ابوالقاسم بزرگ نیا

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
دکتر بزرگ نیا در دانشکده علوم ریاضی دکتر بزرگ نیا در دانشکده علوم ریاضی

 • رشته و گرایش: آمار
 • محل تولد: قوچان
 • تاریخ تولد: 1312
 • دانشکده: علوم ریاضی
 • مرتبه علمی: استاد
 • صفحه خانگی: http://www.um.ac.ir/~bozorgnia

خلاصه : دكتر ابوالقاسم بزرگ‌نيا، فرزند سيدمحمود، در سال 1312ش. در شهر قوچان به دنيا آمده است. او نوه نزديک آيت الله نجفي قوچاني بوده و در خانواده اي ديني و مذهبي بزرگ شده است. تحصیلات ابتدايي و دوره اول دبیرستان را در زادگاهش سپري کرده و برايتحصیل در مقطع بالاتر به مشهد رفته است. پس از دریافت مدرك كارشناسي رياضي از دانشسراي عالي تهران وکارشناسي ارشد رياضي از موسسه عالي و رياضيات تهران، به عنوان عضو هئيت علمي دانشكده علوم دانشگاه فردوسي مشهد استخدام شده است. پس از 5سال براي ادامه تحصیل به صورت بورسيه به کشور انگلستان اعزام شده و در آنجا تغيير رشته داده و در رشته آمار و احتمال به تحصیل پرداخت.  پس از 6 سال تحصیل در دانشگاه شفليد انگلستان، مدرک كارشناسي ارشد و دكتراي آمار و احتمال را دريافت کرد و به ايران بازگشت. ايشان درجه استادياري و دانشياري خود را در دانشكده علوم دانشگاه فردوسي مشهد کسب نموده و در طول دوران تدريس در دانشگاه، چندين دوره براي فرصتهاي مطالعاتي به کشورهاي انگليس و آمريکا سفر کرده اند.
ايشان داراي 3 فرزند هستند و كتاب "نظريه آمار" تالیف ايشان، به عنوان كتاب سال برگزيده شده است.
تحصیلات رسمي و حرفهاي : ابوالقاسم بزرگنيا تحصیلات ابتدايي و دوره اول دبیرستان را در زادگاهشان قوچان سپري نموده و به دلیل نبود امکانات تحصیل در مقطع بالاتر در زادگاهشان به مشهد رفته و به مدت 2 سال در دانشسراي مقدماتي به صورت شبانه روزي تحصیل کردند. ايشان پس از گذراندن تعهد 5 ساله شان در کنکوردانشسراي عالي شرکت نمودند و درسال 1336 مدرك كارشناسي رياضي را از دانشسراي عالي تهران دريافت کردند.در طول تحصیل دانشگاهي خود همراه و همکلاس با دکتر صادقي بوده اند. بعد از کسب مدرک لیسانس مجدد براي گذراندن تعهد خود به قوچان برگشتند. در کنکوري که دکتر مصاحب براي موسسه عالي رياضيات برگزار کردند، شرکت کرده و جزو هفت نفري بودند که در اولين دوره موسسه پذيرفته شده و در آنجا مشغول به تحصیل شدند. ايشان كارشناسي ارشد رياضي را از موسسه عالي و رياضيات تهران دريافت کردند و به عنوان عضو هئيت علمي دانشكده علوم دانشگاه فردوسي مشهد استخدام شدند. پس از 5سال تدريس در دانشگاه فردوسي مشهد براي ادامه تحصیل به صورت بورسيه به کشور انگلستان اعزام شدند و در آنجا با تغيير رشته خود، در رشته آمار و احتمال ادامه تحصیل دادند و پس از 6 سال تحصیل در دانشگاه شفليد انگلستان، مدرک كارشناسي ارشد و دكتراي آمار و احتمال را دريافت کردند و به ايران بازگشتند. ايشان درجه استادياري و دانشياري خود را در دانشكده  علوم دانشگاه فردوسي مشهد کسب کرده اند.
 
