ناصر تجبر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  • رشته و گرایش: فيزيك
  • محل تولد: فسا
  • تاریخ تولد: اول اسفند 1325
  • دانشکده: علوم پايه
  • مرتبه علمی: استاد
  • صفحه خانگی: ندارد

خلاصه : دکتر ناصر تجبر در اولین روز اسفند ماه سال 1325 در شهرستان فسا در 60 کیلومتری شیراز چشم به جهان گشود . ایشان دومین فرزند خانواده و اولین پسر بوده و دو برادر و چهار خواهر داشتند . پدرشان بازاری و مادرشان خانه دار بودند . ایشان دوران دبستان و بخشی از متوسطه خود را در زادگاهشان گذراندند و سپس برای دریافت دیپلم به شیراز رفتند . در سال 1344 در رشته ریاضی به دانشگاه تربیت معلم تهران رفتند . چون در آنجا بخشی از دوره تحصیل صرف کار می شد ، آنجا را رها کرده و در دانشگاه اصفهان رشته فیزیک را ادامه دادند . سپس به شیراز رفتند و دوره کارشناسی ارشد خود را در آنجا گذراندند .  در اواسط تحصیل به خارج بورس شدند، لذا تحصیل را نیمه تمام رها کردند و در سال 1350 راهی انگلستان شدند .
قبل از سفر به انگلستان با همسرشان ازدواج کردند که در آن زمان سال ششم دبیرستان بودند . در نهایت در سال 1350 در دانشگاه اسکس در شهر کولچستر کارشناسی ارشد و دکترای خود را ادامه دادند. پس از دفاع از پایان نامه شان با موضوع مطالعه نیمه رسانای دوتایی با استفاده از روش های توپوگرافی پرتوایکس در سال 1355 فارغ التحصیل شده و به ایران بازگشتند . در طول این مدت ایشان صاحب فرزندی هم شدند که در انگلیس بدنیا آمد .
 
تحصیلات رسمی و حرفه ای :ایشان دوران ابتدایی را در شهرستان فسا و در دبستان تجربی پهلوی گذراندند و در سال 1338 از آنجا فارغ التحصیل شدند . 3 سال اول دوران متوسطه را در دبیرستان ذوالقدر به تحصیل پرداختند . پس از آن به جهت اینکه می خواستند رشته ریاضی را ادامه دهند ، به دبیرستان حکمت رفتند اما چون آنجا تازه تاسیس بود و سطح علمی مناسبی نداشت ، با اصرار برای ادامه تحصیل به شیراز رفتند و دو سال آخر متوسطه را در سال 1344 در آنجا به اتمام رساندند .
ابتدا در کنکور دانشگاه تربیت معلم در رشته ریاضی قبول شدند اما چون در آنجا بخشی از دوره تحصیل صرف کار می شد ، ایشان این را دوست نداشتند و می خواستند با سرعت تحصیل خود را ادامه دهند . پس از آن در کنکور دانشگاه اصفهان موفق شدند در رشته فیزیک قبول شوند و آن دوره را نیز در بهمن 1348 با رتبه اول فارغ التحصیل شدند .
به تشویق آقای دکتر ماقوتیان برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد به شیراز رفتند و از بهمن 48 مشغول به تحصیل شدند . سه ترم را در آنجا بودند که وزارت علوم که تازه تاسیس شده بود ، شروع به بورس کردن تعدادی از دانشجویان ممتاز به خارج کرد . ایشان نیز کارشناسی ارشد خود را نیمه رها کرده و برای ادامه تحصیل به انگلستان سفر کردند . در آنجا در دانشگاه اسکس شهر کولچستر مجددا کارشناسی ارشد خود را در رشته کوانتوم الکترونیک که در مباحث لیزر است ، گذراندند . با توجه به اینکه بورس ایشان مجددا تمدید شد دکترای خود را نیز در همان دانشگاه در رشته اکسوی کریستال و گرافی (اکسوی توپوگرافی) و با پایان نامه ای با عنوان مطالعه نیمه رسانای دوتایی با استفاده از روش های توپوگرافی پرتو ایکس در سال 1355 به پایان رساندند .
مشاغل و سمت های مورد تصدی : ایشان از سال 81 مدتی را بعنوان مدیر گروه فیزیک بوده اند .
عضو انجمن فیزیک ایران هستند . مدتی عضو انجمن فیزیک آمریکا بوده اند . ایشان از سال 1355 به بعد به عنوان عضو هیات علمی گروه فیزیک در دانشگاه فردوسی مشهد مشغول به کار هستند . همچنین 4 ترجمه با عناوین مبانی فیزیک قطعات نیمه رسانا ، بلورشناسی و پرتوایکس ، مبانی فیزیک یک حالت جامد و مبانی یک ابر رسانا در کارنامه ایشان ثبت شده است .
اساتید و مربیان: از جمله اساتید و مربیان ایشان می تواناز  آقای دکتر ماقوتیان ، دکتر بهروزی ، دکتر عزیز بهکامی ، دکتر ثبوتی ، دکتر بورک و دکتر لاوت نام برد .
همچنین استاد فروتن معلم سال پنجم متوسطه ایشان هستند که اینگونه از او یاد می کنند : « یادم می آید معلم فیزیکی در سال 5 دبیرستان داشتم به اسم دکتر فروتن که ایشان بعدها استاد فیزیک دانشگاه علم و صنعت شد و کتابی هم ترجمه کرده که در دانشکده مهندسی بیشتر تدریس می شود. ایشان شخصیت جالب توجهی برایم داشت . همواره در خاطرم هست و اگر ببینمشان هنوز هم می شناسمشان ، ممکن است پیر شده باشند ولی خوشبختانه الان هم هنوز زنده هستند . »
توصیه هاي دكتر ناصر تجبر : چیزی که می توانم بگویم این است که دانشجویان از لحظه لحظه عمرشان استفاده بکنند و عمر و وقت چیزی نیست که برگردد و آن را به یادگیری بگذرانند . وقتی که دانشجو یک مقطع تحصیلی را تمام می کند فکر می کند که این آخر کار است. هیچ وقت به یادگیری کم قانع نباشند . چون اول راه هستند باید تلاش کنند و وقتشان را صرف مطالعه کرده و تلاش کنند معلوماتشان بروز باشد . چون می بینم ضریب پیشرفت در هر زمینه ای که هست آنقدر زیاد می باشد که اگر آدم یک و یا دو ماه مطالعه نکند در جا می زند ، می بیند که خیلی عقب افتاده و باید انسان بتواند خودش را بروز نگه دارد .
خوشبختانه با این وسایل ارتباط جمعی که الان هست اسباب فراهم است و فقط همت می خواهد . این شاید بهترین سرگرمی  برای ماست که در این وادی هستیم .

 

خواندن 3169 دفعه
  • ارسال خاطره
  • دانلود فایل پیوست

ارسال خاطره

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.