غلامحسین رونقی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: شیمی
  • محل تولد: بیرجند
  • تاریخ تولد: 1321
  • دانشکده: علوم
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://ronaghi.profcms.um.ac.ir

خلاصه :غلامحسین رونقی در سال 1321 در شهرستان بیرجند متولد شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همان شهر زادگاهش گذراند . پدر ایشان در کار آزاد و مادرش خانه دار بودند . وی تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در مدرسه شوکتی گذراد . در سال 1346 پس از گذراندن مشکلات و وقفه های بوجود آمده به دلیل فوت پدر دیپلم را دریافت کرده و مقطع لیسانس و فوق لیسانس را در فردوسی مشهد و دکترا را در میشیگان آمریکا گذراند .

وی در سال 1359 موفق به کسب مدرک دکترا شد و بلافاصله به ایران بازگشت . در طی فعالیت های آموزشی و اجرایی که در ایران داشت ، سه دوره دیگر نیز جهت فرصت مطالعاتی به آمریکا و کانادا و استرالیا اعزام شد .

 

تحصیلات رسمی و حرفه ای :دکتر رونقی دوره دبستان و سیکل اول دبیرستان را در مدرسه شوکتی بیرجند گذراندند . در سال سوم دبیرستان به علت فوت پدر با وجود اینکه جزو دانش آموزان ممتاز و شاگرد اول بودند ، دست از تحصیل کشیدند تا برای سرپرستی خواهران و برادرانشان با مادرشان همکاری کرده باشند . ایشان در کنار دایی شان وارد بازار کار شدند . مجدد بعد از دو سال وقفه دوره دوم دبیرستان را به صورت شبانه خواندند و در نهایت در سال 1346 موفق به اخذ دیپلم طبیعی شدند .

در همان سال در کنکور دانشگاه تهران و مشهد شرکت کردند و در هر دو دانشگاه در رشته شیمی قبول شدند و ایشان دانشگاه مشهد را برای ادامه تحصیل انتخاب کردند . دکتر رونقی با وجود اینکه در ابتدای تحصیل علاقه ای به رشته شیمی نداشت اما به مرور با جذابیت های آن آشنا شده و جزو دانشجویان ممتاز دوره خود شدند و دوره لیسانس را در سه سال و نیم گذراندند و از وزارت دربار آن زمان تشویق نامه نیز دریافت کردند . همچنین به دلیل ممتاز بودن در مقطع لیسانس ، بدون کنکور وارد مقطع ارشد دانشگاه فردوسی شدند . ایشان پس از فارغ التحصیلی با گذراندن آزمون های مربوطه مثل زبان و غیره که توسط وزارت علوم و انجمن ایران و آمریکا برگزار می شد و با استفاده از بورس وزارت فرهنگ و آموزش عالی جهت ادامه تحصیل به دانشگاه میشیگان آمریکا عزیمت نمود و در سال 1359 به اتمام رساند . دکتر رونقی برای دوره فوق دکترا مجددا به دانشگاه میشیگان آمریکا اعزام شد و با پروفسور پاپاو شروع به کار کرد و نتیجه آن چندین مقاله در ژورنال های معتبر می باشد .

وی در سال 1363 به کانادا اعزام شد . در این فرصت مطالعاتی با پروفسور کرول در گروه حسگرهای شیمیایی فعالیت کرد و نتیجه این سفر نیز 5 مقاله بود که یکی از این مقالات که در دانشگاه جورجیا ارائه شده بود ، از طرف انجمن شیمی آمریکا ممتاز شناخته شده و به سبب این کار برجسته دکتر کرول لوحی از دانشگاه تورنتو را نیز به ایشان اهدا کردند .

استاد رونقی در فرصت مطالعاتی سوم به استرالیا سفر کرد و در دانشگاه سیدنی با پروفسور لیندوی کارهای تحقیقاتی خود را ادامه دادند .

 

مشاغل و سمت های مورد تصدی :دکتر رونقی در حین تحصیل مقطع ارشد به صورت کارشناس نیمه وقت در آزمایشگاه های دانشکده علوم مشغول به کار بودند و در دبیرستان علم ، دبیرستان دانش و هنر و دبیرستان ادب دروس شیمی را تدریس می کردند . ایشان قبل از فارغ التحصیلی در سال 1353 از دانشگاه رازی کرمانشاه به ریاست مرحوم دکتر گویا به عنوان مربی دعوت بکار شدند .  با وجود اینکه عضو هیئت علمی دانشگاه رازی بودند، به دانشگاه بیرجند منتقل شدند و به مدت 7 سال به ریاست دانشگاه بیرجند منصوب شدند . فعالیت های چشمگیری از جمله گسترش تاسیسات کشاورزی و دامپروری ، تجهیز آزمایشگاه های مختلف فیزیک و شیمی ، ایجاد ده رشته کارشناسی و یک رشته کارشناسی ارشد ، تاسیس دانشگاه پیام نور بیرجند را انجام دادند و پس از فرصت مطالعاتی از سال 1370 به دانشگاه فردوسی مشهد منتقل و مشغول به کار شدند .

در سال 1371 به عنوان معاون تحصیلات تکمیلی دانشگاه انتخاب شده و 16 رشته کارشناسی ارشد و 20 گرایش دکترا تاسیس کردند . دکتر رونقی در کمیته های علمی مختلفی مثل کمیته تخصصی هیات ممیزی دانشگاه ، هیات ممیزی مرکزی دانشگاه فردوسی ، انجمن شیمی ایران ، شورای عالی انجمن شیمی و مهندسی شیمی ایران ، کمیته شیمی تجزیه در انجمن شیمی و مهندسی شیمی ایران ، شورای پژوهشی و کمیته ارتباط با صنعت ، کمیته تخصصی گروه شیمی و کمیته برنامه ریزی درسی گروه شیمی دانشگاه فردوسی مشهد حضور داشتند .

