حسین رزمجو

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: زبان و ادبيات فارسي
  • محل تولد: مشهد
  • تاریخ تولد: 1311
  • دانشکده: ادبیات و علوم انسانی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://razmjoo.profcms.um.ac.ir

خلاصه : دکتر حسین رزمجو در سال 1311 در خانواده ای مذهبی در شهر مشهد چشم به جهان گشودند . دوران ابتدایی و متوسطه را در مشهد به اتمام رساندند .
لیسانس خود را از دانشگاه فردوسی مشهد در رشته زبان و ادبیات فارسی و کارشناسی ارشد و دکترا را از دانشگاه تهران دریافت کردند . ایشان پس از کسب مدرک لیسانس به استخدام آموزش و پرورش در آمدند و پس از کسب مدرک دکترا به مشهد آمده و مدتی مدیریت کل آموزش و پرورش خراسان را عهده دار بودند و پس از آن از وزارت آموزش و پرورش به وزارت علوم انتقال یافتند و در دانشگاه فردوسی به تدریس پرداختند .
 
تحصیلات رسمی و حرفه ای : دکتر حسین رزمجو دوران ابتدایی را در دبستان شرافت و متوسطه را در دبیرستان فردوسی مشهد به اتمام رساندند و دیپلم تجربی خود را دریافت کردند . ایشان مدرک لیسانس خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه فردوسی مشهد در سال 1337 دریافت کردند . دوره های کارشناسی ارشد و دکترا را در دانشگاه تهران به اتمام رساندند و در سال 1358 از رساله دکترای خود با موضوعیت انسان آرمانی و کامل در ادبیات عرفانی و حماسی ایران دفاع کردند .
 
مشاغل و سمت های مورد تصدی :ایشان پس از کسب مدرک لیسانس به استخدام آموزش و پرورش در آمدند و دو سالی را در دبیرستان های مشهد و پس از آن در مراکز تربیت معلم مشهد به تدریس پرداختند، اما پس از کسب مدرک دکترا از دانشگاه تهران به پیشنهاد دانشگاه فردوسی به مشهد منتقل شدند . قبل از اینکه به دانشگاه فردوسی منتقل شوند ، در زمان وزارت مرحوم شهید رجایی به پیشنهاد فرهنگیان خراسان به مدت یک سال نامزد مدیریت کل آموزش و پرورش استان خراسان شدند . پس از آن به دانشگاه فردوسی مشهد منتقل شدند که البته در این زمان دانشگاه ها به دلیل انقلاب فرهنگی تعطیل بودند .سرانجام در سال 1362 توسط وزارت علوم و تحقیقات و فناوری به تهران دعوت شدند تا پست سرپرستی کمیسیون ملی یونسکو در ایران را تا سال 1364 بر عهده گیرند .
سرپرستی کنگره بزرگ بین المللی هشتصدمین سال تولد سعدی در دانشگاه شیراز را بر عهده داشتند . همچنین سرپرستی کنگره بزرگ بین المللی نهصدمین سال وفات امام محمد غزالی در دانشگاه تهران را هم بر عهده داشتند . با بیش از 40 مجله همکاری داشته اند .
 
مربیان و اساتید : دو نفر از جمله اساتید و معلمان دکتر رزمجو  هستند که آنها رادر سازندگی خود بسیار موثر می دانند و مقالاتی را نیز در شان والای این دو استاد نوشته اند و هیچگاه زحماتشان را فراموش نمی کنند:  یکی علامه استاد محمدتقی شریعتی پدر مرحوم دکتر شریعتی است که ایشان معتقدند سازنده ابعاد اعتقادی و ایمانشان بوده اند ( ایشان معلم دینی دکتر رزمجو در دبیرستان بوده اند و در کلاس های تفسیرشان نیز شرکت می کردند) و دیگری دکتر غلامحسین یوسفی که ایشان را مظهر اخلاق ، تربیت ، تحقیق ، جستجو ، نظم و ... معرفی می کنند .
 
توصیه های دکتر حسین رزمجو : متاسفانه گروهی از اساتید ما آن گونه که باید احساس وظیفه بیشتری در برابر کشور انقلابی خودشان ندارند؛ چه بسا کشورهایی که انقلاب می کنند در واقع تولد تازه ای می کنند و باید کار و کوشش بیشتری که همراه با دلسوزی بیشتری باشد انجام دهند که متاسفانه این وجدان کاری را یا نمی بینم یا خیلی خیلی رقیق می بینم . با وجود اینکه ما انقلاب کرده ایم و افرادی نظیر بنده امیدوار بودیم که با حاکمیت اسلام در کشور ما نسل جوان ما دلبستگی بیشتری بر مبانی دینی داشته باشند اما من آن پایبندی ، دغدغه و دلسوزی و علاقه ای که باید در نسل جوان نسبت به مبانی دینی به معنی دقیق کلمه باشد نه تنها در حال رشد نمی بینم بلکه در حال ضعیف شدن می بینم. این مسئله ای است که تمام مسئولان تعلیم و تربیت ما چه وزارت آموزش و پرورش و چه وزارت علوم و چه تمام اساتید در شاخه های مختلف که دانش هایی مختلف را به نسل جوان دانشگاهی ما تعلیم می دهند باید احساس مسئولیت کنند و به فکر چاره بربیایند تا خون شهدای ما که برای اجرایی شدن مبانی قرآنی و مبانی الهی به معنی واقعی کلمه و دور از هر تظاهری در جامعه ریخته شد انشاالله در خط رشد و شکوفایی و پیشرفت قرار بگیرد .هر ملت در راه رشد به منزله پرنده ای است که با دو بال پرواز می کند که این دو بال ، بال علم و بال اعتقادات دینی و معرفتی و خدایی است که وجدان را در انسان بیدار می کند .
انسانی که وجدان کاری و شغلی بر اساس اعتقادات مذهبی دارد به منزله کسی است که به قولی هر جا پلیس نفس ایمان است ، آنجا پلیس ظاهر لازم نیست . امیدوارم با تعلیم علوم و معارف و دین بتوانیم پلیس باطن را در نسل آینده خود فراهم بیاوریم .

خواندن 2815 دفعه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست
{gallery}62{/gallery}

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.