مشاغل و سمتهاي مورد تصدي : ابوالقاسم بزرگ نيا پس از گذراندن دانشسرا به دلیل تعهد 5 ساله اي که براي آموزش در فرهنگ داشتند به قوچان بازگشتند و آموزگار کلاس دوم ابتدايي شدند. ايشان بعد از اتمام دوره مدرسي از وزارت فرهنگ به وزارت علوم منتقل و در دانشگاه مشهد به عنوان مدرس رياضي استخدام گردیدند.
 جوائز و نشانها : كتاب "نظريه آمار " ابوالقاسم بزرگ نيا ، در دوره هفتم كتاب سال جمهوري اسلامي ايران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به عنوان كتاب سال برگزيده شد.
توصیه هاي دکتر ابوالقاسم بزرگ نيا: در حال حاضر عمده ترين دغدغه من و شايد تمام اساتيد، روشن نبودن هدف تحصیلات براي دانشجويانمان مي باشد که واقعا هيچ انگيزه اي در آنها ايجاد نمي شود که به درس و بحث بپردازند . دانشجو تحصیل مي کند و فارغ التحصیل مي شود ولي بيکار  می ماند. یکی از دغدغه بزرگ هر استادی این است که درسي را که مي دهد، در واقع نتيجه آن را نمي بيند. دانشجو در اين رشته فارغ التحصیل شده، ولی در بازار کار، يک رشته و يا کار بسيار دور از آن رشته تحصیلي يا نامناسب را بايد انتخاب کند و يا بايد بيکار بماند.

خواندن 7569 دفعه
 • رسانه
 • گالری تصاویر
 • ارسال خاطره
 • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند ابوالقاسم بزرگ نیا می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}9{/gallery}
محتوای بیشتر در این بخش: سید جلال الدین آشتیانی »

10 نظرها

 • پیوند نظر s دوشنبه, 18 دی 1391 ساعت 10:15 ارسال شده توسط s

  آقای دکتر بزرگ نیا انسانی شریف و بزرگوار و استادی نمونه امیدوارم هرجا هستند سالم و سلامت باشند. من همیشه دعاگوی ایشان هستم.

 • پیوند نظر s دوشنبه, 18 دی 1391 ساعت 05:43 ارسال شده توسط s

  کلاس درس ایشان یکی از بهترین کلاس های درسی من در طول تحصیل بود.

 • پیوند نظر s یکشنبه, 17 دی 1391 ساعت 11:27 ارسال شده توسط s

  استاد عزیزم امیدوارم هرکجا که هستید سلامت باشید.

 • پیوند نظر a یکشنبه, 17 دی 1391 ساعت 11:22 ارسال شده توسط a

  استاد به تواضع و فروتنی دکتر بزرگ نیا پیدا نمی شود.

 • پیوند نظر s یکشنبه, 17 دی 1391 ساعت 11:20 ارسال شده توسط s

  هرچه آمار بلدم از کلاس درس دکتر بزرگ نیا است. وقتی کلاس آمار داشتم با چنان عشقی کلاس می رفتم که اصلا گذر زمان را نمی فهمیدم. این فقط گفته ی من نیست، بلکه بقیه ی دوستانم هم همین نظر را داشتند.

 • پیوند نظر 1 یکشنبه, 17 دی 1391 ساعت 09:48 ارسال شده توسط 1

  گفت استاد مبر درس از یــاد
  یاد باد آن چه مرا گفت استاد
  یاد باد آن که مرا یاد آموخت
  آدمی نان خورد از دولت یـــاد
  هیـــــچ یــادم نرود این معنی
  کـــه مرا مادر من ،نـــادان زاد
  پـــــدرم نیز چو استـــادم دید
  گشــــت از تربیــــــت من آزاد
  پس مرا منت از استـــــاد بود
  که به تعلیم من اُستـــــاد اِستاد
  هر چه می دانست آموخت مرا
  غیر یک اصــل که نا گفته نهاد
  قدر استــــاد نکو دانستن
  حیف استاد به من یاد نداد

 • پیوند نظر s یکشنبه, 17 دی 1391 ساعت 09:44 ارسال شده توسط s

  بی انصافیست که تو را به شمع تشبیه کنم زیرا شمع را میسازند تا بسوزد

  اما تو میسوزی تا بسازی ، با سپاس .

 • پیوند نظر a یکشنبه, 17 دی 1391 ساعت 09:43 ارسال شده توسط a

  ای استاد تو را سپاس : ای آغاز بی پایان ، ای وجود بی کران ، تو را سپاس .ای والا مقام ، ای فراتر از کلام، تورا سپاس. ای که همچون باران بر کویر خشک اندیشه ام باریدی. تو را سپاس، تو را سپاس.

 • پیوند نظر tt یکشنبه, 17 دی 1391 ساعت 09:41 ارسال شده توسط tt

  استاد عزیزم . یاد تو همیشه در ذهنم .عشق تو در قلبم و عطر مهربانت همیشه در وجودم
  جاری است

 • پیوند نظر q یکشنبه, 17 دی 1391 ساعت 09:39 ارسال شده توسط q

  تا خدا بوده و هست ، معلم بوده و هست و هر روز ، روز معلم هست . معلمی هنر است ،
  عشقی است آسمانی

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.