد فقه و حديث دارالحديث «حسني رباط» و نيز امام مسجد جامع حلب و ديگران....

وقايع ميانسالي : مرحوم استاد كاظم مدير شانه چي در مبارزات انقلاب اسلامي، از استادان پيشگام بوده و در مبارزات و تظاهرات نقش فعال داشت و در هدايت دانشجويان به سوي كانون مبارزه نقش موثري ايفا مي كرد ولی هميشه از افراط و تفريط همه را بر حذر مي داشت و معمولا شخصي معتدل در حوزه سياست بود.
ايشان به سبب اشتغال به مسائل مربوط به حديث و منابع آن، سفرهاي متعدد به كشورهاي مختلف از جمله مصر، سوريه، اردن، حجاز، تركيه، مراكش، اسپانيا و پاكستان داشت.
 مشاغل و سمتهاي مورد تصدي: استاد مدیرشانچي در سال 1327 متصدي کتابخانه نواب را داشته و در سال 1340 به صورت افتخاري متصدي امور را در دست گرفت و بعدها در 14 خرداد 1346 به عنوان سرپرست امور کتابخانه معقول و منقول مشغول به فعاليت شد.ايشان 12 مهرماه 1348 در کميته تدارکات دانشکده منصوب و در سالهاي 1349 و 1352 و 1370 و 1376 به سمت مدير گروه فقه مباني حقوق اسلامي برانگيخته شدند. وي از سال 1352به صورت پيوسته در گروه آموزشي تمدن اسلامي عضو بود و در 23 آبانماه 1355 در کميته انتصابات و ترفيعات دانشکده نيز عضو گردید. پيش از رياست دانشکده در 14 مهرماه 1358 در شوراي پژوهشي دانشگاه نيز عضو شده و سرانجام در سال 1369 به عنوان رياست دانشکده انتخاب و مشغول به کار شد.
 در اين بين ايشان به عضويت هيات مميزه دانشگاه و هيات تحريريه مجله علمي - پژوهشی دانشکده درآمد.
 کسب جوايز و افتخارات: استاد مدیر شانه چي در 11 ارديبهشت 1372 به عنوان استاد نمونه آموزش عالي کشور انتخاب و در سال 1381 به عنوان چهره ماندگار معرفي شد.
زمان فوت : مرحوم كاظم مدیر شانه چي در 2 ارديبهشت 1381 در روز وفات حضرت رضا(ع) در مشهد چشم از جهان فاني فرو بست و در جوار آرامگاه آن امام همام آرميد.

خواندن 5067 دفعه
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.