غلامحسین یوسفی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: زبان و ادبیات فارسی
  • محل تولد: مشهد
  • تاریخ تولد: بهمن 1306
  • دانشکده: ادبیات
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: ندارد

خلاصه:غلامحسين يوسفي در بهمن ۱۳۰۶ خورشيدي در مشهد به دنيا آمد. تحصیلات ابتدايي و متوسطه را در همان شهر به پايان برد و از سال ۱۳۲۵ براي تحصیل در دوره لیسانس زبان و ادبيات فارسي به تهران رفت. در سال ۱۳۲۸ تا ۱۳۳۰ در دوره دکتري در دانشگاه تهران به تحصیل ادامه داد و از سال ۱۳۲۹ مشغول تدريس در دبیرستان هاي مشهد شد و همزمان دوره لیسانس حقوق قضايي و سياسي دانشکده حقوق دانشگاه تهران را هم گذراند. با تأسیس دانشکده ادبيات در دانشگاه فردوسي مشهد از سال ۱۳۳۴ تدريس دروس تاريخ ادبيات را در اين دانشکده آغاز کرد. علاوه بر تدريس، تصدي تربيت معلم خراسان را نیز به عهده داشتند و پس از انتصاب به دانشياري زبان و ادبيات فارسي در سال 1335-1336 به دانشگاه مشهد منتقل شدند. وي در سال 1342 به رتبه استادي نائل شد. دکتر غلامحسین يوسفي تا مهرماه ۱۳۵۸ در دانشگاه فردوسي مشهد در دوره‌هاي لیسانس و فوق لیسانس و دکتري ادبيات تدريس کرد. در سال ۱۳۵۸ از دانشگاه مزبور بازنشسته شد.
او همزمان به تحقيق و پژوهش در حوزه‌هاي متنوع ادامه داد و به اين منظور سفرهاي مطالعاتي به کشورهاي مختلف از جمله فرانسه، انگلستان (1342 تا 1343) و آمريکا(1351 تا 1352) انجام داد. تصحیح متون يکي از زمينه‌هاي مورد علاقه دکتر يوسفي بود که در اين مسير کارهاي ماندگاري از او در دست است. ابومسلم سردار خراسان، ديداري با اهل قلم، کاغذ زر، تحقيق درباره سعدي و شيوه‌هاي نقد ادبي از جمله آثار تصنيفي و ترجمه‌اي دکتر يوسفي است.
دکتر غلامحسين يوسفي در چهاردهم آذر ۱۳۶۹ در ۶۳ سالگي در تهران درگذشت و پيکر او پس از انتقال به مشهد در جوار مرقد مطهر حضرت علي بن موسي الرضا - عليه السلام- آرام گرفت.
 
تحصیلات رسمي و حرفه اي :تحصیلات ابتدايي خود را طي سال هاي 1313 تا 1319 در دبستان عنصري مشهد گذراند و متوسطه و ششم را در همان شهر در دبیرستان شاهرضا پايان برد و از سال ۱۳۲۵ براي تحصیل در دوره لیسانس زبان و ادبيات فارسي به تهران رفت و در دانشکده ادبيات دانشگاه تهران مشغول به تحصیل شد. در سال ۱۳۲۸ تا ۱۳۳۰ در دوره دکتري در دانشگاه تهران به تحصیل ادامه داد.
 
مشاغل و سمتهاي مورد تصدي :دکتر يوسفي علاوه بر تدريس در دبیرستان ها و نیز دانشگاه فردوسي مشهد، به ارائه مشاوره به معلمان ادبيات فارسي در آموزشگاه هاي مشهد هم مي پرداخت . ايشان در سال 1338 اداره انتشارات و روابط دانشگاهي را تاسيس کردند و نشر کتاب هاي دانشگاهي رابنیان نهادند و در ايجاد چاپخانه دانشگاه بسيار کوشيدند.
در سال 1343 به مديريت گروه آموزش زبان و ادبيات فارسي تا چندين سال منصوب شدند.دکتر غلامحسین يوسفي براي پيشبرد آموزش و تحقيق در زبان و ادبيات فارسي در دانشگاه فردوسي مشهد کوشش فراوان کرد. در سال 1356 تأسيس دوره‌هاي فوق لیسانس و دکتري در دانشگاه فردوسي مشهد پس از دانشگاه تهران مديون تلاش هاي وي بود.
زمان فوت :دکتر غلامحسين يوسفي در چهاردهم آذر ۱۳۶۹ در ۶۳ سالگي در تهران درگذشت و پيکر او پس از انتقال به مشهد در جوار مرقد مطهر حضرت علي بن موسي الرضا - عليه السلام-آرام گرفت.
 برخي از آثار:
نامه اهل خراسان، تهران، زوار،1346.
فرخي سيستاني: بحثی در شرح احوال و روزگار و شعر او. ۱۳۴۱
کاغذ زر، يادداشت هايي در ادب و تاريخ، تهران، يزدان،1363.
تصحيح قابوسنامه، ۱۳۴۵
تصحيح التصفیه في احوال المتصّوفه
ابومسلم سردار خراسان، ۱۳۴۵
تصحيح تقويم الصحه، ۱۳۵۰
برگ‌هايي در آغوش باد، ۲ جلد، ۱۳۵۶
تصحيح لطائف‌الحکمه، سراج‌الدين محمود ارموي
ترجمه اما من شعر را دوست دارم، ژيلبر سسبرون
برگزيده‌اي از اشعار عربي معاصر از دکتر مصطفي بدوي
چشم اندازي در ادبيات و هنر از رنه ولک و ديگران
تصحيح بوستان سعدي، ۱۳۵۹
تصحيح ملخص اللغات، ۱۳۶۲
ترجمه شيوه‌هاي نقد ادبي از ديويد ديچز، ۱۳۶۲
ترجمه کتاب انسان دوستی در اسلام از مارسل بوازار، ۱۳۶۲
ترجمه و تحقيق کتاب در مورد سعدي از هانري ماسه، ۱۳۶۴
روان هاي روشن
تصحيح گلستان سعدي، ۱۳۶۸
چشمه روشن، ۱۳۶۹

خواندن 11949 دفعه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست
{gallery}20{/gallery}
محتوای بیشتر در این بخش: « محمد واعظ زاده علي شريعتي »

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.