همچنین در دانشگاه های مختلفی همکاری داشته اند . دانشگاه بیرجند در مقطع کارشناسی ارشد ، دانشگاه سیستان  و بلوچستان و دانشگاه مازندران در مقاطع ارشد و دکترا ، در دانشگاه رازی در مقطع کارشناسی فعالیت داشتند . در دانشگاه میشیگان و کانادا هم ضمن اینکه دانشجوی دکترا بودند و در فرصت مطالعاتی بسر میبردند. تدریس عمومی ( Teaching Asistant ) پرداختند و علاوه بر آن در آزمایشگاه ها نیز مسئولیت هایی داشتند .

 

استادان و مربیان :سرکار خانم طبی معلم کلاس اول ایشان بودند . دکتر رونقی اینگونه از ایشان یاد می کند : « من با وجود محبتی که در کانون خانواده ام بود ، در ابتدا اصلا تمایلی به مدرسه رفتن نداشتم و خانم طبی چون خانه ما در مسیر راهشان بود ، هر روز صبح به دنبال من می آمدند و دست من را میگرفتند و به مدرسه میبردند و من را تشویق می کردند . از آن موقع چنان در روحیه من اثر گذاشتند که با شوق و علاقه زیاد تحصیلاتم را ادامه دادم .»

از سایر اساتید غلامحسین رونقی می توان به این شخصیت ها اشاره کرد : دکتر سلاجقه ، دکتر قدسی ، دکتر صمدی ، آقای مهندس بحرالعلوم ، آقای مهندس پسند و مرحوم دکتر ایپکچی ، دکتر گویا ، پروفسور پاپاو ( یکی از بزرگان شیمی در زمینه شیمی محلول ها ) ، پروفسور کرول ( گروه حسگرهای شیمیایی ) و پروفسور لیندوی .


جوایز :کتاب روشهای طیف سنجی نوری تجزیه ای دکتر رونقی در اولین مراسم انتخاب سال استان خراسان به عنوان کتاب برگزیده در علوم پایه انتخاب شد و مشمول جایزه قرار گرفت . همچنین 3 طرح تحقیقاتی که دو طرح ممتاز و یک مورد طرح برجسته ارزیابی و تایید شد که همه آن ها نیز مشمول جایزه گردیدند .

وی در شهریورماه 1389 از سوی وزارت علوم به عنوان دانشمند برتر شیمی تجزیه کشور انتخاب شد و در همین سال به عنوان پیشکسوت برتر شیمی ایران از سوی دانشگاه آزاد اسلامی مورد قدردانی قرار گرفت.

 

توصیه های دکتر غلامحسین رونقی :از لحظات خود بهترین استفاده را بکنید من وقتی از سرکار بر میگشتم و حتی در طول روز و قتهایی که بیکار بودم ، وقتی که سوار دوچرخه بودم یا حتی وقتی که پول را در بانک به تحویل دار می دادم و وی مشغول بود ، لغات انگلیسی را حفظ می کردم .

کاش ما انسان ها هم از نظمی که بین ذرات بی جان و بنیادی وجود دارد پند بگیریم ، نظمی که در ساختمان و حتی حرکت آنها وجود دارد .

دانشجویان باید قدر امکانات و تحصیل در دانشگاه های دولتی ایران را بدانند . توصیه می کنم که بیشتر به مسائل علمی و مرتبط به رشته ای که وارد شدند بپردازند که اگر به رشته تحصیلی خود علاقه ندارند ، تغییر رشته بدهند چون حقیقتا نظر من این است که اگر بعد از توکل به خدا انگیزه و علاقه در هر کاری را نداشتید ، به دنبال آن نباید رفت و توصیه می کنم درس را پا به پای استاد پیش ببرند و درس را برای هفته قبل از امتحانات نگذارند .

همانطور که اعتقادات مذهبی انسان را از بدی ها و زشتی ها دور میکند ، تحصیل نیز در همین مقوله است و هر دو در یک مقوله معنوی هستند . آرزوی من این است که تمام افراد جامعه حتی افرادی که در کار آزاد هستند ، حتی راننده تاکسی تحصیل کرده باشند . آمار گرفته اند اکثر جرم و جنایت ها توسط کم سواد ها انجام می پذیرد . در کشور های خارجی در زندان هایشان نیز دبیرستان و دانشگاه تاسیس کرده اند تا خروجی زندان افراد تحصیل کرده و متحول باشد و بتوانند پس ازدوره زندان وارد بازار کار شوند .

توصیه من به همکاران محترمی که تازه در دانشگاه شروع به کار می کنند این است که علاوه بر فعالیت های آموزشی به کار تحقیق که بسیار حائز اهمیت است هم بپردازند . چه بسا اطلاعات علمی در تحقیقات بالا میرود و کارها به صورت مشترک و تیمی ، خیلی خوب پیش می رود .

متاسفانه مشکلی که ما در کشور داریم ، ضعف ارتباط دانشگاه با صنعت است . این نیز باید برنامه ریزی شود که از نیروهای ارزنده و خلاقی که در دوره دکترا کار می کنند ، استفاده شود .

 

کتابها ترجمه ها پایان نامه ها اختراعات انتشارات همایش ها دروس تدریس شده جوایز و بورس ها متفرقه
خواندن 2532 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند غلامحسین رونقی می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}27{/gallery}

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.