محمدرضا رجب زاده مقدم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: رياضي محض
  • محل تولد: مشهد
  • تاریخ تولد: 1324
  • دانشکده: علوم ریاضی
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: http://rezam.profcms.um.ac.ir

خلاصه : دکتر محمدرضا رجب زاده در سال 1324 در مشهد چشم به جهان گشودند . دوران دبستان و متوسطه را در مشهد به اتمام رساندند و پیش از آغاز دوران ابتدایی کل قرآن را آموزش دیدند و موفقیت های خود را مدیون همین موضوع می دانند . ایشان در تمام سال های تحصیلی خود دانش آموز ممتاز بوده اند . پس از فارغ التحصیلی در مقطع لیسانس رشته ریاضی از دانشگاه فردوسی مشهد در سال 1349 به واسطه شاگرد اولیشان جهت ادامه تحصیل به انگلستان عازم شدند و مدارک فوق لیسانس و دکترای خود را از دانشگاه لندن دریافت کردند . سپس در سال 1354 پس از کسب مدرک دکترای خود به ایران بازگشتند و در دانشگاه فردوسی با درجه استادیاری استخدام شدند . در سال 1365 به درجه دانشیاری و در سال 1373 به درجه استادی نائل شدند . ایشان طی این دوران سفرهای مطالعاتی را به کشورهای مختلف داشته اند مثلا در سال 1984 به مدت یکسال به دانشگاه مایلز آلمان و در سال 1992 به دانشگاه منیتوبا کشور کانادا و 9 ماهی را از سال 2002 در دانشگاه یورک شهر تورنتو کانادا سفر کردند .
 تحصیلات رسمی و حرفه ای : دوران ابتدایی و متوسطه را در مشهد به اتمام رساندند . دبستان را در مدرسه شهاب و سال آخر متوسطه را در دبیرستان خسروی به تحصیل پرداختند . ایشان با توجه به اینکه پیش از ورود به مدرسه قرآن را فرا گرفته بودند ، سال های اول ابتدایی را به سهولت سپری می کردند و همواره شاگرد اول بودند و این ممتازی تا سال آخر متوسطه ادامه داشت به گونه ای که به همین دلیل هنگام ورود به رشته ریاضی دانشگاه فردوسی از پرداخت شهریه معاف شدند . در سال 1349 در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدند و رتبه شاگرد اولی را نیز کسب کرده و موفق به دریافت بورسیه از وزارت علوم جهت تحصیل در مقاطع عالیه شده و در سال 1350 به انگلستان اعزام شدند .
سرانجام در مهرماه 1351 در دانشگاه لندن شروع به تحصیل در دوره فوق لیسانس کردند و پس از دریافت مدرک خود در همان دانشگاه در مقطع دکترا به تحصیل پرداختند و مدرک دکترا را نیز در آذرماه سال 1354 دریافت کرده و بلافاصله به ایران بازگشتند .
 مربیان و اساتید : از جمله اساتید و مربیان دکتر رجب زاده می توان از شیخ الاسلام امین که قرآن را پیش از هر چیزی به ایشان آموختند ، آقای آذرباد معلم کلاس اول ابتدایی و معلمین دبیرستان ایشان آقایان احمد زاده ، بقائی ، بهگزین و استاد دانشگاه ایشان مرحوم پروفسور تقی فاطمی ، دکتر سعادت ، دکتر بزرگ نیا ، دکتر بهنام ، پروفسور کال گرون بیگ ، پروفسور سوزان مکای ، پروفسور اتوکیگر ، پروفسور شارلز لیدان گرین و دکتر مری توپر نام برد .
 مشاغل و سمت های مورد تصدی : پس از بازگشت به ایران از دانشگاه های متعددی مثل شیراز و اهواز دعوتنامه دریافت کردند اما ایشان دانشگاه فردوسی مشهد را برای کار انتخاب نمودند. از سال 1354 به عنوان استادیار در دانشگاه فردوسی مشغول بکار شدند . ایشان اولین استاد با درجه دکترا و فارغ التحصیل از لندن انگلستان بودند که در دانشگاه فردوسی مشغول به تدریس شدند . عضو ویراستاران چند مجله بین المللی مثل Italian journal of pure and applied Mathematics بودند . از سال 1975 سردبیر مجله علوم دانشگاه فردوسی مشهد بوده اند . از سال 1980 انجمن ریاضی آمریکا از ایشان دعوت کردند که جزو منتقدین یکی از مجلات علمی شان شوند و از منتقدین یکی از مجلات علمی و معتبر آلمان به نام Ceutral batt نیز بوده اند .
بیش از ده سال عضو کمیته برنامه ریزی گروه ریاضی شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو کمیته تالیف و ترجمه مرکز نشر دانشگاه فردوسی و حدود 8 سال در دو دوره متفاوت مدیر گروه ریاضی ، آمار و کامپیوتر دانشگاه فردوسی مشهد بوده اند . چندین سال معاونت پژوهشی دانشکده و ریاست دانشکده علوم را بر عهده داشتند . جزو موسسان دانشگاه خیام مشهد بوده اند .
 توصیه هاي دكتر محمدرضا رجب زاده مقدم : توصیه من به دانشجویان این است که اگر قرار است به تحصیل بپردازند ، بصورت بسیار عالی و علاقمند به آن بپردازند و اگر به تحصیل در حد علمی علاقمند نیستند ، شاید بهتر باشد که به راهی بروند که به آن علاقمند هستند یا رشته تحصیلی خود را تغییر دهند و یا اگر به تحصیل بی علاقه هستند وارد کارهای اجرایی شوند .
توصیه من به همکارانم در دانشگاه ها این است که اگر بتوانند کارهای تحقیقاتی را بصورت مشترک انجام دهند ، پیشرفت قابل توجهی در امر تحقیقات خواهیم داشت و همکاران عزیزم دقت کنند که در ریاضیات که روش های انتزاعی وجود دارد و دانشجویان در آموختن آن به مشکل بر می خورند از روش هایی برای ساده سازی و علاقمند کردن دانشجویان استفاده کنند و یکی از راه های آن این است که مفاهیم را با مثال های خیلی واضح ارائه کنید که آن مفاهیم انتزاعی برای دانشجویان روشن شود و قطعا آنها علاقمند خواهند شد .

خواندن 2408 دفعه
  • رسانه
  • گالری تصاویر
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

فیلم زیر بخش کوتاهی از مستند محمدرضا رجب زاده مقدم می باشد برای دیدن نسخه کامل مستند به بخش دریافت فایل پیوست مراجعه نمایید .


{gallery}66{/gallery}
محتوای بیشتر در این بخش: « محمد مهدی ناصح ناصر رضا ارقامی »

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.