تقي فاطمي

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

  • رشته و گرایش: ریاضیات
  • محل تولد: اصفهان
  • تاریخ تولد: ۱۲۸۳
  • دانشکده: علوم ریاضی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: ندارد

سيدمحمدتقي فاطمي در سال 1283 ه.ش در شهر اصفهان ديده به جهان گشود. پس از طي تحصیلات ابتدايي و متوسطه، عازم فرانسه شد و با كسب درجه پروفسوري رياضيات از دانشسراي عالي پاريس به ايران بازگشت. پس از آن در دانشسراي عالي تهران به تدريس علوم رياضي و مكانيك استدلالي پرداخت. در سال 1314 ازدواج کرد و تشکيل خانواده داد. وي در تاسيس دانشكده فني دانشگاه تهران و دانشكده علوم نقش به سزايي داشت. او در سال 1347 عازم مشهد شد و ضمن تدريس در دانشگاه فردوسي مشهد، مديريت گروه رياضي اين دانشگاه را به عهده گرفت. پرفسور سيد محمدتقي فاطمي سرانجام در پاييز سال 1374 به ديار باقي شتافت و در جوار امام هشتم شيعيان (ع) به خاك سپرده شد.
از آن مرحوم سه پسر و دو دختر  باقي مانده است. پسر بزرگ ايشان پروفسور سيد محمد خان فاطمي از دانشمندان اختر فیزیک و ساکن آمريکاست که در سازمان فضایي ناسا خدمت مي کند. دو فرزند ديگر استاد، یعنی دکتر سيد محمود فاطمي داروساز و مهندس سيد سعيد فاطمي در ايران زندگي مي کنند.
تحصیلات رسمي و حرفه اي : دكتر فاطمي در ايام کودکی در منزل مشغول به تحصیل و فراگيري دروس فارسي، مقدمات عربي و دروس مذهبي بود. در سال 1295 به مدرسه گلبهار و سپس مدرسه صارميه اصفهان وارد شد. وي در سال 1305 موفق به کسب مدرک ديپلم در رشته علمي شد و پس از طي تحصیلات ابتدايي و متوسطه در سال 1306 براي تحصیل در رشته رياضيات عازم فرانسه شد و پس از نگارش رساله تخصصي استعمال گروهها در هندسه و كسب درجه پروفسوري رياضيات از دانشسراي عالي پاريس در سال 1312 به ايران بازگشت.
مشاغل و سمتهاي مورد تصدي :پرفسور فاطمي پس از اتمام تحصیلات خود و بازگشت به ايران در دبیرستان نظام مشغول به کار شد و از سال 1313 در دانشسراي عالي تهران به تدريس علوم رياضي و مكانيك استدلالي پرداخت. وي در سال 1316 به تدريس هندسه ترسيمي در دانشگاه فني و همکاري با فرهنگسراي علوم زبان فارسي در وضع واژگان معادل براي اصطلاحات مکانيک مشغول بود. پرفسور فاطمي در سال 1347 از دانشگاه تهران بازنشسته و عازم مشهد شد ومديريت گروه رياضي دانشگاه فردوسي مشهد را به عهده گرفت.
مراکزي که ایشان از بانيان آن به شمار مي آيند : پس از تاسيس دانشگاه تهران در سال 1313 پروفسور فاطمي در همان سال دانشكده فني تهران را بنيان نهاد. بعدها در تاسيس دانشكده علوم نيز مشاركت كرد.
ساير فعاليتها و برنامه هاي روزمره : نخستين کتب درس رياضي براي دانش آموزان توسط پرفسور فاطمي در سال 1318 تاليف و تدوين شد.استاد فاطمي با همکاري دوستانش ۲۶ جلد کتاب رياضي در موضوعات جبر، هندسه، مثلثات و مکانيک استدلالي براي دانشگاهها و دبیرستانها تاليف و تدوين کرد. او از خادمان افتخاري حضرت رضا(ع) بود و بارها مي گفت: (( خدمت به امام رضا(ع) از افتخارات من است)).
آرا و گرايشهاي خاص : دكتر سيد محمدتقي فاطمي را پدر علوم رياضي نوين در ايران مي دانند. او نخستين متخصص مكانيك تحليلي كشورمان بود.
جوائز و نشانها : پروفسور فاطمي در سال 1350 به عنوان استاد ممتاز دانشگاه تهران انتخاب شد و در بيست و دومين كنفرانس رياضي كشور در سال 1369 به عنوان استاد پيشكسوت رياضيات ايران در قرن معاصر مورد تقدير قرار گرفت

خواندن 6828 دفعه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست
{gallery}15{/gallery}

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.